Tiyatro kompozisyon örneği - Tiyatro ile ilgili kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tiyatro kompozisyon örneği - Tiyatro ile ilgili kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tiyatro ile ilgili kompozisyon
  Tiyatro konulu kompozisyon
  Tiyatroyla ilgili kompozisyon örneği

  UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır.

  Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

  Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tiyatro görsel sanatların en etkileyici ve en zor olanıdır bence. İnsanların karşısında canlı performans sergileyip başarıya ulaşmak, seyirci üzerinde istenilen etkiyi bırakmak gerçekten önemli.

  Günümüzde biraz daha değer kazanan tiyatro, izleyiciye arada engel olmadan ulaşır ve anında tepki almayı sağlar. Yapılan işin başarısı yada başarısızlığı hemen cevap bulur. Peki bu kadar önemli bir sanat dalı olan tiyatro hakettiğini bulabiliyor mu?

  Ne acıdır ki, büyük paralarla çekilmiş sinema filmleri, mantar gibi artan dizi filmler derken tiyatro ikinci hatta üçüncü planda kalmış durumda ama tiyatrocular azimli emeklerinin karşılığını alacakları günü sabırsızlıkla bekliyor ve seyirciyi tiyatro salonuna çekmenin yollarını arıyor.

  Gelin tiyatroya hakettiği değeri verelim. Tiyatro ve tiyatrocularımızı hayal kırıklığına uğratmayalım.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tiyatro kompozisyon örneği Forum Tarih
Dünya Tiyatrolar Günü Kompozisyon - Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Kompozisyon Tiyatro ve Skeçler 20 Mart 2011
Tiyatronun İnsan ve Toplum İçin Önemi Tiyatro ve Skeçler 14 Şubat 2014
Tiyatronun Faydaları İle İlgili Yazı Örneği Tiyatro ve Skeçler 6 Şubat 2014
Tiyatronun Yararları Faydaları İle İlgili Yazı Tiyatro ve Skeçler 22 Eylül 2013
İlk yerli tiyatro eseri yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş