Tilkiler Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tilkiler Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tilkiler Köyü Pazarcık Bilgileri - Tilkiler Köyü Pazarcık Hakkında - Tilkiler Köyü Pazarcık Tanıtımı -Tilkiler Köyü Pazarcık Resimleri
  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 632 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46700
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Pazarcık
  Web Sitesi

  Tilkiler, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kayıtlı bilgi olmamakla beraber halk arasında öksüz bir çocuktan çoğaldıkları, bu çocuğun torunları oldukları anlatılır. Bu çocuk üvey annesinden ekmek çalarken yakalandığında onları gören bir kadının ona tilki gibi ekmek çalıyorsun demesi üzerine
  bu çocuğun sülalesinden gelen köye Tilkiler, Kürtçe Riviyon denmiştir.

  Kültür

  Köy Kürt/Alevi köyüdür. Köy adı ile anılabilecek özel bir yemeği olmamakla beraber yörenin et ve ot yemekleri vardır. Yörenin çok özel bir tarhana çorbası Tilkilerde de yapılır. Bu tarhana buğdayla özel olarak yapılır. Ayrıca köyün peynir ve tereyağı ünlüdür. Hatta köy dağılmadan önce tereyağı Gaziantepli baklavacıların özel olarak aradığı bir yağ idi.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline ? km, Pazarcık ilçesine 21 km uzaklıktadır.Köy 32 mezra olup sonradan dağılmıştır. Bu mezralardan Pazarcığa 21 km mesafede de olan vardır. Daha yakın Kendir Obası ancak 10 km mesafededir.

  Kendirli mezrasını gecdiğinizde düzlük ve tepe goreceksiniz. Ama Hörük obasi öyle değil çok dağlık ve taşlıktır ve fazlasıyla ormanlıktır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 632
  Ekonomi

  Köyün ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer almaktadır. Hayvancılıkta arazi yapısından dolayı keçi beslenmesi yoğunluktadır. Tarım olarak ise Antep fıstığı üretimi cok onemli bir kesimin gecimine büyük bir katkı saglamaktadır.

  1970'lerde başlayıp 1990'lı yıllarda iyice artan göç birçok köyün boşalmasına neden olmuştur. 32 mezra/obadan oluşan Tilkiler köyünde 2000'li yıllarda sadece birkaç mezrada yaşayanlar kalmıştır. Uzunçarşı, Kendir Obası, Avlık bunlardan birkaçıdır.

  Nüfusun büyük bir kesimi Antep veya Avrupa'ya göç etmiştir. Göç edenlerin çoğu yaptıkları işlerde başarılı olmuştur. Ayrıca okumaya verdikleri önem bölge halkı tarafından bilinmektedir. Özellikle avukat, doktor, bilgisayar mühendisliği gibi meslek dallarında sayısız Tilkiler'li görülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

  Köy çocukları Pazarcık ilk ve orta öğretim okullarına gidip geliyolar. Aşağı köydeki çocuklar ise yatılı okulda kalıyorlar. Sadece Hörük obasının çocukları Pazaracık'taki okula götürülüp getiriliyorlar.

  Tilkiler Köyünde hala yüzlerce çocuk olmasına rağmen ilkokul bulunmamaktadır. Çocuklar 6 yaşından itibaren hayat çilesine Pazarcık'taki yatılı okullarda başlıyorlar. Bu durum ilçe eğitim müdürlüğünün ayıbı olduğu kadar Tilkiler Köyü'nünün de yüz karasıdır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tilkiler Köyü Pazarcık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş