Tomb Raider Legend - Tam Çözüm

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tomb Raider Legend - Tam Çözüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boss Karşılaşması – James Rutland
  Yakın dövüşe girdiğiniz zaman Rutland elindeki kırık mistik kılıç ile enerji saldırısı yapıyor. Bu kırık parçayı hatırlarsanız, ilk bölümün sonunda ele geçirmişti. Sizde pistollerinizi çıkarıp ateş edin. Ama sabit kalmayın, devamlı hareket edin. Elinizdeki ikinci silahı şimdilik kullanmayın. Rutland yukarıda kalan platformlara kaçarak sağlık barını dolduruyor. Uygun konumlarda bu platform kayalarının alt kısmındaki taşlara ateş edin. Kancanızı ateş ettiğiniz yere atıp, platformu tamamen yıkın. Kalan platformları da aynı şekilde yerle bir edin. Bu arada Rutland’ın bombalarına karşı da dikkatli olmalısınız. Etrafta Rutland’ın kaçacağı platform kalmayınca üzerinizdeki ikinci silahı çıkararak ateş edin. Lara Rutland’ın elindeki kılıç parçasını alacak ve bölüm sona erecek.
  5.BÖLÜM
  KAZAKHSTAN – Project Carbonec

  Lara, kullanılamayan eski bir Elektrik Santraline girmek zorunda. Bunun için Askeri üssü geçmeliyiz.
  Askeri Üs
  Bulunduğunuz alandan aşağıya atlayın. Bir süre sonra ekran uyarısı gelecek. Paraşütü zamanında açarak çatıya inin. Sabit Makinalıya gelin ve Askerleri yoğun bir mermi atışına maruz bırakın. Yakıt varillerine ateş edin ve binanın içindekileri de vurun. Bitişikteki yüksek çatıya çıkın ve bayrak direğinin uzantısına atlayın. Karşı çatıya gelince kutuyu kırarak Bronz (1) alın. Askerler gelmeye devam edecek. Aşağıya inin ve dikkatli bir şekilde hepsini öldürün. Şimdi depoya girin ve sağ taraftaki küçük odaya girerek rafların altındaki Bronz (2) kanca atarak çekin. Deponun orta kısmındaki metal merdivenden yukarı çıkın. Karşıdaki askeri vurunca kapağa basıp, buraya atlayın. Tahtadan kayarak aşağı inin. Yine sıcak çatışmaya gireceksiniz. Bazı askerlerin elinde bomba atarlar var. Devamlı üzerinize bomba gönderiyorlar ve toparlanamadan ölüyorsunuz. Sabit makinalıyı ele geçirin ve tüm askerleri vurun. Etrafı tel örgüyle çevrili gözetleme kulesinin kapısına gelin. İçerde bir kutu ve yakıt varili var. Kapıya el bombası atıp havaya uçurun ve kutunun içindeki Gümüş (1)’i alabilirsiniz. Sabit makinalının yanındaki Revir binasına girin. Esir alınanları kurtaracağız. Adamların ilk sözü Amerikalı mısın? Şeklinde. Ama cevap British yani dost müttefik İngiltere. Adamlardan biri bize kapıyı açmak için gerekli olan kodu verecek (K1879). Dışarı çıkın ve hemen makinalıya koşun. Temizlik bitince kapının yanındaki panele basıp içeri girin (bizden kod istenmiyor). Yukarıdaki iki asker üzerimize yakıt varillerini gönderiyor. Dikkatli bir şekilde yukarı çıkarak, askerleri öbür dünyaya havale edin. Bilgisayar kontrol odasına girdiğiniz zaman kısa bir demo izleyeceksiniz. Odanın içindeki merdivenden çatıya çıkın ve karşı taraftaki direğe atlayın. Kabloya tutunup gözetleme kulesinin üstüne, oradan da bölümün başında paraşütle indiğimiz çatıya geleceksiniz. Aşağıya inin ve askerleri vurun. Tren rayının olduğu tünel açılacak. Tünele doğru ilerleyin ve girişteki düşmanlarınızın işini bitirin.
  Tren ve Motosikletli Takip
  Rayların yakınındaki motosiklete atlayın. Daha önceki motosikletli bölümün tadı damağımızda kalmıştı. Bu bölüm biraz daha uzun ve motorlu ekiplerin yanında araçlarla da bizi engellemeye çalışacaklar. Tavsiyem kontrollü fren kullanarak araçların ve motorlu düşmanların arkasında kalmaya çalışın. Patlayan varillere yaklaştıklarında ateş edin ve havaya uçurun. Bire bir mücadelelerinizde çok daha fazla canınız gidiyor. Kırmızı sağlık paketlerini çok iyi takip etmelisiniz. Ayrıca araçlar yakınınızdayken rampalara girerseniz, Lara havadayken daha etkili atışlar yapıyor. Trenin üzerine motosikletinizle atlayınca demo girecek. Trenin üzerindeyken ekranda gösterilen tuşlara basın. Ayaklarınızın üzerine inince karşınızdaki ipin bağlı olduğu düzeneğe kanca tıp kendinize çekin. İpe atlayarak karşı tarafa geçin. Merdivenden yukarı çıkarak duvardaki panoya tutunun. Yukarıdaki asılı metal çubukları geçerek, diğer panoya gelip aşağı inin. En alta inin ve karanlık köşedeki Bronz (3) alın. Tekrar platforma çıkın. İpin bağlı olduğu yere kanca atın ve ipe tutunarak karşıya ulaşın. Kazara aşağı düşerseniz, metal ızgara platformun altındaki sandık yardımıyla çıkabilirsiniz.
  Havalandırma Kanalları
  Duvardaki dönen pervaneye ateş etmeniz gerekiyor. Tam bu yöne atlayın ve havalandırmaya girin. Haliyle içerisi çok soğuk. Aşağıya inince elektrik kaçakları olan kabloları göreceksiniz. Yerdekilerden atlayarak, yukarıdakilerden eğilerek geçebilirsiniz. Cesedin olduğu yerden sağlık paketini ve notu alın. Bu kısmı biraz kısa kesmek durumundayım. Havalandırma kanalı boyunca hemen hemen aynı şeylerle karşılaşacaksınız. Atlama zıplama hareketleri ve dönen pervanelere ateş etme durumları. En son kayarak indiğiniz yerde Bronz (4) olacak. Metal kutuya çıkarak yukarıya kanca atın ve çubuğa ulaşın. Buradan da tekrar yukarıdaki metale kanca atarak karşı alana geçin. Kayarken pervaneye ateş edin ve büyük odaya inin.
  Jeneratör Odası (Generator Room):
  Büyük beyaz metal kutunun üzerine çıkın. Sarı borunun altındaki klimaya atladıktan sonra, metal platforma atlayın. Karşı tarafa geçin ve arka tarafa dolanın. Karşınızdaki ipe tutununca, jeneratöre yakıtı boşaltacağız. (Adamlar iyi akıl etmiş. Bu jeneratörün yakıtından sorumlu olan adam, her seferinde aynı işlemleri tekrarlamak zorunda ya da ipi biraz daha uzatmayı akıl edecek) Jeneratörün ön kısmına gelip, kancanızla düğmeyi geriye çekin. Jeneratör çalışınca arkadaki pano yanacak ve kapı açılacak. Yanan panoya yüzünüz dönük olsun. Sağ tarafınızda üst üste duran klimalar var. Bu klimalara tutunup yukarı çıkın. Kafesin kapısını kancanızla açın ve içerideki Gümüş (2) alın. Aşağı inin ve açılan kapıdan içeri girin.
  Zehirli Gazlar : Tabandan sızmaya başlayan yeşil gazlara dikkat ederek ilerleyin. Demir platformları ve çubukları geçtikten sonra üzerinden mavi akım geçen boruya geleceksiniz. Zamanlamayı iyi ayarlayarak boruya tutunun. Akım gelmeden arka taraftaki metal plakaya atlayın. Diğer akım geçen boruya tutunup karşıya geçebilirsiniz. Kapıdan içeri girince Amanda ile karşılaşacağız. Taşların altında kalan ve kurtaramadığımız Amanda Rus KGB için çalışıyor. Kırılmış olan merdivenden aşağıya inin ve askeri vurun. Diğer tarafta elinde kalkan olan bir adam var. Haliyle kurşunlarımıza karşı kalkanı kullanıyor. Ama bombaya karşı savunması yok. Bomba atın gitsin. Diğer tarafa dolanın ve Bronz (5)’i alın. Yerdeki akım geçen borudan başlayıp ip, boru ve çubukları kullanarak cesedin yanına gelin. Sağlık paketi ve notu aldıktan sonra çelik kafesin olduğu yere bakın. İçerideki yakıt varilini görebilirsiniz. Kapıya bomba atın ya da varili havaya uçurun. Geçit açılınca içerideki Gümüş (3) sizin olacak. Büyük makinenin önündeki sarı panoya şimdilik dokunmuyoruz. Arka taraftaki kapıdan içeri girin. Tekrar yeşil gazların olduğu yoldan ilerleyeceğiz. Askerlerin olduğu yere gelince, söz silahımızın olacak. Ortalık temizlenince, yerdeki manyetik yola monte edilmiş olan Taşıyıcı Bataryayı (Tesla Batery) duvardaki kırık merdivene yaklaştırın. Demir platform, çubuk ve ip yardımıyla mavi topun olduğu aksama geleceksiniz. Buradan çubuğa atladıktan sonra demir platforma inin. Merdivene atlayın, oradan da metal ızgaraya geçin. Kumanda kabinine yaklaşınca, karşımızda olan yakıt variline ateş ederek geçit açacağız. İpe tutunun ve açılan geçitten kumanda odasına girin. Sağlık paketini ve notun olduğu kâğıt parçasını alın. Kolu indirince akımı başlatacaksınız.
  Mavi Akım Topları
  Yere monteli Taşıyıcı Bataryaya tek bir yerden akım geliyor. Yukarıdaki tüm mavi toplardan, bu Bataryaya akım toplamalıyız. Kancanızı çıkarın ve biraz geride durarak Bataryayı çekin. Manyetik yolu takip ederek çekmeye devam edin. Tüm akımlar aynı yerde toplanınca, Batarya otomatik olarak ilerlemeye başlayacak. Bataryanın girdiği yoldan devam edin. Akım yüklü olduğu için geçtiği yoldaki kablolarda elektrik yüklenecek. Önümüz bu mavi akımlarla kapalı olacağından, kancamızı kullanarak, kablo uçlarını çekmeliyiz. Kablo uçları ayrılınca bir süreliğini akım kesiliyor. Acele edip diğer tarafa geçin. Şimdi sarı panoyu manyetik kancamızla çekerek, Bataryanın içeri girmesini sağlamalıyız. Akım yerine ulaşmış olacak. Bozuk olan kapıdan geçince demo izleyeceğiz. Cesedin yanındaki notu alın. Diğer kapıdan içeri girince Amanda ile karşılaştığımız yerde olacağız.
  Manyetik Akım Silahı (Mag Gun)
  Akım Silahımız tam kapasiteyle çalışıyor. Gamepadimizin L tuşuyla cisimleri çekiyor ve R tuşu ile itiyoruz. Karşı taraftaki düşmanlara etrafınızdaki kutuları, yakıt varillerini gönderebilirsiniz. Bu bölümdeki Altın Bonusu bulabilmemiz için, tavanda asılı olan makaralı taşıyıcıyı sağ tarafa ittirin. Yukarı taraftaki makaraya nişan alırsanız, akım yardımıyla daha kolay iteceksiniz. Tel örgüyle kapatılmış alanın üst tarafında yan yana sıralanmış 4 adet metal kutu var. Akım silahınızla bu kutuları çekerek, bulundukları yerden çıkartın. Kutuları çektiğiniz yerin sağ tarafında tek bir metal kutu var. Aşağıya inin ve merdiveni çıkarak bu kutunun yanına gelin. Kutuyu tel örgülü duvara iyice yaklaştırın. Kutunun üzerine çıkın ve 4 tane metal kutuyu indirdiğiniz açıklığa zıplayıp, tutunun. L çizerek köşeyi dolanın ve bitişikteki metal platforma inin. Akım silahı ile ittiğimiz diğer makaralı taşıyıcıya atlayın. Buradan da karşıdaki metal platforma ardında çubuğa atlayıp Altın Bonusu alın. Beni en çok uğraştıran bu altın oldu. Tam 4 gün bulabilmek için çok uğraştım. Şimdi askerlerin çıktığı yere gidin ve kapıdan içeri girin. Gaz sızan koridora girdiğinizde, demir platforma çıkarak önünüzdeki engelleri kırın. Yukarıdaki metal objelere kanca atarak, üzerinde bulunduğunuz demir platformu harekete geçireceksiniz. Koridor boyunca bu şekilde ilerleyin. Önünüze çıkan borulardaki akımlardan eğilerek ve zıplayarak geçtikten sonra Amanda ile karşılaşacağız.
  Amanda’nın Yaratığı
  Demodan sonra 4 tane panele gelip, sıra ile şartellerini indirmeniz gerekiyor. Tavanın orta kısmında yer alan manyetik korumalı top, serbest kalacak. Panellere koşarken yaratık geçeceğiniz yerlere alevler atıyor. Erken fark ederseniz hemen yön değiştirin. Şimdi Akım silahına çıkın. Yaratığı L tuşu ile çekerek karşıdaki akımlara yollayın. Bu bize zaman kazandıracak. Yukarıdaki mavi topları akımlara doğru itin. R tuşuna iki defa basmak yeterli oluyor. Diğer üç topuda aynı şekilde itip, akımlar iletildiğinde manyetik koruma devre dışı kalacak. Şimdi hemen akım silahını bırakın ve yukarıdaki kırık kılıca kanca atın. Lara bu parçayı alınca bölüm bitecek.
  6. BÖLÜM
  ENGLAND – King Arthur’s Tomb

  Bölüme başladığınız yerde Lara Gift Shop’un ( Hediye Dükyanı ) üzerine bakıyor. Baktığı yerdeki ızgara kapağa kanca atıp düşürün. Girişteki tahta sandığı, kapağı düşürdüğünüz yere yaklaştırın ve üzerine çıkarak içeri girin. Buradaki kutuyu kırarak Bronz Haç’ı (1) alın. Diğer ızgara kapağını kanca ile çekin ve buradan aşağı atlayın. Duvarda üç tane pencere vur. Demir kapıya yaklaşın ve pencerenin üzerindeki çıkıntıya tutunun. Üstteki çıkıntıyı yakalayın. Solunuza ilerleyerek demir kapının diğer tarafına geçin ve paneldeki şarteli indirin. Elektrik devresini açmış olduk. Solunuzdaki boruya tırmanıp çıkıntıya tutunun. Pencerenin çıkıntısına inin ve diğer çıkıntıları kullanıp, sağ tarafınıza atlayın. Yerdeki akıma dikkat edin. Kapı açılmış olduğundan, içeri girebilirsiniz. Taşa saplanmış olan kılıcı bulun ve bu kılıcı yukarı doğru çekin. Kapı açılıp içeri gireceksiniz. Sahnedeki kukla maketleri ön taraftaki kumanda koluna basarak oynatabilirsiniz. Burada elinde kılıç olan üç zırhlı şövalye var. Tam karşılarına düşen duvardaki açıklıktan içeri girin. Bronz Haç’ı ( 2 ) alabilirsiniz. Tekrar şövalyelerin olduğu yere gelin ve duvardaki direklere yanaşın. İlk direği geçince, diğer direk dönecek. Hemen öteki direğe atlayın. Karşı taraftaki tahta platforma atladığınızda, platform aşağı inmeye başlayacak. Bir önceki direğe atlayın ve platform kapanmadan tekrar ön tarafa ulaşın. Heykel maketini tutan metal parçayı silahınızla kırın. Heykel aşağı inince üzerine atlayın ve karşıya geçin. Buradaki kuklaların sağ tarafında küçük bir açıklık var. Buradan girerek Bronz Haç’ı ( 3 ) alıp geri çıkın. Taştaki kılıcı çekince tahta kapaklar kırılacak. Makaranın ucunu kanca atarak çekin. Yakında durduğunuz zaman kapı tam olarak açılmıyor. Makaradan biraz mesafeli durursanız, kapı geçebilmeniz için yeteri kadar açılacak. Girdiğiniz yerde kutular ve forklift aracı var. Öncelikle köşedeki ızgara kapağı kancanızla yere düşürün. Forklifte binin ve kutulardan birini açtığınız yerin altına getirin. Araçla başka bir kutuyu alın ve ilk taşıdığınız kutunun üzerine yerleştirin. Bu üst üste iki kutunun üzerine çıkamıyorsunuz. Buranın yakınına üçüncü kutuyu getirin. Kutuların üzerine çıkarak deliğe tırmanın ve Gümüş Haç (1) alın.
  Mahzen
  Aşağı inin ve forklifte binerek kutuların olduğu yerden aşağı inin. Karşınızdaki mermer lahiti kırınca Gümüş Haç’ı (2) kazanacaksınız. Yönünüzü kutulara doğru çevirin. Bu kutuların arkasındaki duvar kırılıyor. Buraya araçla girin ve tuzakların arasından ilerleyin. Metal Kapıya gelince Forklifti kapıya takın ve kaldırın. Tuzaklardan kurtulunca Lara araçla aşağı düşerken ekranda çıkan tuşa basın. Böylece Lara’yı kurtaracaksınız. Sağınıza bakın ve duvardaki Bronz Haç’a ( 4 ) kanca atarak çekin. Sol tarafa yanaşın ve merdivenlerin başında durun. Tam karşınızda duvarda Bronz Haç ( 5 ) duruyor. Yine kanca atıp çekin. Merdivenin soluna yanaşıp, aşağı inin. Merdiven bitiminde duvardaki çıkıntıya atlayın. Yan tarafa atladıktan sonra, duvardaki çubuğa ulaşın. Karşı duvara atlayın ve Lara’yı aşağı sarkıtın. Ellerinizle yana doğru ilerleyin. Tam üzerimizde duvarın arkasında Bronz Haç (6 ) bulunuyor. Ama almak için diğer tarafa ulaşmalıyız. Çıkıntılar kırılmadan köşeye yanaşın ama, elinizi bırakıp aşağı inmeyin. Üst taraftaki açıklığa tırmanın. Sola doğru ilerleyince Bronz Haç’ı alacaksınız. Aşağı inin ve ip yardımıyla karşı platforma atlayın. Sola yanaşın ve çıkıntıya tutunun. Buradan da yan tarafa geçip, aşağı inebilirsiniz. Geçitten ilerleyin ve yanan yerden zıplayarak karşıya geçin. Geldiğiniz zeminin tabanından alevler çıkıyor. Alevlerin içindeki kafese kanca atıp kendinize çekin. Alevlere uygun pozisyona getirip üzerine çıkın ve karşıya geçin. Diğer alevlerin olduğu yere kafesi getirin ve aynı şekilde karşıya geçin. Kafesi yanınıza çekin ve zincirli kapıya yanaştırın. Kafese çıkın ve zincirli kapının üzerine tutunarak arka tarafa geçin.
  Hareketli Tuzaklar
  İçerideki kırmızı kolu indirince geçtiğimiz kapı açılacak. Kafesi kolun bulunduğu tuzakların altına getirerek, tuzakların dönmesini engelleyin. İçeri girin ve Gümüş Haç’ı ( 3 ) alın.
  Altın Haç’a Ulaşmak : Altın Haçı alabilmemiz için Üzerinde Roma Rakamı ile I, II, III yazan taş sütunları bulmalıyız. Bu sütunlara sıra ile basınca Altın Haçın olduğu kapı açılacak. Şimdi kafesi Gümüş Haçı aldığınız yerdeki duvara yanaştırın ve yukarı platforma tırmanın. I numaralı sütunu göreceksiniz. İleri ittirin ve aşağı inin. Kafesi tuzaklardan geçirin ve odanın içine doğru taşıyın. Dikkat ettiyseniz, karşıdaki dönen tuzakların arkasında bir tane daha kafes var. Ama kanca atınca tuzaklar bu kafesi çekmemizi engelliyor. Diğer kafesi bu tuzaklara yanaştırın ve tuzaklar durunca kafesi açık alana çekin. Şimdi bu iki kafesi de ortadaki tuzakların olduğu yerden geçirin. Sağ taraftaki platforma kafeslerden birin yanaştırın ve üzerine çıkarak II numaralı sütunu ittirin. Aşağı inin ve iki kafesi karşıdaki tuzaklardan geçirin. Kafesleri arka arkaya gelecek şekilde, alevlerin üzerine getirin. Rahatlıkla geçebilirsiniz. Kırmızı kolu indirip açılan geçitten içeri girin ve ilerleyin. Bir süre sonra yerdeki düğmeyi göreceksiniz. Bu düğme karşı taraftaki geçidi açıyor. Suya girin ve karşı tarafa yüzün. Duvardaki parmaklığın arkasındaki haçı görmüş olmalısınız. Avizeye kanca atıp çekin ve parmaklığa çarpmasını sağlayın. Parmaklık kırılınca kanca ile Bronz Haç’ı ( 7 ) alın. Suyun üzerindeki avizeyi de çekerek duvarda parlayan yere yönlendirin. Tabutu kanca ile çekerek suya düşürün. Tabutun üzerine çıkın ve meşalelere kanca atarak girişe yaklaştırın. Yerdeki düğmenin olduğu yere gelin ve tabutu düğmeye yerleştirin. Açılan geçitten ilerleyin. Yerdeki ızgaralı kapağa gelince hemen altınızdaki suyun içinde Bronz Haç duruyor. Bunu almak için suya atlayın ve yüzerek Bronz Haç’ı ( 8 ) cebinize atın. Haçı aldığınız yerin karşı duvarındaki kolu indirin ve yüzerek tabutun üzerine çıkın. Tabut köşeye gelmeden sağ taraftaki açık geçide atlayın. Eğer kaçırırsanız, duvardaki meşalelere kanca atarak, tabutu geri çekebilirsiniz. Suyun içine atlayın ve iki defa sola dönerek kolu indirin. Tabutun önündeki geçit açılacak. Tekrar tabutun üzerine çıkın. Tabut yavaş yavaş ilerlerken sağ tarafınıza bakın. Gümüş Haç’ı ( 4 ) göreceksiniz. Bu yöndeki meşaleye kanca atın ve tabutu Gümüş Haç’a yaklaştırın. Kolayca alabilirsiniz. Tabutu eski yerine taşıyın. Sol taraftaki geçitten içeri girin. Karaya doğru yüzüp sudan çıkın. Burada ucunda meşale yanan iki direk var. Bu iki direği de kancanız ile çekin. Kolların yeri değişmiş oldu. Sol tarafta kalan direğin biraz ilerisinde çıkıntılar var. Bu çıkıntılar yardımıyla yukarı çıkın. Gerili direğe atlayın. Buradan da kayan zemine inin ve çevirdiğiniz direğe tutunun. Direk dönünce karşı tarafa atlayın ve kancanız yardımıyla diğer direği yakalayın. Bu da dönünce taş platformlardan yukarı çıkın. Çıkıntılardan ilerleyip zincire ulaşın. Yukarı tırmanın ve tepeye çıkın. Bu alanın diğer tarafında Gümüş Haç’ı ( 5 ) bulabilirsiniz. Taş direklerle çevrili yerden ipe atlayarak aşağı inin.
  Kral Arthur’un Kılıcı
  Demodan sonra BEDWYR yazan tabutun yanına gidin. Lara bu tabuta dokununca kırık olduğunu anlıyor. Bu taş tabutu kırık olan sütunun yanına getirin. Kral Arthur’un yanına gelin ve avizeye kanca atıp sallanmasını sağlayın. Acele ile BEDWYR tabutuna çıkın ve sütuna tırmanın. Ucunda taş takılı olan ipe atlayınca çan yükselecek ve avizeye çarpacak. Kral Arthur’u muhafaza eden sarı kabuk kırılınca, eklindeki kılıç parçasını alıyoruz.
  Boss Karşılaşması - Su Canavarı ( Sea Serpent )
  Burada canavara ateş edeceğim diye uğraşmayın. Saldırılarından kaçarak, kafesleri tutan demir gövdeye silahınızla ateş edin. Sesler çıkmaya başlayınca, canavar dikkatini bu tarafa veriyor. Vakit kaybetmeden çarkın koluna kanca atıp çekin. Altında bıçak olan kafes canavarın başına düşecek. Kafası bozulan canavar, burayı yıkıyor. Kalan üç yere de aynı işlemleri yaparak yaratığın işini bitiriyorsunuz. Canavar ölünce su yüzüne çıkıp, size yol oluşturacak. Suya atlayın ve canavarın yakınındaki alana yüzün. Buraya tırmanın ve canavarın üzerinden geçerek yukarı çıkın. Kanca atarak karşıya geçin ve gerili çubuğa tutunun. Bu çubuktan kayan zemine atlayın. Önünüzdeki boşluktan atlayınca, ekranda çıkan tuşlara basıp, Lara’nın nasıl kurtulduğunu izleyin. Geldiğiniz yerdeki kapının arkasında Bronz Haç ( 9 ) var. Kapının üzerindeki çıkıntılara tutunarak diğer tarafa inin ve Haçı alın. Tekrar kapının öteki tarafına geçin. Kapının üzerindeki metale ateş ederek kırın ve ipi serbest bırakın. Bu ipe tutunarak karşıdaki geçide atlayın. Kolu indirip, içeri girebilirsiniz. İndiğiniz yerdeki kolu indirerek, yolunuzun üzerindeki askerleri kızartın ve tekrar kolu indirin. Yolunuzun üzerindeki askerleri de vurarak tamamen geri geleceksiniz. III numaralı sütunun olduğu yere gelince ittirin ve açılan yerden Altın Haç’ı alın. Odanın üzerinde asansöre çıkarak düğmesine basın. Yukarı kata ulaşınca önce askerleri vurun. Yan tarafa dönün ve parlayan tabuta kanca atıp. Asansörün sallanmasını sağlayın. Platformun yakın yerine gelince asansörden atlayın. Forklifti kullandığımız yere gelince bölüm demo ile sona eriyor.
  7. BÖLÜM
  NEPAL – The Ghalali Key

  Duvara yanaşıp çıkıntıya tutunun ve solunuza doğru ilerleyin. Kırılan çıkıntılara dikkat edin. Yukarı çıkın ve aşağı kayarak atlayın. Tutunduğunuz yerden bir alt çıkıntıya inin ve yana geçin. Arkanızdaki çıkıntıya geçin ve çıkıntı kırılmadan hemen sağa kayın. Yukarı çıkın ve taş platforma atlayın. Koşarak çatlak olan bu taş platformdan çubuğa atlayın. Diğer taş sütunun üzerine sıçrayın. Bu taş sütunun diğer tarafından aşağı inin ve Bronz Dua Nişanını ( 1 ) alın. Tekrar üst kata çıkın ve asılı duran metal objeye kanca atarak buz parçasına tutunun. Buzlar kırılıyor dikkatli geçmeniz lazım. Sıralı buzları geçince, çıkıntıya atlayın. Yana ilerleyin ve yukarı tırmanın. Dağın yamacına çıkmadan Lara’yı elleriyle sağa doğru yönlendirin. Gümüş Dua Nişanı (1 ) burada duruyor. Geldiğiniz yere geri gidin. Silahınızı çıkarın ve mağaranın girişini kapatan buz kalıbını kırın. Diğer tarafa gelin ve sağ taraftaki taş sütuna atlayıp aşağı kayın. Uçak parçasına yaklaştığınızda sola bakın. Dağın içindeki Gümüş Dua Nişanını ( 2 ) göreceksiniz. Karşı tarafa atlayınca taş platform kırılacak. Zaman kaybetmeden uçak parçasına kanca atın ve mağara girişine inin. Geri dönün ve dağın yamacına ateş edin. Az çok Gümüş Dua Nişanını yerini bildiğimiz için, zorlanmayacağız. Kırılan yere atlayın ve ödülünüzü alın. Tekrar mağaraya atlayın ve içinden geçerek karşı tarafa ulaşın. Sağ tarafa dolanın ve uçağın kuyruk bölümündeki çıkıntıya tutunun. Gerideki çıkıntılara atlayarak aşağı inin. Sallanan pervanenin altından geçin ve ucu gözüken Bronz Dua Nişanı’nı ( 2 ) alın. Uçağın gövde kısmının bulunduğu alana inin. Kar Leoparını öldürdükten sonra uçağın arka kısmına Lara’nın yüzünü çevirin. Sağ tarafta kalan düzlüğe çıkın ve uçak parçalarını kanca ile çekerek aşağı düşürün. Karşıya atlayın ve Gümüş Dua Nişanı’nı ( 3 ) alın. Şimdi uçağın yanındaki parçayı kanca ile tutun. Uçağın arka kısmına yanaştırın. Parçanın bir kısmı uçağın içinde olacak. Lara dengeden emin olunca uçağın kontrol bölümüne ilerleyecek. Ekranda çıkan tuşlara doğru sıra ile basınca, Ghalali Key’i alıp, uçağın içinde düşmekten kurtulacağız. Hemen önünüze atlayın ve kayarak çubuğa tutunun. Çubuk kırılmadan karşıya atlayın ve kayarak aşağı inerken silahınızla önünüzdeki buzları kırın. Hemen çubuğa atlayın ve yamaca inin. Biraz içeri doğru yürüyüp, geldiğiniz yere bakın. Taş kemerin olduğu yerde Bronz Dua Nişanı ( 3 ) var. Kanca atarak alabilirsiniz. Mağaranın diğer ucuna gelip, karşıya atlayın. Çubuk ve çıkıntılardan geçerek buz parçasına tutunun. Korkmayın kırılmayacak. Diğer buza geçince kamerayı çevirin. Bronz Dua Nişanı ( 4 ) görünecek. Bunu biraz sonra alacağız. Buzdan uygun açı ile arkadaki taş platforma atlayın. Taş platform kayıp düşmeden karşıdaki çıkıntıya tutunun. Yan tarafa ilerleyip yukarı çıkın. Geri döndüğünüzde biraz önce bahsettiğim Bronz görüş alanınızın içinde olacak. Kanca ile sahip olabilirsiniz. Diğer tarafa yürüyün ve Lara’yı aşağı sarkıtın. Sol tarafınıza ilerleyip, alt kata inin ve devam edin. Oyukların bittiği yerden iki tabaka aşağı inince Altın Dua Nişanı sizin olacak. Geldiğiniz yerlere tutunarak üst platforma çıkın. Sola yanaşarak Çıkıntıyı yakalayın ve diğer çıkıntıya atlayın. Alta inin ve arkanızdaki metal boruya sıçrayıp yukarıya tırmanın. Diğer çıkıntılardan geçerek dağın içinden çıkacaksınız.
  Askerlerle Çatışma
  Bir grup asker bizi bekliyor. Her zaman ki gibi yakıt varillerine ateş ederek, alandaki askerleri öldürün. Küçük buz kalıbının üzerine çıkın ve çatlak buz tabakasına ateş edin. Gümüş Dua Nişanı’nı ( 4 ) alıp yere inin. Suyun kenarında bulunan Bronz Dua Nişanı’nı ( 5 ) sizi bekliyor. Ortadaki büyük buz tabakasına çıkın. Sıralı platformları geçerek, askeri vurduğunuz yere gelin Bronz Dua Nişanı’nı ( 6 ). Yukarıdaki metal objeye kanca atarak karşı tarafa ulaşın. Yukarı çıkarak ipe tutunun ve karşı taraf geçin. Mağaranın girişinden aşağıya kayın. İki taş sütun arasındaki Bronz Dua Nişanı’nı ( 7 ) alın. Suyun üzerinde yüzen buz tabakasına atlayın. Diğerine de atladıktan sonra, yukarıdaki sarkmış olan buz parçasına ateş ederek aşağıya düşmesini sağlayın. Buz tabakalarını basamak yapıp açık alandan içeri girin.
  Akıntı
  Nehirde akıntı var ve su sağlığımız için tehlikeli. Buz tabakalarını bekleyip size yaklaştığında üzerine atlayın. Akıntının geldiği yöne ilerlemeye başlayacaksınız. Sol tarafta kalan Gümüş Dua Nişanı’nı ( 5 ) alın ve karşı tarafa geçin. Kapıdan devam edin. Kar Leoparını öldürüp, Girişin sağında kalan merdivenden aşağı inin. Dürbünü açıp RAD moda getirin. Duvardaki kırık olan motifli tabaka yanıp sönecek. Silahınızla bu tabakayı kırarak, son Gümüş Dua Nişanı’nı ( 6 ) alın. Tekrar üst kata çıkın. Tavanda asılı duran 3 adet metal objeye kanca atarak, heykelin yanına inin. Leoparı öldürün. Heykelin sağında ve solunda balkona çıkan merdivenler var. İki tarafa da giderseniz, Bronz Dua Nişanları’na ( 8-9 ) sahip olabilirsiniz.
  Bulmaca - Heykelin Terazisi
  Heykelin ellerine bağlı hassas terazi var. Amacımız sarı kutuyu üst kata çıkarmak. Küçük kutuyu tekmeleyerek terazinin kefesine koyun. Diğer kefeye gelip, sarı kutuyu yaklaştırın. Terazi kefesinin içine gelin ve kancanızla bu kutuyu kefeye yerleştirin. Yukarı platforma çıkın ve küçük kutunun olduğu kefeye basın. Lara’nın ağırlığı ile kefe yere inecek. Kancanızla yerdeki kutuyu kefeye taşıyın. Böylece sarı kutu en üstte kalmış olacak. Yukarı çıkın ve sarı kutuyu yerdeki işaretli alana taşıyın. Alt taraftaki kapı açılınca içeri girin. Demoda Lara topladığı parçalarla, Excalibur kılıcını oluşturuyor. Kullanabileceğimiz yeni bir silahımız oldu. Merdivenin sağından ya da solundan ilerleyip kapıya gelin. Kılıcı kullanarak kapıyı kırın ve dışarı çıkın. Demodan sonra, önünüzdeki platformlardan aşağı düşmeden ilerleyin ve bölümü bitirin.
  8. BÖLÜM
  BOLIVIA – The Looking Glass

  Askerleri kılıcınızla öldürdükten sonra, sağlık paketlerinizi doldurun. Şimdi Amanda ile yüzleşip oyunun sonuna göreceğiz.
  Final Karşılaşması
  En zor savaşımız bu olacak ve yaratık gerçekten de çok uğraştırıyor. Yaratığı gözünüzden kaçırmadan, sürekli kılıcınızla enerji yollayın. Onun yolladığı pembe enerjilerden kaçmak zorundasınız. Ayrıca yaratığa iyice yaklaşırsanız eliyle size vuruyor. Eğer sürekli hedef oluyorsanız, taş sütunların arkasına gizlenip saldırılarınızı yapın. Bir süre sonra yaratık aşağı düşecek. Hızla yanına gelin ve ekranda çıkan tuşa basın. XBox’ta Y tuşu. Yaratığı bu şekilde üç defa daha yere düşürünce karşılaşmanın galibi oluyoruz. Demoyu izleyin.

  EKSTRALAR
  Tüm Bronz, Gümüş ve Altın Bonusları alınca, oyunu %’de 100 bitirmiş oluyorsunuz. Ama tüm secretler açılmayacak. Bunun için tüm bölümleri zamana karşı yarışarak ( Time Trial ) bitirmelisiniz.
  Amanda ile oynama: West Africa ve Kazakistan bölümlerini Time Trial ile bitirince Amanda açılacak.
  Mayolar : Lara’nın giyebildiği iki çeşit mayo var. Bu mayoları oyunu %’de 100’le bitirip, Tüm Bölümleri Time Trial’de oynayarak kazanabilirsiniz. Bu mayoları Lara sadece, Croft Manor’da giyebiliyor.
  Excalibur ve Soul Reaver Kılıcı : Oyunu %’de 100 ve Time Trialleri geçerek bitirince hile kodları açılacak. En ilgi çekeni bu iki kılıç.

  CROFT MANOR ( LARA’NIN MALİKÂNESİ )
  Sol tarafınıza dönün kapının yanındaki Bronze Crest’i ( 1 ) alın. Zip’in çalıştığı kabine giderek yerdeki laptop’un tuşlarına basın. Kasa açılınca içinden Magnetic Grapple ( Manyetik Kanca ) alın. Merdivenin sol tarafından yukarı çıkın. Üst kata gelince, duvarın üzerindeki güneş sembolünü kanca ile çekin. Alt tarafta açılan Bronze Crest’i ( 2 ) alabilirsiniz.
  Lara’nın Yatak Odası : Lara’nın yatak odasına gelin. Yatağın arkasındaki Bronz Crest’i ( 3 ) aldıktan sonra, beyaz koltukların olduğu salona geçin. İki bıçaklı açma düğmesini indirin ve pistolleri alın. Kütüphaneye gidin.
  Kütüphane : Masanın üzerindeki PLS’yi (Aydınlatma Cihazı ) alın. Girdiğiniz kapının sağ tarafında, köşede yer alan tahtalara ateş ederek parçalayın. Silver Crest’i ( 1 ) alın ve kitaplığı Alister’in oturduğu masanın solundaki, düğmeye yerleştirin. Alister’e yüzünüz dönük olsun. Sağ üst köşede asılı kitaplık duruyor. Kanca ile bu kitaplığı düşürün ve diğer düğmeye yerleştirin.
  Mahzen : Açılan yerden aşağıya inin ve tahta kutuların arasındaki Silver Crest’i ( 2 ) alın. Burada dilini çıkarmış bir heykel başı var. Yanına gidip dokununca sol tarafta mermer kitabe açığa çıkacak. Bu kitabeyi okuyun. Altın Crest’i alabilmemiz için, ilk şifremiz olan İkiz Kızkardeş ( Twin Sister ) heykellerini çevirmemiz isteniyor. Bronze Crest ( 4 ) kitabenin sol tarafındaki kutunun içinde. Buradan yukarı çıkın ve heykel başıra dokunup kapıyı açın. Lara’nın yatak odasına geldik. Şimdiki adresimiz Lara’nın havuzu.
  Lara’nın Havuzu : Burada çekebileceğimiz üç tane balık heykeli var. İkisi aynı duvarda diğeri karşıda. Aynı duvardaki balık heykellerini çekin. Karşıya geçin ve tek olan heykeli havuzun kenarına yaklaştırın. Bronze Crest’i ( 5) aldıktan sonra köşedeki elinde kısa mızrak olan heykele gelin. Kanca ile mızrağı çekin. Şimdi köşedeki balık heykeline gelip, platformun üzerine çıkın. Heykelin mızrağına sıçradıktan sonra, küçük balkonun altına atlayarak tutunun. Diğer başa dolaşıp, balık heykeli ve mızrağı geçerek balkona ulaşın. Tramplenin üzerindeki Bronze Crest’i ( 6 ) alın. Twin Sisters ( İkiz Kızkardeşler ) burada. Heykelleri yüzyüze bakacak şekilde çevirin. Ortada çıkan heykel başına dokunun ve havuzun içine girin. Bronze Crest’i ( 7 )alın ve heykel başının ağzındaki kolu indirin. Açılan kapaktan içeri girin ve Silver Crest’i ( 3 ) alın. Bu küçük kanal Aletli Jimnastik Salonu çıkıyor. Tekrar Heykellerin yanına gelin ve bu kez sırtları birbirine bakacak şekilde çevirin. İkinci şifremiz Kütüphanedeki kitaplar. Ama önce, buradaki bonusları toplayalım. Balkonun diğer tarafına gelip mızrağa atlayın. Kanca ile diğer mızrağa ulaşıp balkona çıkın. At heykelinin olduğu yerden Binoculars (dürbün ) alın. Balık heykelinin üzerindeki mermer topu, kancanız ile yere düşürün. Yerdeki düğmenin üzerine koyun. Odanın ortasındaki asılı platform aşağı inecek. Öteki balık heykelinin arkasında Silver Crest ( 4 ) bulunuyor. Aşağı inin ve köşedeki yeşil beyaz şezlongların arkasındaki Bronze Crest’i ( 8 ) alın. Havuzun kenarına taşıdığımız balık heykelinin üzerine çıkın ve asılı duran yapraklı platformu kancanızla çekerek sallanmasını sağlayın. Size yakın bir noktaya gelince sıçrayın ve üzerine çıkın. Küçük balkona atlayıp Silver Crest’i ( 5 ) alın. Kütüphaneye gidin.
  Kütüphane : Kapı girişinin yanındaki mavi kitabı içeri itin. Yukarı kata çıkın ve köşedeki odaya girin. Sarı kitabı içeri ittikten sonra girişteki Bronze Crest’i ( 9 ) alın. Masanın yanındaki bıçak kolu indirin ve açılan yerden Bronze Crest’i ( 10 ) alın. Bu kattaki yeşil kitabı iterek aşağı inin. Son olarak pembe kitabı itin ve açılan yerden Silver Crest’i ( 6 ) alın. Mermer tableti okuyunca üçüncü şifremizi alıyoruz. Salondaki yüz heykellerini çevireceğiz.
  Salon : Salona gelip, merdivenin solunan yukarı çıkın. Şimdi köşeye gelin ve balkonun açık olduğu tarafa dönün. Yukarıda birbirine bağlı mızraklar var. Mızraklara kanca atarak çektiğinizde aşağı inecekler. Yüz heykeline dokunun ve üç mızrağı geçerek diğer balkona gelin. Zaman kaybetmeden yüz heykeline dokunun. Salonun ortasından Athena Heykeli çıkacak. Son şifremiz heykeli güneş sembolüne döndürmek. Heykelin yanına gelin ve yüzü yerdeki güneş sembolüne bakacak şekilde çevirin. Lara’yı sembolün üzerine getirince Gold Crest’in olduğu platform yükselecek. Mızrakların olduğu yere çıkın ve ikinci mızrağa gelin. Ellerinizi bırakınca Gold Crest’i alacaksınız. Merdivene gelin ve bu kez sağ taraftan yukarı çıkın. Duvarın üzerindeki güneş sembolüne ateş ederek, içeri ittirin. Altındaki açılan kapaktan Silver Crest’i ( 7 ) alın. Aletli Jimnastik Salonuna gidin.
  Aletli Jimnastik Salonu : Havuza girin ve tabandaki Bronze Crest’i ( 11 ) alın. Sudan dışarı çıkın. Havuzun ortasındaki taşın üzerine atlayarak, Silver Crest ( 8 ) alabilirsiniz. Giriş kapısının yanındaki ucunda sarı metal olan direği kanca ile çevirin. Barfiks demirine tutunup, tek olan direğe oradan da çevirdiğiniz direğe atlayın. Karşıdaki eğimli taşa atladığınızda, kayarak sütuna tutunun. Üstteki oyuğa çıkın ve direğe yapışın. Diğer direğe gelince Lara’yı aşağı bırakın. Eğimli taşın diğer tarafından kayarak, Bronze Crest’in ( 12 ) olduğu alana atlayın. Ödülü aldıktan sonra aşağı inin. Metal merdivenin ucundaki sarı parçaya kanca atarak çekin. Havuzun üzerindeki taş plakaya da kanca atarak çevirmeniz gerekiyor. Barfiks demirinden başlayarak, metal merdivene tutunun. Yukarıya çıkınca, asılı duran makaralı taşıyıcıya atlayın. Makaralı taşıyıcı hareket ederek diğer metal platforma yaklaştığında, atlayın. Silver Crest ( 9 ) önünüzde duruyor. Bu asılı platformdayken yüzünüzü duvara dönüp atlayın. Lara oyuğa tutunacak. Duvara yanaşın ve sağ tarafınıza atlayın. Oyuğun yukarısındaki yeşil noktalı duvara tırmanın. Sağ tarafınıza atladıktan sonra geride kalan çubuğa tutunun. Çapraz çubuğa atladıktan sonra, diğer çubuğa geçin ve makaralı taşıyıcının üzerine gelin. Silver Crest’in (10 ) olduğu yere kanca atın ve makaralı taşıyıcıyı yaklaştırın. Uygun konuma gelince Silver Crest’i alabileceksiniz. Şimdi aşağıya inin. Bu kez Havuzun üzerindeki taş plakanın ucundaki metale kanca atarak eski yerine getirin. Kapıya yakın olan barfiks demirinden başlayıp aynı yolları izleyerek, kapalı olan taş plakanın üzerine gelin. Sağ tarafınıza doğru ilerleyin. Oyukları ve direkleri geçince köşedeki Bronz Crest’i ( 13 ) alabilirsiniz. Yine girişteki barfiks demirine gelin. Direkleri geçip eğimli taştan kayınca sütuna tutunun. Yukarı çıkmadan yan tarafa dolanın. Tek olan direğe atlayıp, duvardaki boruya geçiş yapın. Sağınızda kalan merdivene atlayıp, yukarı tırmanın. Siyah boruya gelin ve oradan da açık yere girin. Bronze Crest ( 14 ) sizi bekliyor. Diğer taraftaki barfiks demirine tutunun. Yarım daire şeklindeki alete gelince duvardaki gri boruya atlayın. Sol tarafınızda kalan yeşil noktalı sütuna gelin ve yukarı tırmanın. Arkanızdaki çubuğa atlayınca, yönünüzü taş sütuna dönün. Sütunun üzerindeki çubuğa, oradan da karşıdaki oyuğa atlayın. L çizerek aşağıya inin ve Bronze Crest’i ( 15 ) alın. Yarım daire şeklindeki alete kanca atıp çekince D şeklini alacak. Barfiks demirinden başlayarak D şeklini alan alete gelin. Direği geçtikten sonra, taş sütuna atlayın. Yandaki sütuna ulaşıp, üst oyuğa tutunun. Gerideki direğe atladıktan sonra aynı sütunun üstüne sıçrayın. Kayarak yeşil noktalı sütuna tutunacaksınız. Yandaki çapraz direğe ve diğerine atlayarak duvardaki oyuğa zıplayın. Köşedeki sütuna geçip, geride kalan kısa çubuğa tutunun. Ellerinizi bırakın ve alt taraftaki yerden Bronze Crest’i ( 16 ) alın.

  kaynak : xoyun.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tomb Raider Legend Forum Tarih
Tomb Raider: Legend Game Demo Oyun indir yükle Demo Oyun İndir 25 Şubat 2010
Tomb Raider Legend 3D caps sisx (240*320) Sis Uzantılı Oyunlar 7 Ekim 2009
Tomb Raider Legend 3D Tüm Versiyonları İndir Download Sis Uzantılı Oyunlar 2 Aralık 2008
Tomb Raider Legend 3D Tüm Versiyonları N-Gage & Os9x Oyunları 4 Eylül 2008
Yeni Tomb Raider Msn Avatarları - Lara Croft Avatarları Avatar Resimleri 26 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş