Tohumlu Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tohumlu Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tohumlu Köyü Merkez - Tohumlu Köyü Hakkında - Tohumlu Köyü Tanıtımı -Tohumlu Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: HAMİT ÇAKAR
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 69 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Tohumlu, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını son köy isimleri değişikliklerinden sonra almış olup,köy merkezinin asıl ismi Kumberiş'tir.Bunun dışında kendine bağlı Şoş ve Karaman isimli iki mezrası bulunmaktadır.Karaman mezrasında bulunan tarihi aile mezarlarından ötürü,tarihinin eski roma dönemine kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ayrıca Köyümüzün doğusunda bulunan dağın Özellikle strese çok iyi geldiği tesbit edilmiştir. Köylülerin bunaldıklarında bu dağa çıkıp bir nevi Pisikolojik tedavi gördükleri bilinmektedir.köyümüz türkmen iskanıyla gelen düğer türkmen aşiretine dayanır.elazığ iskan tarihinde mevcuttur.türk kültürü yaşanır.Köy 300 yıl önce MUSUL Sarıaslan köyünden gelen BAYAT TÜRKMEN aşiretinden olan insanlarca kurulmuştur.BAYAT Aşireti Elazığ ilçe ve merkez köylerine Osmanlı döneminde Türkleştirme politikalarının gereği olarak yoğun olarak iskan edilmiş bir aşirettir.Elazığ köylerine BAYAT,DÜĞER,BEYDİLLİ,KARAKEÇİLİ,AVŞAR,ÇÖTELİ,ÇUBUK LU,AVŞAR,İLBEYLİ TÜRKMEN aşiretleri Ermeni halkın avrupa,amerika,latin amerikaa ülkelerine 400 yıl öncesinden başlayan göçleri nedeniyle bu köylere URFA,KERKÜK,MUSUL,ANTEP,HALEP,ERBİL,İRAN AZEERBAYCANI(TEBRİZ,URMİYE,HOY,ZENCAN,ERDEBİL,MAKU ,KAZVİN)YÖRELERİNDEN GÖÇ EDEN SÜNNİ VE ALEVİ AVŞARLAR,TÜRKMEN AŞİRETLERİ Türkleştirme ve İslamlaştırma siyasetinin sonucu olarak yoğun şekilde iskanlar yapılmıştır.Elazığ yöresinde en eski Türk toplumu selçuklularla gelenler ve çubukoğullarıdır.diğer oymakların yörede geçmişleri 400 yılı geçmediği iskan kayıtlarında mevcuttur.Harput nüfus kayıtlarıda bunu doğrulamaktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek görenekleri anadolunun değişik yörelerinin harmanlanmasıdır.kız isteme,nişan,düğün gibi gelenekler özüne bağlı kalınarak değişime uğramadan devam etmektedir.Bir çok yörede kaybolan karalı bayram geleneği sürdürülmektedir.tamamen türkçe konuşan ve türk kültürünü yaşatan bir köydür.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 17 km uzaklıktadır.Tadım köyünde bulunan Tadım göletini besleyen çay(şoş çayı)burdan gitmektedir. TOHUMLU KÖYÜNÜN TOHUMLU KOMŞULARI ŞUNLARDIR: Doğusunda Tadım Köyü 4 Km uzaklıkta Güneyinde Sarılı KÖyü 3 Km uzaklıkta Batısında Hankendi Beldesi 5 Km Uzaklıkta ve Kuzey Batısında HOLPENK 5 Km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi karasal olup,yazları kurak ve sıcak,kışları soğuktur.
  Nüfus
  2000 67

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Geniş mermer yatakları bulunmaktadır. Köy merkezine 300m uzaklıkta ve ayrıca şoş mezrasının içinde bulunan acı su Kaplıcalarının suyu mide, karaciğer, safra kesesi, damar sertliği, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları, romatizma, siyatik, lumbago, egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtar

  2004 - Hamit Çakar
  1999 -Kazım ÇAKAR
  1994 - Kazım ÇAKAR
  1989 - Kazım ÇAKAR
  1984 -Kazım ÇAKAR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tohumlu Köyü Merkez Forum Tarih
Kapalı ve Açık Tohumlu Bitkiler Nedir Doğa ve Bitkiler 30 Ağustos 2013
Açık Tohumlu Bitkilerin Özellikleri Doğa ve Bitkiler 11 Nisan 2012
Açık Tohumlu Bitkiler Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 13 Mart 2012
Keten Tohumlu Kuru Meyveli Bisküvi Tarifi Yapılışı Çocuk Yemekleri 23 Haziran 2011
Keten Tohumlu,Tarçınlı Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş