Tilkisüleymaniye Köyü Merkez Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tilkisüleymaniye Köyü Merkez Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Tilkisüleymaniye Köyü - Tilkisüleymaniye Köyü Hakkında - Tilkisüleymaniye Köyü Tanıtımı - Tilkisüleymaniye Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Tilkisüleymaniye, Manisa ilinin Merkez adı altında 6000 dönüm arazi üzerine kurulmustur. selanıkten gelen macirler ilk bu toprakları o yıllarda satın alıp yaşamaya başlamişlar. gercek adını 'süleyman bey' adında cok zeki bir insandan alır. süleyman bey selanikten ilk bu topraklara geldiklerinde 5 erkek 4 kız kardeş olarak burda yaşamaya başlamişlardir, ve ailenin en büyük cocugu olan Süleman bey'in adı lakabıyla birlikte koyun ismi olarak verilmiştir. bugünkü TİLKİSÜLEYMANİYE.

  Kültür

  Köyde her yıl kasım ayında köylüden toplanan yardım ve paralarla iki yaşını doldurmuş bir erkek tosun alınır ve adak olarak kesilir.bunun eti her haneye pay edilerek dağıtılır. Eğer bu hayvan kesilmezse köyde hastalık ve ölümlerin olacağına inanılır cünkü bu iki yıl tekrarlanmamıs ve ogunlerde ölümler olmustur bu yüzden bu gelenek günümüzde de devam etmektedir.

  yemekleri köyde sinkonta, borani, süt pidesi, kabak pidesi, ekşili tavşanlı, arap helvası, saç pidesi, susam helvası gibi yemek ve tatlı çeşitleri yöresel olarak yapılmaktadir .

  Coğrafya

  Manisa merkezine 14 km uzaklıktadır.

  Köydeki merak

  Köyde gençler ve cogu insan evinde güvercin beslemektedir. saya,muhabere,selnik,mardin taklacısı,bozalı gibi kuşlar en cok ucurulan kuslardır. köpek ve horoza tutkunlukta hat safhadadır. bunun en meshur ismide ibrahim cimadır.

  Nüfus :2000 - 605

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kanalizasyon alt yapısı yapılmaya başlandı fakat yarım bırakıldı.Şu an çalışır durumda kanalizasyon şebekesi yoktur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tilkisüleymaniye Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş