Tiyatro Türünün Biçimleri - Tiyatro Biçimleri Nelerdir ?

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tiyatro Türünün Biçimleri - Tiyatro Biçimleri Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tiyatro Biçimleri - Tiyatro Türünün Biçimleri-Tiyatro Biçimleri Türleri Hakkında Bİlgi

  TİYATRO BİÇİMLERİ
  Tiyatro türünün başlıca biçimleri şunlardır:


  a) Benzetmeci Tiyatro:

  Sahnede gösterilenlerin gerçek yaşamdan farklı olmadığını anlatan tiyatro eserleri, benzetmeci tiyatronun örnekleridir. Bu tür tiyatronun amacı, seyircileri sahnede gördüklerinin bir oyun olmadığı, yaşamlarından bir kesit olduğu düşüncesine ***ürmektir. Benzetmeci tiyatro, seyirciyi böylece yanıltmak ister. Oyuncular, sahnede rol yaparken sanki hiç seyirci yokmuş gibi davranırlar. Oyunun bitiminde de ortada gözükmeyerek seyircide uyandırdıkları etkinin sürüp gitmesini düşünürler.

  b) Göstermeci Tiyatro:

  Bu tiyatro biçimi benzetmeci tiyatroya karşıt bir anlayışla geliştirilmiştir. Göstermeci tiyatroda sahnede gösterilenlere aldanmamak gerektiği, bunun bir oyundan ibaret olduğu vurgulanır. Sahne ile seyirci arasında yakın bir diyalog vardır. Oyuncular zaman zaman seyircilere seslenirler ve sahnede gösterilenlerin bir oyundan ibaret olduğunu hatırlatırlar. Türk halk tiyatrosundaki ortaoyunu, göstermeci tiyatronun tipik bir örneğidir.

  c) Epik Tiyatro:

  Ünlü Alman oyun yazarı Bertold Brecht tarafından ortaya konulan epik tiyatro, göstermeci tiyatronun geliştirilmiş biçimidir. Bu tür tiyatroda amaç, seyirciyi sahneye iyice yabancılaştırmaktır. Oyundaki olaylar arasında bir bütünlük yoktur.

  Olaylar, durumlar parça parça verilir; arada bir şarkılar, türküler söylenir, anlatıcılar devreye girer. Seyirci tam bir gözlemci olarak kalır. Acı duymak, sevinmek, coşkulanmak yerine durumlar üzerinde düşünür; kendisini ve olayları nasıl değiştirebileceğini anlamaya çalışır.

  Brecht'in "halkçı tiyatro" adını verdiği epik tiyatro, sahneyi bir ideolojinin propaganda aracı olarak kullanır; seyircilerin kalbine değil, kafasına seslenir. Bizde, Haldun Taner'in "Keşanlı Ali Destanı" adlı oyunu ilk epik tiyatro denemesidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tiyatro Türünün Biçimleri Forum Tarih
Tiyatro Türünün Özellikleri Tarihi Gelişimi ve Temsilcileri Tiyatro ve Skeçler 26 Haziran 2009
Tiyatronun İnsan ve Toplum İçin Önemi Tiyatro ve Skeçler 14 Şubat 2014
Tiyatronun Faydaları İle İlgili Yazı Örneği Tiyatro ve Skeçler 6 Şubat 2014
Tiyatronun Yararları Faydaları İle İlgili Yazı Tiyatro ve Skeçler 22 Eylül 2013
İlk yerli tiyatro eseri yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş