Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu konumuzda timsah hakkında bilgiler, en güzel timsah resimleri, Timsahların fotoğrafları, timsahların yaşamları, timsahların çiftleşmeleri, timsahların üremeleri, timsahların coğrafi dağılımları, timsahlarda avlanma ve timsahların beslenmesi v.b. bilgiler bulunmaktadır. Sizinde timsahlar hakkında bilgileriniz, güzel resimleriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

  [​IMG]

  Timsahlar (Crocodilia), sıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında yaşayan vücudu kemiksi pullarla örtülü sürüngenleri içeren bir takım. Bu takımın familyaları Alligatoridae (Aligatörler), Crocodylidae (Krokodiller) ve Gavialidae (Gavyaller)'dir.


  [​IMG]

  Timsah, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, Timsahgiller ailesinden iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türlerinin genel adı. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Vücutlarının üzeri, sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun, yandan basık kuyrukları suda kürek vazifesi görür. Güçlü dişlerle bezenmiş, çok kuvvetli çeneleri vardır. Yalnız üst çene açılır. Etli dil, alt damağa yapışıktır. Gözleri, burunları ve kulakları başlarının üst kısmında bulunur. Suda yüzerken rahatça etraflarını görür, işitir ve solunum yaparlar. Karada vücutlarını zor taşımalarına rağmen, suda çok iyi yüzerler. Gündüzleri dinlenir, çoğunlukla gece avlanırlar. Gözbebekleri dikey olduğundan gece de iyi görürler. Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldıranları vardır. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini avlarını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar halinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.

  [​IMG]

  Crocodilia takımı, Cretaceous döneminin sonlarında, yaklaşık 84 milyon yıl önce ortaya çıkmış iri sürüngenlerdir. Kuşların yaşayan en yakın akrabalarıdır. Kuşlar ve timsahlar, Archosauria grubunun Sınıflandırması yoktur yaşayan son üyeleridir. Crocodilia takımı, 220 milyon yıl önce Triassic dönemde ortaya çıkmış olan ve Mesozoic dönemde çok çeşitli şekillere ayrılan Crurotarsi grubunun Sınıflandırması yoktur üyelerindendir.


  Timsahlarda Fizyoloji ve biyoloji

  [​IMG]

  Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer. Derilerinden bavul, çanta iskarpin yapılır. Bu bakımdan bol miktarda avlanırlar.
  Yürekleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir.  Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar.

  [​IMG]

  Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

  Timsahlara çoğunlukla Amerika, Afrika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya'da rastlanmaktadır. Tuzlu sularda yaşayanları da vardır. Nil timsahının anayurdu Nil Irmağı olduğundan bu adla anılır.

  Eski Mısırlılar bunlardan korkar ve mukaddes sayarlardı. Bugün Nil kıyılarında bu timsahlar kalmamıştır. Afrika'da ve Madagaskar'da mevcuttur. Uzunluğu 7-9 metreye ulaşabilir. İnsana da saldırabilir. Amerikan timsahı 5-7 metre boyundadır. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir.
  Hindistan ve Sri Lanka'da yaygın olan Hint timsahı tatlı sularda yaşar. Uzunluğu 5 metre kadar olabilir. Çoğunlukla balıkla beslenir. İnsana nadir saldırır. ABD'nin güneydoğusundaki bataklık, göl ve ırmaklarda yaşayan Mississippi alligatorunun derileri ayakkabı ve valiz yapımında değerli sayılır. En çok Florida bataklıklarında yaşar. Üreme dönemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Boyları 5-6 metreye ulaşabilir. Timsahlar yok edilmediği takdirde uzun süre yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçelerinde 80 yaşını aşanlar vardır. Bazı kuşlar timsahların açık ağızlarının arasına çekinmeden girerek artık etleri ve damağa yapışmış sülükleri yerler. Timsahlarla bu kuşlar arasında adeta ortak bir yaşama göze çarpar. Tehlike anında timsahları çığlıklarıyla uyarırlar.  Timsahlarda Avlanma ve beslenme

  Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldıranları vardır. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini avlarını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar halinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.

  [​IMG]

  Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer. Derilerinden bavul, çanta iskarpin yapılır. Bu bakımdan bol miktarda avlanırlar.
  Yürekleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir.

  Timsahlarda Çiftleşme, Timsahlarda Üreme

  [​IMG]

  Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar.

  [​IMG]

  Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır.

  [​IMG]

  Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

  Timsahlarda Coğrafi dağılım

  Timsahlara çoğunlukla Amerika, Afrika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya'da rastlanmaktadır. Tuzlu sularda yaşayanları da vardır.
  Nil Irmağı olduğundan bu adla anılır. Eski Mısırlılar bunlardan korkar ve mukaddes sayarlardı. Bugün Nil kıyılarında bu timsahlar kalmamıştır. Afrika'da ve Madagaskar'da mevcuttur. Uzunluğu 7 metreye ulaşabilir. Bu timsahlar 1500 kg ye kadar ulaşabilirler. Bunların eskiden yaşamış onlarından bir tanesinin fosilinin boyu 15 metre civarında tahminen de 4000 kg kadardı.


  Timsahlarda Yaşam

  [​IMG]

  Timsahlar insanlara da saldırabilir. Amerikan timsahının boyu 50 cm - 3.8 m arasında değişir. 4 metre olanları da vurulmuştur. Ağırlık olarak da 2000 kg a kadar ulaşabilirler. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir. Hindistan ve Sri Lanka'da yaygın olan Hint timsahı tatlı suda yaşar. Uzunluğu 5 metre kadar olabilir. Çoğunlukla balıkla beslenir. İnsana nadir saldırır. ABD'nin güneydoğusundaki bataklık, göl ve ırmaklarda yaşayan Mississippi aligatörunun derileri ayakkabı ve valiz yapımında değerli sayılır. En çok Florida bataklıklarında yaşar. Üreme dönemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Boyları 3-4 metreye ulaşabilir. Timsahlar yok edilmediği takdirde uzun süre yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçelerinde 80 yaşını aşanlar vardır.

  [​IMG]

  Bazı kuşlar timsahların açık ağızlarının arasına çekinmeden girerek artık etleri ve damağa yapışmış sülükleri yerler. Timsahlarla bu kuşlar arasında adeta ortak bir yaşama göze çarpar. Tehlike anında timsahları çığlıklarıyla uyarırlar.


  (vikipedia)
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah resimleri, timsah fotoğrafları, en güzel timsah resimleri
  En güzel timsah resimleri, timsah fotoğrafları

  [​IMG]Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x768 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın[​IMG]

  Dünyanın en büyük timsahları

  [​IMG]


  Suyun içerisine giren timsah

  [​IMG]

  Suyun içerisinde kafasını uzatıp bakan timsah
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Korkunç timsahlar, timsah resimleri
  Etrafa korku salan vahşi timsah resimleri

  [​IMG]

  Büyük timsah resimleri, korkunç timsahlar

  [​IMG]

  Şu korkunç timsahın dişlerine bakın

  [​IMG]

  Kurbağa asılacak bir yer bulamamış son dakikalarını yaşıyor, birazdan timsah yavrusuna çok güzel bir yemek olur heralde
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi
  Korkunç timsahların yavruları

  [​IMG]

  yumurtadan yeni çıkmış timsah yavruları

  [​IMG]

  Timsah bebekleri resimleri

  [​IMG]

  Timsah yavruları resimleri, en güzel timsah yavruları
   

 5. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi
  Timsah resimleri, timsah fotoları, timsah fotoğrafları

  [​IMG]

  timsahların doğal yaşam içerisinde resimleri

  [​IMG]

  dev timsahların en güzel resimleri, fotoğrafları

  [​IMG]

  canavar timsahlar, timsah resimleri, kocaman timsah resimleri, timsah bebeği resimleri

  [​IMG]

  yumurtadan yeni çıkmış sevimli bir timsah yavrusu resmi
   

 6. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi
  Büyük timsah resimleri, dev gibi timsahların fotoları

  [​IMG]

  timsah fotoğrafları, dünyanın en büyük timsahlarının resimleri

  [​IMG]

  dev timsah fotoğrafları, büyük timsah resimleri

  [​IMG]

  timsahların yemek vakti gelmiş, et yiyorlar

  [​IMG]

  beslenen timsah resimleri
   

 7. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Timsah Resimleri, Timsahlar hakkında Bilgiler, Timsahların Çiftleşmesi, Üremesi

  Timsah resimleri, timsah fotoları

  [​IMG]

  Korkunç timsahların fotoğrafları
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Timsah Resimleri Timsahlar Forum Tarih
Cüce Kayman Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Alligator Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Amerikan Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Nil Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
İnce Burunlu Timsah Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş