TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

'Üniversiteler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi. Ankara'da kurulmuş bir üniversite. TOBB ETÜ'nün en büyük farklılığı "Ortak Eğitim Programı" dır. Geleceği şekillendirmeye ve Türkiye'yi yönetmeye aday bireyler yetiştirmeyi öngören üniversite 20042005 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 3 fakültedeki, 7 bölüme alınan 270 öğrenciyle eğitim-öğretime başlamıştır. TOBB ETÜ ilk üç yıl kayıt yaptıran bütün öğrencilerine öğrenim süreleri boyunca kullanmak üzere bilgisayar vermiştir.

  Gelişimi

  24 Eylül 2004 tarihinde özgün eğitim programı ve uygulamalarıyla Türk eğitim sisteminde farklı ve seçkin bir yer edinen üniversitenin bölüm sayısı 20052006 eğitim–öğretim yılında 10'a, öğrenci sayısı ise 733'e yükselmiştir.
  TOBB ETÜ, ilk yılı dahil iki yıl içinde bütün bölümlerinin (burslu olanları) taban puanları Türkiye'nin ilk 10 üniversitesi arasına girmiştir. Yani ÖSS'den yüksek puan elde eden öğrencilerin tercihi olmuştur. İlk yılında ÖSS ilk 1000'den 4, ikinci yılında 28 öğrenci kaydetmiştir. 2006 ÖSS'den ise ilk 100'den 11 öğrenci TOBB ETÜ'yü tercih etmiştir. Bu 11 öğrenciden altısı Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaktadır. Haliyle Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ÖSSTürkiye birincisi olmuştur. taban puan sıralamasında

  Vizyonu

  TOBB ETÜ vakıf üniversiteleri içinde en yüksek burslu kontenjana yüzde 56 ile sahiptir. Yani ücretli öğrencilerden çok burslu öğrencilere ağırlık vermektedir. Kurucu TOBB öğrencilerden gelir elde etmeye yönelik bir üniversite değil, başarılı öğrencilere iş formasyonlu teknik bir eğitim vermek amacını gütmüşlerdir.

  Tarih

  Bu üniversiteyi kurmak ve yönetmek amacıyla önce TOBEV kurulmuş ve Ankara Asliye 32. Hukuk Mahkemesi'nin 19 Temmuz 2001 tarih ve 2001/491 sayılı kararı ile tüzel kişilik kazanmıştır.
  TOBEV Ana Tüzüğü 30 Eylül 2001 ve 24539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Daha sonra 1 Temmuz 2003 tarih, 25155 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 4909 sayılı kanunla TOBB ETÜ8 Temmuz 2004 tarih, 25516 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. kurulmuştur.Üniversite'nin Ana Yönetmeliği ise

  Burslu Öğrenciler

  [​IMG] [​IMG]
  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin Genel Görünümü


  Burslu programa yerleştirilen öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz. Yasam katkı payı olarak; ÖSS de ilgili puan türlerinden ilk 100'e girenlere aylık 1000.- YTL, 101-500 arasına girenlere aylık 750.- YTL, 501-1000 arasına girenlere aylık 500.- YTL, 1001-2000 arasına girenlere aylık 300.- YTL, 2001-3000 arasına girenlere aylık 200.- YTL ödenir.
  ÖSYM tarafından burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler hariç, akademik yıl içinde ders yükünün tam¤¤¤¤¤ kayıtlı ve yıl sonunda yıllık akademik ortalaması 3.50 ve daha yüksek olan ve üniversite tarafından saptanmış kontenjanlara giren ögrenciler izleyen akademik yılda eğitim ücretinden muaf tutulurlar.


  Eğitim Dili

  TOBB ETÜ'de eğitim dili Türkçedir. Ancak İngilizce hazırlık sınıfı zorunludur. İngilizce dersleri bölümlerde de devam eder. Ayrıca, bölümlere devam eden öğrenciler zorunlu olarak ikinci bir yabancı dil seçerler. Hali hazırda Rusça, Almanca, İspanyolca,İtalyanca, Fransızca zorunlu ikinci dil olarak okutulmaktadır.

  Ortak Eğitim Programı

  Drexell ve Nordisten üniversitelerinde uygulanan ortak eğitim programı TOBB ETÜ tarafından Türkiye'ye uyarlanmış ve uygulanmaya başlamıştır.
  TOBB ETÜ'de eğitim öğretim yılı iki dönem değil, üç dönemdir.
  Öğrenciler ikinci sınıftan itibaren mezun oluncaya kadar YÖK standartlarının üzerinde iki dönemlik teorik eğitmlerini alırlar, üçüncü dönemde ise işletmelerde fiili olarak çalışmaya giderler. Bu çalışma süresi her eğitim-öğretim yılında en az 3.5 ay, en fazla 4 aydır. Mezun olunduğunda fiili olarak 12 aya kadar iş deneyimi kazanmış olurlar. Öğrencilerin iş yerlerinde yapacağı işler ve öğrenecekleri önceden tanımlanmıştır. İş yerleri işyeri eğitmeni verirler. Üniversite tarafından ortak eğitimdeki öğrencilere habersiz ve haberli denetimler yapılır. Ortak eğitim dönüşü öğrenciler rapor hazırlarlar ve bu raporlarını heyete sunarlar, soruları yanıtlarlar. Bu heyet başarılı veya başarısız kabul eder. Mezun olmak için üç dönem ortak eğitimden başarılı sayılmış olmak şartı vardır. Mezuniyet sonrası diplomayla birlikte ortak eğitimi gösterir sertifika verilir.
  Yurtdışı örnekleri yaklaşık 100 yıldır uygulanan bu sistemin başarısı ispatlıdır. Drexell'de eğitim öğretim yılı bazı yıllarda 4'e bölünmüş, dördüncü sınıf öğrencileri 1 teorik, 3 pratik eğitim dönemi geçirdiği olmuştur.
  Üniversitenin Erasmus progr¤¤¤¤¤ başvurusu kabul edilmiş olup, Avrupa ülkelerinde geçerli olacak diploma eki çalışmaları devam etmektedir.

  Araştırma ve Uygulama Merkezleri

  • Sürekli eğitim araştırma ve uygulama merkezi
  • Araştırma Merkezleri
   • Bankacılık ve Finansal Risk Araştırma ve Uygulama Merkezi
   • Teknoloji Geliştirme ve Uygulama Merkezi
   • Enerji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
   • Ekonomik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
   • Küresel Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
   • Özel Sektör Geliştirme, Araştırma ve Uygulama Merkezi
   • Sosyal ve Kültürel Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
  Akademik Birimler


  Mühendislik Fakültesi
  • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  • Makine Mühendisliği Bölümü
  • Endüstri Mühendisliği Bölümü
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İktisat Bölümü [1]
  • İşletme Bölümü [2]
  • Uluslararası İlişkiler Bölümü [3]
  Fen Edebiyat Fakültesi
  • Tarih Bölümü [4]
  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Matematik Bölümü [5]
  Yabancı Diller Bölümü [değiştir]
  • Yabancı Diller Bölümü [6]
  Enstitüler
  • Fen Bilimler Enstitüsü [7]
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü [8]
  Öğrenci Toplulukları

  TOBB ETÜ'de öğrencilerin bireysel ve sosyal gelişimlerine büyük önem verilir. Öğrencilerin oluşturduğu toplulukların ya da bireysel faaliyetlerinin destekleyicisi başkanlığını iki yıldır Ali Fuat Bilkan'ın yürüttüğü Öğrenci Etkinlikleri Komitesi (ÖEK)'dir. İlk yılında 22 öğrenci topluluğu bulunan üniversitede, ikinci yılında 28 topluluğun, üçüncü yılında ise 42 topluluğun bulunduğu göz önüne alınırsa üniversitedeki öğrencilerin sosyal yönden ne kadar aktif olduğu anlaşılır. Üniversite topluluklara başka hiçbir üniversitede olmayacak kadar bütçe ayırmıştır. Üniversitede bulunan 42 topluluk şunlardır:


  Topluluk [​IMG] Topluluk [​IMG] 1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği TOBB ETÜ Aikido Topluluğu Avrasya Stratejik Araştırmalar Topluluğu Basketbol Topluluğu Beşiktaş Topluluğu Bilgisayar Topluluğu Bilişim Teknolojileri Topluluğu Dış Ticaret Topluluğu Diplomasi Topluluğu Doğa Sporları Topluluğu Ekonomi Topluluğu Eşli Danslar Topluluğu Fotoğraf Topluluğu Futbol Topluluğu Genç Atatürkçüler Topluluğu Genç Girişimciler Topluluğu Genç Yazarlar Topluluğu Gezi, Kültür ve Tanıtım Topluluğu Güzel Sanatlar Topluluğu Havacılık Topluluğu İşletme Topluluğu Matematik Topluluğu Münazara Topluluğu Medya ve İletişim Topluluğu Model Birleşmiş Milletler Topluluğu Motor Sporları Topluluğu Robot Topluluğu Rock Topluluğu Satranç Topluluğu Sosyal Araştırmalar Topluluğu Sosyal Dayanışma Topluluğu Tarih Topluluğu Teknoloji Topluluğu Tiyatro Topluluğu TOBB ETÜ IEEE Öğrenci Kolu TOBB ETÜ'lü Aslanlar Trabzonspor Topluluğu Türk Halk Dansları Topluluğu Türk Halk Müziği Topluluğu Türk Sanat Müziği Topluluğu Türkçe Topluluğu Verimlilik Topluluğu Voleybol Topluluğu
  Üniversite Senatosu

  Rektör: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ

  Rektör Yardımcısı:Prof. Dr. Güven SAK

  Rektör Yardımcısı:prof. Dr. Rasih DEMİRCİ

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı
  -Sosyal Bil. Enst. Md.:prof. Dr. Fatih ÖZATAY

  Müh. Fak. Dekanı: Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ

  Dekan:Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan

  Fen Bil. Enstitüsü Müdürü:prof. Dr. Yücel ERCAN

  Üye: Prof. Dr. Ali YAZICI

  Üye: Prof. Dr. Ömer AKIN

  İletişim Bilgileri

  Adres: Söğütözü Cad.No:43, Söğütözü, Ankara, 06560 Türkiye
  Telefon: (+90 312) 292-4000
  Faks: (+90 312) 287-1946
  E-posta: bilgi@etu.edu.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TOBB Ekonomi Teknoloji Forum Tarih
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Üniversiteler 9 Ocak 2010
75.yıl Tobb İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
TOBB: "Yeni kriz paketi bir an önce açıklanmalı" Ekonomi Ve Borsa 12 Mart 2009
Demir yollarının yapımı ekonomik olarak devlete neler kazandırdı kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Şubat 2017
Kuzey Amerika'da yetişen pamuğun İngiltere ekonomisine katkıları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş