Tilkihüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tilkihüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Tilkihüyük Köyü - Tilkihüyük Köyü Hakkında - Tilkihüyük Köyü Tanıtımı - Tilkihüyük Köyü Resimleri
  İlçe: KANGAL

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: GAZİ GEZER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (346) 475 12 00

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 119

  İle Uzaklığı: 92 km

  İlçeye Uzaklığı: 49 km

  Rakım: 1650 m


  Tarihi

  Köyümüzün 200-300 yıllık bir geçmişi vardır. ilk olarak yerleşen bir ailenin uyanık babasının ismini aldığı bilinir. Hikayesi şöyledir;o zamanlar sadece bir aileden oluşan köye baba yerleşir. Birgün tarladan döndüğünde ailesinin ırmağın kenarında ağladığını görür ve sebebini sorar.En büyük kızları şöyle cevap verir;ben birgün evlenirsem çoçuğum olursa buraya oynamaya gelirse suya düşüp boğulursa ona ağlıyoruz diye cevap verir. Bunu duyan baba çok sinirlenir ve sizden daha salağını bulana kadar köye dönmeyeceim der ve yola çıkar. Komşu köye gider ve pahalı tavuk alınır diye ilan eder. Kadının biri ile anlaşır fakat horozu yakalayamaz kadın satmak için. Adam derki boşuna yorulma zaten ben geleceğim sen tavukları ver horozu yakalayınca ben gelir parayı veririm yoksa zaten horoz sende kalır demiş kadın buna inanmış akşam sevinerek kocasına haber verir ama kocası durumun farkında karısına kızmaktadır. Sonra başka bir köye gider ve antika küp satılır diye bağırır. Kadının biri sorar küp ne işe yarar diye.Adam küpün altını kırar ve akşam bakınca yıldızları, gündüz bakınca havayı gösteriyor diye tarif eder kadın beğenir ve küpü satın alır. Akşam kadının kocası durumu öğrenince çok sinirlenir ve adamın peşine düşer.Yolda karşılaşırlar ve adam bizimkine sorar burdan geçen birini gördün mü diye?Bizimki cevap verir.Evet gördüm der fakat sen onu yakalayamazsın çünkü o yürüyerek gidiyor sen atla gidiyorsun der.Adam şaşkın nasıl olur der.Bak şimdi sen atla bir,iki,üç,dört diye adımlayarak gidiyorsun o adam yürüyerek bir,iki diye gidiyor der.Adam buna inanır ve atı bizimkine bırakıp yürümeye başlar.Bizimki anlar ki kendi ailesinden daha salaklar var. Mutlu bir şekilde köyüne döner. Bundan sonra adamın uyanıklığından dolayı köyün adı Tilkihüyük olur. Köyümüzde önceleri rumların yaşadığı bilinmekle beraber,sonraları göçmen türkler ve çerkezlerin çoğunlukta olarak yaşadığı bilinir. Son dönemlerde ise gerek yaşam zorluğu gerek şehir hayatı isteği köyün mevcudunu oldukça düşürmüştür.

  Kültür

  Köyümüzde geçmişte çerkez halkın çokluğundan dolayı kültürler hemen hemen aynı potada erimişlerdir. Halen büyüğü küçüğüyle küçüğü büyüğüyle karşılıklı sevgi saygı prensibini elden bırakmamaktadırlar. Düğünlerimiz oldukça renkli ve neşeli geçer.Köy dışından gelen misafirlerimiz düğünlere eşlik etmenin yanında memleketine karşı beslediği hasreti ve özlemi dindirmenin sevincini yaşamaktadırlar. Düğünlerimizde özel yemeklerimiz yapılır.Bunlar:içli köfte(artık değerini yavaş yavaş yitirmekte),et,köyümüze has çorbalar v.b. Ayrıca hıngel,etli mantı,hatlama gibi geleneksel yemeklerimiz bulunmaktadır.Önceden tezgahlarda dokunan kilimler artık yerini hazır halı ve kilimlere bırakmıştır.

  Coğrafya

  Sivas iline 95 km, Kangal ilçesine 52 km uzaklıktadır.Köyümüzün etrafı dağlarla çevrilidir.En büyük dağı Hüyük adı verilir. Hüyüğün tepesinde Trt'nin eskiden kullandığı bir verici bulunmaktadır.Çataldere denen mevkiiden(köyün batısında bulunur) doğan ve sutaşı köyünden gelen küçük dereyle birleşen bir küçük ırmak köyün alt tarafından geçer. Zamanla bu ırmağın su debisi oldukça düşmüştür.Köyümüz oldukça şirin ve sevimli bir köydür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı eğitime kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tilkihüyük Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş