Tik Bozukluğu

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Tik Bozukluğu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tik Bozukluğu


  Bir kas grubundaki istemsiz yineleyici hareketlerdir. En sık görülenleri göz kırpma dudak oynatma kaş kaldırma gibi yüz tikleridir. Boyunda omuzda gövde kol ve bacaklarda da görülebilir. Boğaz temizleme ve öksürük şeklinde de ortaya çıkabilir. Büyük çoğunluğu çocukluk ve ergenlikte başlar.İleri yaşlarda başladığıda olur. Tipik hareketler olduğundan kolay tanınırlar ama öbür nörolojik istemsiz hareketlerden ayırmak için bir doktora başvurulmalıdır.

  Tiklerin önemli bir bölümü kendiliğinden geçer. Belirgin bir tedavisi yoktur. Antianksiyete ilaçlar ve haloperidol bir çok olguda yararlı olur. Aileye danışmanlık verilebilir tiki olana ise davranış tedavisi uygulanabilir.Tikler karşısında yapılacak en saçma şey yapma demektir (ki bu en sık yapılan şeylerden biridir).

  Tik istemsiz bir harekettir yapanı da sıkıntıya sokmaktadır kişi istemediği halde bu hareketi yapmaktadır. Konuya yapma diye yaklaşmak olsa olsa gerilimi artıracağından tikleri azdırır. Tikler hafif boyuttaysa ve önemsenmezse genellikle kendiliğinden geçer. Görünür bir tiki görünmeyecek bir kas grubundaki (örneğin ayaklar) bir tike dönüştütürmekte kişilerin çoğu kendi kendilerine buldukları bir yöntemdir ki işe yarar. Beş altı aydan uzun sürmüşse ve/veya şiddetli boyuttaysa bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır.

  Alıntıdır...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bozukluğu Forum Tarih
Sözcük Düzeyinde Anlatım Bozukluğu Anlatımı Seviyeli-Ciddi Konular 18 Ekim 2012
Anlatım Bozukluğu İle İlgili Test Soruları ve Cevapları Konu Dışı Başlıklar 6 Mayıs 2012
Kalpte ritim bozukluğu Genel Sağlık 9 Aralık 2011
Anksiyete Bozukluğu Hakkında Bilgi Psikoloji 25 Mayıs 2011
Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Psikoloji 25 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş