Toktamış Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Toktamış Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  toktamış köyü bilgileri - toktamış köyü tanıtım - toktamış köyü resimleri  Toktamış, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  KÖY, KIRIM YARIMADASINDAN GÖÇ ETMİŞ OLAN NOGAY TÜRKLERİ TARAFINDAN ARAZİ YAPISININ KIRIMDAKİ YAŞADIKLARI YERE BENZEDİĞİ NEDENİYLE BURADA KURULMUŞTUR.KÖYÜN ADINDAKİ "TOKTA" 'BURDA KAL, DUR' ANLAMINA GELMEKTEDİR.
  Kültür

  köyün yoğun nüfusu yörüklerden ve muacirlerden oluşmkaktadır. Ancak son zamanlarda az da olsa doğu kökenli vatandaşlarımızda güzel konumundan ve elverişli topraklarından dolayı göç etmişlerdir. Yemekleri çukurova mutfağıdır, özellikle süt ve çay karışımı içerisine tuz karabiber isteğe göre tereyağ veya tahin eklenerek yapılan nogay çayı muhteşemdir.
  Coğrafya

  Adana iline 50 km, Ceyhan ilçesine 5 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 872
  1997 815
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.güneyde demir yolu otoyol kuzeyde ceyhan nehri bulunmaktadır kanalizasyon yoktur.köy sakinleri kırım,tatar,çeçen,bulgar,yunanistan,yörük,dadaş,da rendeden göç almıştır.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş