Tokathan Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tokathan Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tokathan Köyü Mahmudiye - Tokathan Köyü - Mahmudiye - Tokathan Köyü Hakkında  Tokathan, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy 1874 yılında Kırımdan gelen tatar türkleri tarafından kurulmuş olup, yerleşme yaklaşık 1 yıl sürmüştür, gelen yurttaşların yarısı Mudanya yöresinde kalıp yerleşmişlerdir. Hacı mehmet(islamoglu) tarafından kurulmuştur. Hacı Mehmet İslamoğlu'nun torunları 100 yıl boyunca köyün ileri gelenleri olmuşlar ve köy yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Daha sonra köye Balkanlardan Muhacir olarak birkaç aile gelmiş, 1980 sonrasında da köyün gerçek yerlilerin köyü terketmesi ve arazilerini yabancılara satmaları ile köye Güney Doğu Anadoludan göçler başlamış ve nüfus profili tamamen değişmiştir. Köyün ilk kuruluş ismi buzagı tokat olup 1960 yılında ismi tokat mecidiye olarak degiştirilmiştir. Halen 50 yaş üzerindeki insanlar köyü buzağı Tokat olarak bilmektedirler. 1985 yılında şimdiki ismini almıştır.

  Kültür
  Köyün klasik türk adetleri aynen devam etmektedir.başlıca özel yemekleri(kaşıkbörek,çiborek,köbete,kavurma börek,sarburma,katlama,kalakay),gibi kirim tatar yemekleri meshurdur.Köyde okuma yazma ve kültür düzeyi çok yüksek olup köyden çikmis pek çok profesör, doktor, mimar, mühendis ve avukat vardir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 33 km, Mahmudiye ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 121
  1997 122

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.yupa tavukçuluk tesisleri ile türk tavukçuluguna önemli katkı yapmaktadır. Eurocap belgeli soğan üretimi ile ihracata çalışmaktadır.Yurtdışına çiçek soğanı ihracatıda yapılmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 -Hüseyin Günindi
  1999 - Süreyya Töre
  1994 - Şahin Töre
  1989 - Necmettin Günindi
  1985 - Selçuk Töre
  1984 - Muharrem Tali

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet bağlantısı vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tokathan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş