TOKİ'den Kayabaşı konutlar için kolaylık

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda HiTMaN47 tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  TOKİ'den Kayabaşı konutlar için kolaylık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TOKİ'den Kayabaşı konutlar için kolaylık
  17 Kasım 2008
  TOKİ, alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını; İstanbul Kayabaşı projesinde 2 bin 250 YTL'ye yükseltti.

  TOKİ, Türkiye genelinde, alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında başvurular için 1,6 bin YTL azami aile geliri şartı koyarken, bu sınırı İstanbul için 2 bin YTL olarak uyguluyordu. İstanbul Kayabaşı'nda 24 Kasım'da başlayacak satışlar için ise bunu 2 bin 250 YTL'ye yükseltti.

  Alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında, konutlara ''gerçekten dar gelirli olan insanların başvurmasını sağlamak üzere'' azami gelir şartı uygulanıyor. Azami gelir sınırı belirlenirken, ailede bir memur, bir asgari ücretli veya iki asgari ücretli bulunduğu kabul ediliyor. İstanbul'daki geçim şartları nedeniyle, azami gelir limiti yüksek tutuluyor.

  TOKİ ve özel sektör tarafından toplam 65 bin konut yapılması öngörülen Kayabaşı'nda, TOKİ'nin satışa çıkardığı toplam 8 bin 264 konut için başvurular 24 Kasım'da başlıyor. Konutların 1060'ı deprem nedeniyle yıkılma riski bulunan konutların sahiplerine, 2 bin 104'ü alt gelir grubuna ayrılırken, kalan 5 bin 100 sosyal konutun satışına Halk Bankası aracılık edecek.

  Alt gelir grubuna yönelik 2 oda 1 salon nitelikli 2 bin 104 adet konutlar için başvurular TOKİ'nin İstanbul'daki Uygulama Dairesi Başkanlığına yapılacak. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarda, diğer genel şartlar yanında, İstanbul- Avrupa yakası sınırları içerisinde son 5 yıldır ikamet ediyor veya son 3 yıldır çalışıyor veya İstanbul Avrupa yakası nüfusuna kayıtlı olması şartı da aranacak.

  Bu kişilerin, TOKİ'den daha önce konut satın almamış olmamış ve konut kredisi kullanmamış olması, kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması gerekiyor.

  Alt gelir grubuna yönelik konutlara başvuruda 30 yaş ve üzerinde olmak şartı bulunurken, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş bekar yetim bayanlarda yaş şartı ''25 yaş ve üzeri'' olarak uygulanıyor.

  Aylık hane halkı gelirinde en fazla net 2 bin 250 YTL şartı aranırken, başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar da dikkate alınıyor.

  Başvurular, ''Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimleri'', ''İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi, Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazileri'', ''En az yüzde 50 Özürlü Vatandaşlar'', ''Diğer alıcı adaylar'' olmak üzere 4 kategoride kabul edilecek.

  Başvurularda, gaziler, özürlü vatandaşlar ve diğer alıcı adaylarından bin YTL başvuru bedeli alınacak. Şehit yakını ve terör malullerinden başvuru bedeli alınmayacak ve bunlara kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak.

  Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek.

  Projesi kapsamında satışa sunulan B tipi 2 oda 1 salon nitelikli ve brüt 75,38 metre karelik 2 bin 104 konutun fiyatı 75 bin YTL olarak belirlenirken, satışlarda 180 ay vade uygulanacak. Bu konutlardan almaya hak kazananlar, peşinatları, 16 Şubat-13 Mart arasında 15 bin - 20 bin YTL'ye tamamlayacak. Taksit ödemeleri, peşinat alternatifine göre, 15 bin YTL peşinat ödendiği takdirde sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle 333 YTL olarak başlatılacak. Alıcı 20 bin YTL peşinat öderse, taksitler, konut teslim tarihini takip eden ay 306 YTL olarak başlayacak.

  Konutlar Sözleşme tarihinden itibaren 24 ay içerisinde teslim edilecek.

  (ALINTI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TOKİ'den Kayabaşı konutlar Forum Tarih
TOKİ'den konut alana 'hesap işletim' müjdesi Ekonomi Ve Borsa 23 Şubat 2010
TOKİ'den ayda 100 YTL'ye ev Fakirler Ekonomi Ve Borsa 26 Kasım 2008
Kayabaşı Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Kale Denizli Denizli Tanıtımı 3 Ağustos 2011
Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş