Toklucak Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Toklucak Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toklucak Köyü Merkez- Toklucak Köyü Hakkında - Toklucak Köyü Tanıtımı -Toklucak Köyü Resimleri





  Amasya

  Bilgiler
  Nüfus 890 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05000
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Merkez
  Web Sitesi [2]

  Toklucak, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.




  Tarihi

  Toklucak köyünün eski adı da OLUZ'dur. Önceden eski insanlar koyun ya da keçilere toklu dedikleri için köyün ismi toklucak olarak kalmıştır. Anlamı Toklu bucağı dır.Köyde küçükbaş hayvancılık çok meşhurdur. Geniş meraları ve otlakları vardır. Bu yüzden eski insanlar buraya Toklucak demişlerdir.

  Coğrafya

  Amasya merkezine 33 km uzaklıktadır.Amasyadan rakımı 19 metre daha fazla olup yeraltı sularıyla oldukca verimli bir araziye sahiptir köy cevresi kırsaldır.içerisinden küçük bir dere geçer. Ancak bu derenin suları yazın kurumaktadır. Merkez ilçeye bağlıdır. Yakınında Gökdere, Kaleboğazı, Çavuş, Çulpara köyleri ile Doğantepe kasabası yer alır. Köye en yakın ilçe Amasya'nın Göynücek ilçesidir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  2007
  2000 890
  1997 891
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geniş arazileri ile dikkati çeken köyde makine kullanımı oldukça yaygındır. Karadeniz bölgesinin varlıklı köylerinden biri olmasına rağmen varlık dağılımı homojen değildir.Köy civar köylerde örnek nitelikte gösterilebilmektedir, yeniliklere açık oluşundan dolayı intibası yeterince yüksektir,bunu sulu tarımın yüksek oluşu ve arazi engebesinin düşük olması olumlu etki sağlar,

  Ulaşım

  Köye ulaşım oldukça kolaydır. Köyün kendi arabaları sabah ve öğle saatlerinde servis yapmaktadır. ayrıca Amasya - Göynücek arası ulaşım yapan belediye otobüsleri ve minübüsler köye 5 km kadar yakından geçer. Toklucak köyü yol ayrımında müşterilerini bırakır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 -aydın terkan

  2004 -kadir baş
  1999 -hüseyin çetin
  1994 - Mustafa Terkan
  1989 - Alican İncekulak
  1984 - Ekrem Sezer

  Eğitim

  Köyde bir ilkokul mevcuttur. İlkokul sonrası eğitime (6.7.ve8. sınıf) taşımalı eğitimle Kayabaşı ilköğretim okulunda devam etmektedirler. Bir kısım aileler çocuklarını okutabilmek için geçici bir süre Amasyaya yerleşmekte veya çocuklarını akrabalarının yanına göndermektedirler. Köyde üniversite bitiren genç sayısı da oldukça yüksektir. Köyden en fazla Öğretmen, polis ve mühendis yetişmiştir.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet mevcuttur. Köyde 6 bakkal ve 2 kahvehane de yeralmaktadır. Köye yapılması beklenen bir gölet projesi de vardır. Böylece köy arazilerinin büyük bir kısmı sulanabilir olacaktır. 2009 yılı başında geldingen ovası projesi başlamıştır ve böylece köy arazisinin hemen hemen arazinin sulama potansiyelini % 90 a kadar çıkarabilecektir, kısaca özetlersek çekerek ırmağından yapılan bu proje 4 yıl sürecektir,

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Toklucak Köyü Merkez Forum Tarih
Toklucak Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Toklucak Köyü Hakkında Bilgi Diyadin Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Toklucak İlköğretim Okulu Merkez Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Aralık 2010
Toklucak İlköğretim Okulu Diyadin Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş