'TL yüzde 10 daha düşecek'

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  'TL yüzde 10 daha düşecek' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi Erçel'e göre kriz bitimine kadar TL'nin yüzde 10 daha düşecek.

  Erçel, Lüleburgaz İş Adamları Derneği (LİAD) ve Dünya Gazetesi'nce ortaklaşa düzenlenen “2009 yılında İş Adamlarını Neler Bekliyor” konulu panelde, geçen yıl Ekim ayından itibaren kürezel krizin derinleşmesiyle bazı uluslararası finans kuruluşlarının battığını hatırlatarak, bunların zararlarının ne olduğunun henüz belli olmadığını ifade etti.

  2009 yılında iş adamlarını zor günlerin beklediğini belirterek, “Önümüzdeki yıllarda yüzde 7 enflasyon bekliyoruz. Türkiye'nin döviz geliri ekonomisi büyüyor. Büyüme daralmaya gidecektir. İç talepte büyümeyi bilemiyoruz. Kriz bitiminde TL yüzde 10 değer kaybedecektir” diye konuştu.

  İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Alkin de krizin Amerika'da emlak fiyatlarının yükselmesi, bankaların, emlak almak isteyenlere kredi vermesinden, sonra da kredileri geri alamamasından kaynaklandığını bildirdi.

  Alkin, şunları kaydetti:

  “Bu krizde diğer krizler gibi gelip geçecek. Kimine göre 2010 yılında kimine göre ise 2011 yılında bitecek. İhracat kabiliyeti olan ülkeler döviz biriktirmeye devam edecektir. Japonya ve Çin döviz biriktirip Amerika'ya yatıracaklar. Avrupa'ya güvenmiyorlar. Bize yatırmış olsalar, alt yapımız, idare yapımız buna imkan vermiyor. Çünkü Türkiye ekonomisinin cüssesi iri değil. Her ülkede ekonomiye bir kişi karışırken, bizim ülkemizde ise 5 kişi karışıyor. Amerikan halkı yavaş yavaş para harcamaya başlarsa, Türkiye'de başını kaldırmaya başlar. 2011 yılına kadar sıkıntılarını çekeceğiz.”

  Şişecam Genel Sekreteri ve Dünya Gazetesi yazarı Dr. Rüştü Bozkurt ise kriz döneminde fırsatların değerlendirmek ve tehlikeleri de en düşük maliyetle atlatılması için panik yapmadan hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Panele, Lüleburgaz Kaymakamı Lütfullah Gürsoy, Belediye Başkanı Emin Halebak ile sanayici ve iş adamları katıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yüzde daha düşecek' Forum Tarih
Yüzde nedir ne demektir kısaca Sorular ve Cevaplar 14 Nisan 2014
Yüzde Oranını Bulmak - Yüzde Oranı Nasıl Bulunur? Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2012
İnsanın Vücudunun Yüzde Kaçı Sudur Seviyeli-Ciddi Konular 27 Şubat 2012
Yüzde Hesaplama Formülü Konu Dışı Başlıklar 1 Şubat 2012
Yüzde Hesaplama Konusu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 1 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş