Tim Burton Kimdir-Tim Burton Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tim Burton Kimdir-Tim Burton Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tim Burton Kimdir-Tim Burton Biyografisi


  Tim Burton hayatı - Tim Burton hakkında - Tim Burton yönetmenlik yaptığı filmler - Tim Burton senarist olduğu filmler - Tim Burton yapımcı olduğu filmler - Tim Burton resimleri  [​IMG]

  Tim Burton, 25 Ağustos 1958 yılında, Bill Burton ve Jean Erickson'ın ilk oğulları olarak dünyaya geldi. Hayal gücünün genişliği çocukluğuna kadar dayanan Burton, ev ve okul yaşantısını güç bulduğundan, günlük hayatın gerçekliğinden, korku filmleri ve düşük bütçeli filmler izleyerek kaçtı. Düşük bütçeli korku filmlerindeki rolleriyle meşhur,Vincent Price ismi, Burton'ın ilerideki kariyerine oldukça etki edecek olan önemli bir sinema figürüydü.

  Lise yıllarında California Institute of the Arts'a girmek üzere bir Disney bursu kazandı. 3 yıl süreyle animasyon eğitimi aldıktan sonra, animatör çırağı olarak Walt Disney Stüdyolarına girmeyi başardı. Projesinde çalıştığı ilk film bir Ralph Bakshi uyarlaması olan "The Lord of the Rings" idi ancak yapımda adı geçmedi. Sonrasında, o zamanlarda çok da istemediği bir yönde; "The Fox and the Hound" için çizimler yaptı. Film karakterlerinin genel sevimli yapısının dışında olması nedeniyle Burton'ın çizimleri Disney tarafından reddedildi. Tim Burton, Disney'de bulunduğu günlerde pek mutlu değildi ancak ileride ünlü olacak "Nightmare Before Chrismas"'ın temelini oluşturan şiir ve ilüstrasyonlarını burada olduğu dönemde yaptı.

  1982 yılında, Burton, ilk 6 dakikalık stop-motion filmini, kendisini Vincent Price olarak hayal eden küçük bir çocuk hakkında yaptı. Bunu Barret Oliver, Daniel Stern ve Shelley Duvall'ın rol aldığı "Frankenweenie"(1984) adlı kısa film takip etti. Siyah-beyaz çekilen ve James Whale'in "Frankenstein"ından ilham alınarak yapılan bu film, bir araba kazasında öldükten sonra onu yeniden canlandıran bir çocuk hakkındaydı. Festivallerde övgü kazanmasına rağmen, Disney bu filmi, çocuklar için fazlasıyla korkutucu bularak, rafa kaldırdı. Ancak 1992 yılında video olarak gösterime sunuldu.

  Filmlerinin henüz geniş bir kitleye gösterime sunulmamasına rağmen, Burton, film endüstrisinin dikkatini çekmeyi başardı. Aktör ve yapımcı Griffin Dunne, Burton'a, "After Hours" adlı komedi filmini çekmesi için yaklaştığında; "The Last Temptation of the Christ"'ın çekimlerinde maddi sıkıntı yaşayan Martin Scorsese'in bu filme ilgi göstermesi nedeniyle, Burton kendi isteğiyle projeden çekilmeye karar verdi.

  Ünlü yönetmen, çok geçmeden, 7 milyon dolarlık bir bütçeyle "Pee-Wee's Big Adventure" (1985) adlı filmi çekti ve 40 milyon doların üzerinde bir hasılat yaptı. Oingo Boingo adlı müzik grubunun hayranlarından biri olan Burton, bu grubun şarkı sözü yazarı ve vokalisti olan Danny Elfman'a bu filmin müziklerini yapmayı teklif etti. O zamandan beri, "Ed Wood"(1994) dışındaki tüm Burton filmlerinde birlikte çalıştılar.

  "Alfred Hitchcock Presents" ve Shelley Duvall'ın "Faerie Tale Theatre" gibi televizyon dizilerini yönettikten sonra, Burton, sıradaki büyük projeyi kabul etti. Evleri garip bir aile tarafından istila edilen, ölümden sonra yaşamla başa çıkmaya çalışan genç bir çiftin anlatıldığı olağandışı komedi, "Beetlejuice" adlı filmi 1988 yılında çekti. Alec Baldwin, Geena Davis ve Micheal Keaton'ın başrollerini paylaştığı bu film, 80 milyon doların üzerinde hasılat yaptı ve en iyi makyaj dalında Oscar'ı aldı.

  Tim Burton'ın düşük bütçelerle, büyük filmler yaratabiliyor olması, yapımcıları etkiledi ve ilk büyük bütçeli film projesi batman'i 1989'da kabul etti. Londra tabanlı bu mega-bütçeli yapım, başta oyuncu seçimleri olmak üzere yapımcılarla bir çok problem yaşanarak çekildi. Burton, ortalama fiziki görünümüne, aksiyon filmlerindeki deneyimsizliğine ve komedi filmlerindeki ününe bakmaksızın, önceki filminden Michael Keaton'ı Batman rolü için uygun görürken, bu seçim büyük tartışmalara yol açtı. Sonunda; suçluları korkutmak için iri bir yarasa kostümü giyen adamın, gerçekte yapılı olmasının saçma olduğunu savunan Tim Burton kazandı. Batman hayranlarından tepki göreceğine inanılmasına rağmen, sonuç muhteşemdi. "Joker" karakteri için Jack Nicholson'ı seçmesi de ayrıca, normalde bir süper kahraman filmine ilgi göstermeyecek yetişkin kesimin de etkilenmesini sağladı. 1989'da film gösterime girdiğinde o zamana dek yapılmış en iyi pazarlama ve satış kampanyasıyla birlikte Batman, Amerika'da 250 milyon dolar ve dünya çapında 400 milyon doların üstünde hasılat yaptı. Çetin görünümü ve psikolojik derinliğiyle Batman filmi, geleceğin süper-kahraman filmlerine de Superman Returns tarzının ötesinde bir yol açtı.

  1989 yılında Alman sanatçı, Lena Gieseke ile evlenen Tim Burton, "Batman Returns"ün çekimlerinden kısa bir süre sonra boşandı.

  1990 yılında, Burton, Johnny Depp ile işbirliğinin başladığı; Caroline Thompson ile beraber yazdığı senaryoyu,"Edward Scissorhands"'i yönetti. Jonny Depp,Edward rolünde, yaşlı bir mucidin ölümüyle yarım kalan, insan görünümüne rağmen, mucitinin ani ölümüyle elleri makas olarak kalmış bir genci canlandırdı. Florida'da çekilen filmin bönliyö seti, Burton'ın çocukluğunu geçirdiği, Burbank'a benzetilerek, Edward'ın bir bakıma Tim olduğu iddia edildi.

  Sonrasında, Burton, ilk Batman başarısının ardından, tüm kontrolün kendisinde olması koşuluyla, Warner Bros ile "Batman Returns"(1992) için anlaştı. Batman rolü yine Keaton'a verildi ancak bu defa karşısındaki düşmanlar, Danny De Vito(Penguin), Michelle Pfeiffer(Catwoman) ve Christopher Walken idi. Çocuklar için fazla korkutucu bulunan filmde, izleyiciler dahi seksilik unsurunun fazlalığından rahatsız olup, kedi-kadının kostümünün fetiş bir yaklaşımla dizayn edildiğini düşündüler. Eleştirmenlerden bazıları, Batman'i gereğinden fazla düşmanın bulandırdığını iddia ederken, film, gişede de beklenenin altında iş yaptı. 160 milyon dolar hasılat, başarısızlık sayılmazdı ancak Burton, bu filmle beraber Batman serisine kendi adına son verdi. Sonradan, yapımcılığını üstlendiği "Batman Forever"(1995) içinse, " kafan güzelken yaptırdığın dövme gibi " dedi.

  1993 yılında, yazarlığını ve yapımcılığını üstlendiği ancak zamanlama problemi nedeniyle yönetmenliğini kendisinin yapamadığı "The Nightmare Before Chrismas"'ı çekti. Yönetmen koltuğunda Henry Selick'in oturduğu film, Michael McDowell ve Caroline Thompson tarafından, Burton'ın orjinal hikayesine, dünyasına ve karakterlerine bağlı kalarak yeniden kaleme alındı. Bir sonraki filmi, "Ed Wood"(1994), yayınlandığı dönemdeki tanıtım başarısızlığına rağmen, eleştirmenler tarafından iyi karşılandı ve Ed Wood Jr. filmlerine halkın ilgisini yeniden canlandırarak gözle görülür bir hayran kitlesi oluşturdu. "The Nightmare Before Christmas" yapımı sırasında harcadığı üstün yaratıcı çaba nedeniyle Danny Elfman "Ed Wood" projesini reddedince, görev "Howard Shore"'a verildi.

  Elfman ve Burton, "Mars Attacks!" için 1996 yılında tekrar biraraya geldiler. Bu film, 1950'lerin bilim kurgu filmlerine göndermeler yaparken, "Independence Day" gibi ünlü bilim-kurguları hicvetti. Jack Nicholson, Pierce Brosnan, Michael J. Fox, Sarah Jessica Parker ve Rod Steiger gibi bir kadroya sahip olmasına rağmen, eleştirmenlerce acımasızca eleştirildi ve yerli seyirci tarafından ilgi görmedi. Ancak yurtdışında oldukça beğenilen bu film, sonrasında televizyondaki gösterimlerinde ve DVD satışlarında istenilen ilgiyi toplamayı başardı.

  1999 sonbaharında "Sleepy Hollow" güçlü kadrosuyla Burton'ın elinden vizyona girdi. Johnny Depp, Michael Gough, Jeffrey Jones, Christopher Walken ve Christina Ricci'nin bir araya geldiği film, genelde eleştirmenlerden olumlu yanıt aldı ve Elfman'ın da yardımıyla yaratılan Gothic atmosfer sayesinde Best Art Direction dalında Oscar'ı aldı. Gişe başarısına da sahip bu film Burton için de bir dönüm noktası oldu. Özel hayatındaki değişikliklerle beraber, Burton, bir sonraki proje için stilini de değiştirerek "Planet of the Apes"'i (2001) çekti. Açılış haftasında yaptığı 68 milyon dolarlık hasılatla Planet of the Apes tanıtım başarısı olsa da, eleştirmenler tarafından acımasızca eleştirilmekten kurtulamayarak, orjinalinin çok altında gözüyle bakıldı. Film, Burton'ın stilinden öyle uzaktı ki, filmin gerçekten Burton'ın mı yoksa ünlü yönetmenin sadece istenileni yapan "kiralık bir silah" mı olduğu yönünde tartışmalara yol açtı. Burton filmin çekimleri sırasında stüdyo ile ciddi anlaşmazlıklar yaşadı ve hatta bu anlaşmazlıklar, bir gün seti terk etmesine kadar vardı.

  Burton film kariyerine üçü de "Best Animated Feature Film" dalında Oscar'a aday gösterilen; "Big Fish"(2003), "Charlie and the Chocolate Factory(2005) ve Corpse Bride(2005) ile devam etti. Film yapımlarına ek olarak "The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories" adında, hayatın dışındaki karakterlerden oluşan bir de kitap yazdı.

  1992'den 2001'e kadar Lisa Marie adlı manken ve oyuncuyla nişanlı kalan Burton, 2001 yılından beri oyuncu Helena Bonham Carter ile birlikte Londra'da yaşıyor. 2003 Kasım ayında dünyaya gelen, Billy-Ray Burton adında bir oğulları var.  biyografi.info
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Timothy William Burton, 25 Ağustos 1958 tarihinde doğmuş Amerikalı bir yönetmendir.

  Sıradışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat çekmektedir. Sıradışı olan filmlerinde Gotik betimlemeler kullanır.

  1989'da aktris Lena Giekese ile evlenmiştir. Batman Returns'ün ardından eşinden ayrılan Tim Burton, Lisa Marie ile 1992-2001 arasında nişanlı kalmıştır. 2001'den beri Helena Bonham Carter ile nişanlı olan yönetmenin bu birliktelikten 2003 yılında Billy-Ray Burton adlı bir oğlu ve 2007 yılının sonunda Nell Burton adında bir kızları olmuştur.

  Yönetmenin favori oyuncuları Johnny Depp ve Helena Bonham Carter dır.Johnny Depp ' in yakın arkadaşıdır.Ayrıca nişanlısı Helena Bonham Carter' dan olan oğlu Billy-Ray'in vaftiz babası Johnny Depp'tir.

  Gençlik Yılları

  Tim burton 25 ağustos 1958 tarihinde Kaliforniya Burbank’ta doğdu. Jean Burton(kızlık soyadı: Erikcson) ve Billy burton’un ilk oğullarıydı.Annesi hediyelik eşya dükkânı işletiyordu ve babası Burbank Park’ta çalışıyordu.

  Tim burton içine kapanık bir çocuktu. 12 yaşındayken ailesinin yanında yaşayamayacağını düşünerek babaanneisnin yanına yerleşti.Diğer çocukların aksine o karikatür çizip düşük bütçeli korku filmleri izliyordu.Vincent Price onu en çok etkileyen karakterlerden biri olmuştur.Film çekmeye de küçük yaşlarda başlamıştı.Stop-motion tekniği ile ya da 8mm'ye sessiz filmler çekiyordu.13 yaşında çektiği The Island of Doctor Agor ilk filmi olarak bilinir.

  Burbank lisesinde okudu.Fazla iyi bir öğrenci olduğu söylenemezdi. 9. sınıfta çevre kirliliğine karşı düzenlenen yarışma için çizdiği poster ona ilk başarısını getirdi. Posteri 1 yıl boyunca sokaklarda yer aldı. Lise yıllarında California Institue of Arts’a gitmek için Disney'den burs kazandı.California İnstitue‘deki sınıf arkadaşlarından bazıları Brad Bird, John Muster, Henry Selick oldu (Selick ile The Nightmare Before Christmas ve James and the Giant Peach adlı filmlerde birlikte çalıştılar.)Burton bu okulda Stalk of the celery monster ve King of Octopus adında iki kısa film çekti. Burada 3 yıl boyunca eğitim aldıktan sonra animatör çırağı oalrak Disney stüdyolarına girmeyi başardı.


  Kariyeri

  Disney Yılları


  Projesinde çalıştığı ilk film bir Ralph Bakshi uyarlaması olan "The Lord of the Rings" idi ancak yapımda adı geçmedi. Sonrasında, o zamanlarda çok da istemediği bir yönde "The Fox and the Hound" için çizimler yaptı. Film karakterlerinin genel sevimli yapısının dışında olması nedeniyle Burton'ın çizimleri Disney tarafından reddedildi. Tim Burton, Disney'de bulunduğu günlerde pek mutlu değildi ancak ileride ünlü olacak "The Nightmare Before Christmas"ın temelini oluşturan şiir ve ilüstrasyonlarını burada olduğu dönemde yaptı. Vincent animasyonu ile birçok ödül alan Tim Burton, sonraki yıllarda yönettiği Luau (1982) ve Hansel ve Gretel (1982) ile çok fazla başarı sağlayamadı.

  Bunu Barret Oliver, Daniel Stern ve Shelley Duvall'ın rol aldığı "Frankenweenie"(1984) adlı kısa film takip etti. Siyah-beyaz çekilen ve James Whale'in "Frankenstein"ından ilham alınarak yapılan bu film, bir araba kazasında öldükten sonra onu yeniden canlandıran bir çocuk hakkındaydı. Festivallerde övgü kazanmasına rağmen, Disney bu filmi, çocuklar için fazlasıyla korkutucu bularak, rafa kaldırdı.Bu olaydan sonra Disney ile burtonun yollarını ayırması uzun sürmedi. Ancak Frankenweenie 1992 yılında video olarak gösterime sunuldu.

  Yönetmen Olduğu Filmler

  * The Island of Doctor Agor (1971)
  * Doctor of Doom (1979)
  * Stalk of the Celery (1979)
  * Vincent (1982)
  * Luau (1982)
  * Frankenweenie (1984)
  * Pee-wee's Big Adventure (1985)
  * Beetlejuice (1988)
  * Batman (1989)
  * Edward Scissorhands (1990)
  * Batman Returns (1992)
  * Ed Wood (1994)
  * Mars Attacks! (1996)
  * Sleepy Hollow (1999)
  * The World of Stainboy (2000)
  * Maymunlar Cehennemi (2001)
  * Big Fish (2003)
  * Charlie and the Chocolate Factory (2005)
  * Corpse Bride (2005)
  * Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
  * The Spook's Apprentice (2009)
  * Alice in Wonderland (2010)

  Yapımcı Olduğu Filmler


  * The Nightmare Before Christmas (1993) (Sinema tarihindeki ilk uzun metraj Stop Motion film)
  * Cabin Boy (1994)
  * Batman Forever (1995)
  * James and the Giant Peach (1996)
  * Corpse Bride (2005)
  * 9 (2008)
  * Ripley's Believe It or Not! (2009)


  Senarist Olduğu Filmler


  * Frankenweenie (2012)
  * The World Of Stainboy (2000)
  * Noel Gecesi Kabusu (1993)
  * Makas Eller (1990)
  * Beter Böcek (1988)
  * Frankenweenie (I) (1984)
  * Vıncent (1982)
  * Doctor Of Doom (1979)
  * The ısland Of Doctor Agor  vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burton Kimdir Burton Forum Tarih
Hilarie Burton ~ Hilarie Burton Avatarları ~ Hilarie Burton Avatars ~ Ünlü Avatarları MSN Avatar Cenneti 3 Ekim 2009
Jeff Burton 500. startını alacak Diğer Spor Dalları 4 Eylül 2008
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş