Tiyatro Oyuncusu Ne İş Yapar - Tiyatro Oyuncusu Mesleği

'Meslekler Rehberi' forumunda SeLeN tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tiyatro Oyuncusu Ne İş Yapar - Tiyatro Oyuncusu Mesleği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tiyatro Oyuncusu mesleği - Tiyatro Oyuncusu Tiyatro Oyuncusu çalışma ortamı - Tiyatro Oyuncusu hakkında


  Bir tiyatro oyunundaki bir kahramanı sahnede canlandıran kişidir. Görevler -yönetmen tarafından kendisine uygun görülen rolü inceler, -benimsediği takdirde kahramanının sözlerini beller, -kahramanın ruh halini anlamaya ve davranışlarını canlandırmaya çalışır, -oyunun kendi payına düşen kısmını yalnız başına ve yönetmen gözetiminde birçok defa prova eder, -oyunun genel provalarına katılır, -temsil saatlerinde oyundaki rolünü oynar.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Sahnelenecek oyun metni, tekst veya senaryo, -rolün gerektirdiği kostümler, aksesuarlar ve takılar, -makyaj malzemeleri,

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Tiyatro oyuncusu olmak isteyenlerin; -düzgün bir beden yapısına ve iyi bir ses tonuna, -çok güçlü bir belleğe, -başkalarının duygularını anlayabilme ve başkalarının davranışlarını özümleyip canlandırabilme, -düzgün konuşabilme, dans edebilme yeteneklerine sahip, -yaratıcı, coşkulu, -yönergeye uygun davranabilen, düzenli, disiplinli kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Tiyatro oyuncusu genellikle kapalı mekanlarda çok ender olarak açık havada çalışır. Büyük salonlarda ve açık havada temsil verirken oyuncunun sesini iyi ayarlaması gerekir. Oyuncu görev yaparken rejisörle, kostüm ve makyajcılarla, diğer oyuncularla doğrudan iletişim halindedir ve dolaylı iletişimi seyirci ile kurma çabasındadır.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Bir oyuncunun başarı veya başarısızlığı halkın ilgisine göre belirlenir, dolayısıyla başarılı olabilmek ve bunun devamlılığını sağlayabilmek için sanatçının sürekli kendini yenilemesi, kültürel alt yapısını geniş tutması, gelişmesi için her türlü çabayı göstermesi gerekmektedir. Aksi halde, işsiz kalma riski söz konusudur. Topluma bir takım mesajlar vermek amacıyla, yaşanılan veya tecrübelerden hareketle yaşanılacağı düşünülen sosyal, kültürel, ekonomik vb. Olayların yorumlanmasıyla ortaya konulan eser içeriğindeki kişiliklerin seyirci veya dinleyicilere yansıtılması sanatın toplumsallaşma sürecinde ve toplumun olaylara bilinçli yaklaşımında ipuçları vermesi açısından çok önemli bir yeri vardır. Bu denli güçlü eğitici rolü olan bu sanat dalı, sinemacılığın gelişmesi, televizyon ve radyoda da yerini bulmasıyla çok geniş ve çok yönlü çalışma alanına sahip olmuştur.

  Oyuncular: devlet tiyatroları, büyük şehir belediyelerine bağlı şehir tiyatroları ve özel tiyatrolar ile trt, özel radyo ve televizyonlarda, film şirketlerinde video kuruluşlarıyla, reklamcılık sektöründe (çeşitli sanat dallarında, dergi ve gazetelerin sanat bölümlerinde) çalışabilir veya kendi kadrolarını oluşturarak tiyatrolarını kurabilirler (oyun yazarlığı yeteneği olanlar tiyatro metni, dramatik metin yazabilirler).

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  Mesleğin eğitimi; liseden sonra girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı devlet konservatuarları, dil ve tarih coğrafya fakültesi, müzik ve sahne sanatları fakültesi ve güzel sanatlar fakülteleri tiyatro bölümlerinde verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  İlgili üniversitelerin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir. “turizm animasyonu” ön lisans programını başarı ile bitirenler ösym tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “tiyatro" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere: tiyatro kuramları, çizimli tiyatro mekan bilgisi, sahne bilgisi, türk tiyatro tarihi, dünya tiyatro tarihi, sahne çalışması, tiyatroya başlangıç ve metodoloji, dramatik yazarlık, eleştiri-İnceleme, tiyatro yönetimi, geleneksel kaynaklar, oyun yönetmenliği, hareket ve emprovizasyon, konuşma ve ses eğitimi gibi alan derslerinin yanı sıra, yabancı dil, türk dili ve edebiyatı, atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir. Öğrenciler okuldaki eğitimleri süresince, uygulamaya yönelik sahne çalışmalarının yanı sıra, tiyatrolarda da görev alabilmektedirler. Tiyatro usta-çırak ilişkisiyle gelişen, tecrübeye dayalı bir meslektir. Özellikle, her oyun öncesi yapılan prova çalışmaları ve ilgili inceleme ile araştırmalar eğitim niteliği taşımaktadır, öğrencilerin ileride seçecekleri mesleklerde başarılı olabilmeleri için oyun yazarlığı, eleştirmenlik, sahne uygulaması, sahne tasarımı ve oyunculuk konularında eğitim ve uygulama yapılmaktadır. Her yıl, birkaç temsilci bu uygulamalardan örnekler sergilemektedir. Tiyatro sanatı üzerine ekol ve üslup araştırmaları, tiyatro toplulukları, yönetmenler, oyuncular ve yazarlar hakkında monografik çalışmalar, seyirci araştırmaları, geleneksel ve çağdaş türk tiyatrosu üzerine tez çalışmaları yapılmaktadır. (ayrıntılı bilgi için h-ek bilgilere bakınız.)

  Meslekte İlerleme

  Kendilerini yetiştirme çabası içindeki oyuncular, başarı göstermeleri halinde büyük oyunların kadrolarında yer alabilir veya kendi kadrolarını oluşturabilirler. Dram, trajedi veya komedi türü oyunlarda uzmanlaşabilirler. Devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda "rejisör", "yönetici" , “teknik eleman” konumuna geçebilirler.

  Benzer meslekler

  Opera sanatçısı, pandomimci, rejisörlük, şovmenlik, yönetmenlik, oyun yazarlığı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tiyatro Oyuncusu İş Forum Tarih
Tiyatro Oyuncusu Meslekler Rehberi 29 Mayıs 2009
Tiyatronun İnsan ve Toplum İçin Önemi Tiyatro ve Skeçler 14 Şubat 2014
Tiyatronun Faydaları İle İlgili Yazı Örneği Tiyatro ve Skeçler 6 Şubat 2014
Tiyatronun Yararları Faydaları İle İlgili Yazı Tiyatro ve Skeçler 22 Eylül 2013
İlk yerli tiyatro eseri yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş