Tim'den İhracatta Mardin Modeli

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 1 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Tim'den İhracatta Mardin Modeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tim'den İhracatta Mardin Modeli: Mayınlı Araziler Tarıma Açılmalı, Süryani Patrikliği Geri Kazanılmalı

  Türkiye İhracatçılar Meclisi, Mardin'in ihracatını ve ihracatının katma değerini artırmak için ilginç bir teklifte bulundu: "Bölgeden göç etmiş unsurların Mardin'e dönüşlerinin ve yatırımlarının özendirilmesi gerekir. Bu bağlamda Süryani Patrikliği'nin de tekrar Mardin'e gelmesi simgesel olarak önemlidir. Bu hem bölgenin çok kültürlü kimliğine katkı olacak hem de bölgeye olan yabancı yatırımcı ilgisini arttıracaktır."

  TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, haziran ayı ihracat gerçekleşmelerini Mardin'den duyurdu. Sunuş konuşmasına, ihracatı 2023 yılında 500 milyar dolara çıkarmak ve bu hedefe giderken ihracatı tabana yaymak amacıyla TİM olarak yaptıkları çalışma hakkında bilgi vererek başlayan Büyükekşi, bu çerçevede ilk olarak Mardin'i ele alan çalışmaların sonucunu açıkladı.

  Temelde, ihracatı ve ihracatının katma değerini artırmak için yapılması gerekenleri içeren raporun yapılması gerekenler listesinin ilk sırasında mayınlı arazilerin ekonomiye kazandırılması yer alıyor. İkinci sıradaki teklif de oldukça dikkat çekici: "Bölgeden göç etmiş unsurların Mardin'e dönüşlerinin ve yatırımlarının özendirilmesi gerekir. Bu bağlamda Süryani Patrikliği'nin de tekrar Mardin'e gelmesi."

  Projenin iki amacı olduğunu aktaran Büyükekşi, bunları, "Birincisi ihracatın miktarını arttırmaktır. Seçilmiş olan 10 ilde, halen ihracatı 150 milyon dolardan fazla ama 500 milyon dolardan az illerin ihracatının önce 500 milyon dolar sonra da 1 milyar doları aşmasıdır. İhracatı 500 milyon dolardan fazla ama 1 milyar dolardan az şehirlerin de ihracatlarının 1 milyar doları aşmasıdır. İkinci amacımız ise bu ihracatın katma değerini ve ihracatçımızın karlılığının arttırılmasıdır." şeklinde sıraladı.

  TİM Başkanı, bu çerçevedeki ilk çalışmanın, Mardin'in ihracatını ve ihracatının katma değerini artırmayı hedefleyen bir stratejinin ana çizgilerini belirlemek üzere, yapıldığını aktardı. Söz konusu toplantısının ilki eski bakanlardan Tınaz Titiz'in moderatörlüğünde 20 Mayıs'ta Mardin'de yapıldı. Toplantıya Mardin Valisi, Mardin Belediye Başkanı, TİM İcra Kurulu Üyeleri, TİM Genel Sekreterliği yetkilileri, Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Mardin Sanayi ve İşadamı Derneği üyeleri ve ihracatçı firma temsilcileri katıldı.

  MARDİN, KISA SÜREDE 500 MİLYON DOLARI YAKALAR

  2008 yılı sonu itibari ile 276,5 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Mardin'de 117 ihracatçı firmanın faaliyet gösteriyor. Bu ihracatın 263 milyon doları Irak'a yapıldı. Mardin'in bu yılın ilk altı ayındaki ihracatı da 192,7 milyon dolar oldu. Büyükekşi, Mardin'in kısa vadede 500 milyon dolar hedefini yakalamasının mümkün olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

  "Bizim cevabını aradığımız temel soru; Mardin'de üretilen mal ve hizmet ürünlerinin miktarını ve katma değerleri nasıl arttıracağımızdır. Önerilen çözümleri sahiplenecek bir Yönlendirme Komitesi tarafından yapılacak planlamaya göre, her bir çözüm önerisi üzerinde daha geniş bir uzlaşı kurulması ve Yönlendirme Komitesinin, Mardin Valisi, Mardin Belediye Başkanı ve Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanından oluşmasının yeni teşviklerin uygulamaya konulduğu bir dönemde sinerji yaratacağına inanıyoruz. Nusaybin sınır kapısının açılması, mayınlı arazinin tarıma açılması gibi önlemlerin yanında diğer önlemlerin 'daha az önemli' olabileceği gibi bir eğilimden mutlaka uzak durulması gerekiyor. Kapı önemlidir, ama üretimi ve ihracatı tek başına kapı yapamaz."

  ORTAK AKILDAN ÇIKAN 6 TEKLİF

  TİM Başkanı ardından ortak akıl toplantısının sonuç bildirisinde yer alan ve öne çıkan bazı sonuçları şöyle açıkladı:

  1- Mayınlı arazilerin organik tarım ve yan ürünlerine açılıp, sınır ticaret merkezlerinin kurulması gerekir. Irak Mardin'in en büyük pazarıdır, Suriye ise Mardin'in yüksek potansiyele sahip olduğu hedef pazardır. Mayınlı arazileri hem tarıma hem de sınır ticaret merkezlerine açabilirsek her iki ülkeye ve bu ülkelerin ardılı olan ülkelere ciddi ihracat artışı gerçekleştirebiliriz.

  2- Bölgeden göç etmiş unsurların Mardin'e dönüşlerinin ve yatırımlarının özendirilmesi gerekir. Bu bağlamda Süryani Patrikliği'nin de tekrar Mardin'e gelmesi simgesel olarak önemlidir. Bu hem bölgenin çok kültürlü kimliğine katkı olacak hem de bölgeye olan yabancı yatırımcı ilgisini arttıracaktır.

  3- İnsan nitelik dokusunun geliştirilmesiyle üretim için ihtiyaç duyulan iş gücü karşılanmış olacaktır. Mardin Organize Serbest bölgesinde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri nitelikli iş gücünün temel bir sorun olduğunu, yetkinleşen iş gücünü Mardin'de tutmakta sorun olduğunu ifade ettiler. Mesleki eğitimi geliştirmemiz gerekiyor. Biz TİM olarak ihracatçı birliklerinin bünyesindeki geçici eğitim merkezlerinin Mardin'e yönlendirilmesi noktasında üzerimize düşenleri yapmaya hazırız.

  4- Ar-ge ve tasarım kültürünün geliştirilip, tabana yaygınlaştırılması yoluyla markalaşma sağlanması Mardin'de üretim yapan firmaların gelirlerini ve karlılıklarını arttıracaktır.

  5- Alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi için Mardin zengin bir potansiyele sahiptir. Solar enerji ve HES yatırımları için daha fazla girişimcinin bölgeye gelebileceğini düşünüyoruz. Solar enerji konusunda Türkiye'de potansiyeli en yüksek üç ilinden bir tanesi Mardin. Anadolu topraklarına bereket getiren güneş, açık gökyüzüyle en fazla enerjiyi Mardin'de üretiyor. Son yapılan teşvik düzenlemesi ile Mardin her türlü üretim için son derece cazip koşullara sahip oldu. Burada yapılacak yatırımlarda 7 yıl boyunca vergi avantajları sağlanacak. Organize Sanayi ve Serbest Bölgede yatırım için uygun araziler mevcut. Ortadoğu ülkeleri için üretim noktası olmak için gerekli tüm şartları Mardin gösteriyor.

  6- Mardin'in çok kültürlülüğünün ve tarihi kimliğinin korunarak markalaştırılması gerekir.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tim'den İhracatta Mardin Forum Tarih
Nusaybin Milli Eğitim'den SODES Projesi Mardin Tanıtımı 17 Şubat 2010
Türkiye Çin'e ihracatta rekor kırdı Ekonomi Ve Borsa 19 Nisan 2010
ABD'ye gümrüksüz ihracatta A harfine dikkat Ekonomi Ve Borsa 6 Kasım 2008
İhracattaki Artışı Sağlayan 11 Faktör ... Ekonomi Ve Borsa 6 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş