Tirnak kesme usulü

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Dine tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Tirnak kesme usulü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tirnak kesme usulü

  "Cum'a günü tırnak kesmek sünnettir. Sıra ile kesmemelidir. Bildiril di ki Resûlüllah efendimiz (salâllahü aleyhi ve sellem): «Bir kimse tırnaklarını sıra ile kesmezse o kimse gözlerinde ağrı görmez» buyurdu.

  Hâmid bin Abdürrahman-'ın babasından bildirdiği bir hadîs-i şerifte «Bir kimse cum'a günü tırnaklarını kesse o. kimsenin vücuduna şifâ gelir hastalıktan kurtulur» buyuruldu. Bu fazilet ve sünnet durumu perşembe günü ikindiden sonra tırnak kesilmesi hakkında da bildirildi.

  Vekî' Âişe-i Sıddîka'dan (radıyAllahü anhâ) şöyle bildirir: Resûlüllah (saltâllahü aleyhi ve sellem) bana hitaben: «Ey Âişe sen tırnaklarını kestiğin zaman orta parmağından başla sonra serçe parmağına sonra baş parmağına sonra orta parmak yanındaki parmağına sonra şehâdet parmağına geçerek kes böyle kesmek zenginlik verir» buyurdu.

  Tırnağı makas çakı veya bıçak ile kesmek iyidir. Diş ile tırnağın uzayan kısmını koparmak mekruhtur. Tırnaklarını kesen kimsenin parmak larını yıkaması tırnaklarını saç ve bedenin kıllarını ve kan aldırdığı zaman çıkan kanı toprağa gömmek sünnettir. Zira Peygamber efendimizin (sallâllahü aleyhi ve sellem) kan saç ve tırnağı gömmeği emreyledikleri bildirildi."

  Günye’tüt Talibinden

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tirnak kesme usulü Forum Tarih
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016
Tırnak Kesmek Hadis Sünnetler & Hadisler 23 Mayıs 2011
Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir? Dini Sorular ve Cevaplar 1 Şubat 2010
Tırnak bakımı, Tırnak Bakımı Yapma El Ayak ve Vücut Bakımı 22 Ekim 2012
Attığı Tırnak Bile Olamamak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş