Thorin Kimdir - Hayali Cüce Thorin Karekteri

'Masal Kahramanları' forumunda SeLeN tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Thorin Kimdir - Hayali Cüce Thorin Karekteri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  II. Thorin Meşekalkan - Thorin Meşekalkan - Thorin Meşekalkan Kimdir - Hayali Cüce Thorin  Thorin, üçüncü çağın 2746.yılında Yalnız Dağ'da (Erebor) doğdu. Ejderha Smaug'un Yalnız Dağ'ı ele geçirmesinin ardından babası Tharin ve dedesi Thor ile yan kapıdan kaçarak kurtuldu. Uzun süre gençliği, gezgin bir halk olarak gezmesiyle geçti. Dedesinin Moria'da Azog tarafından öldürülmesinin ardından Cüce-ork savaşlarına ve bunun son muharebesi olan Azunulbizar Muharebesi'ne katıldı. Muharebede babası Tharin tek gözünü kaybetti ve aynı zamanda erkek kardeşi Frerin, Azog'un safları tarafından öldürüldü. Demir Tepeler (Iron Hills) kralı Nain'in tek çocuğu ve oğlu Dain, babasını da o muharebede öldüren Azog'u aynı yerde öldürdü.

  [​IMG]

  Babası II.Tharin ortadan kaybolduktan sonra cücelerin ortak yüce kralı oldu. Uzun yıllar boyunca gezgin bir hayat sürdü. Halkı zenginleşti ve iyice güçlendi. Ama o Yalnız Dağ'daki mutlu günleri asla unutamadı. En Sonunda babasına kaybolduğu yolculukta eşlik eden Balin başta olmak üzere, seçilmiş cücelerden oluşan bir kafile kurdu. Shire'a bu kafile ile yerleşti ve planlar kurmaya başladı. Amacı Yalnız Dağ'ı geri almaktı.

  Bu kafilede; Balin, Dwalin, Gloin, Oin vardı. Ayrıca bunların dışında Thorin'in kız kardeşi Dis'in genç ve cesur oğulları Fili ve Kili vardı. Shire'da zeki ve cesur bir hobbit olan Bilbo Baggins'i de kafileye aldı. Bu kafileye Gandalf da eşlik etti. Ayrıca halkının arasından en yetenekli ve cesurlarından birileri olan üç Erebor(Yalnız Dağ) kökenli ve üç Moria kökenli cüce toplamayı başardı. Bunlar; Ori,Nori,Dori ve Bifur,Bofur,Bombur'du.

  Kafilesi ile birlikte Trollbükü'ne kadar geldi. Orada William, Bert ve Tom isimli üç tane troll tarafından yakalandılar. Savaşamadılar çünkü silahları yoktu. Ama onları Gandalf gelip kurtardı. Trolleri taşa çevirdi. Buradaki troll hazinesinden yolluk ve savaş eşyaları aldılar. Thorin ise eski bir elf kılıcı olan Orcrist'i aldı. Gandalf da Glamdring diye eski bir elf kılıcı aldı. Bilbo da Sting adlı bir bıçak aldı. Bu kılıç ve bıçaklar eski bir Elf kralınındı. Bu kılıç ve bıçaklar, düşman yaklaştığında mavi mavi parlardı.

  Trollbükü'nden Ayrıkvadi'ye (Rivendell) geldiler ve Elrond onları ağırladı. Buradan ayrılarak, dağlardaki geçitlere gittiler. Oradaki geçitlerin kralı Ulu Goblin ve Warg Reisi Gandalf tarafından öldürüldü. Bilbo da orada Gollum adlı bir yaratık ile karşılaştı ve ondan tek yüzüğü aldı. Buradaki Goblinler ve warglar (iri ve kötü yürekli yaban kurtları) başsız kalınca sinirlendiler ve cücelerle savaşmaya başladılar. Kafile 15 kişiydi ve bir orduya karşı dayanamazlardı. Kartalların Kralı Gwahir, 14 kartal reisi ile birlikte kafileyi kurtardı ve bir deri değiştirici olan güçlü Kocaoğlan'a bıraktı ve kafile oradan da Kuyutorman'a gitti..

  Burada kafile dev örümceklerin saldırısına maruz kaldı. Gandalf da kısa süreliğine kafileden ayrıldığı için, kafile ölümden döndü. Burada Thorin,Elf kralı Thranduil'e esir düştü.Thorin'in yokluğunda dev örümceklerle savaşırken cücelere Balin önderlik etti. Örümceklerden kurtulmalarına rağmen Bilbo hariç herkesi Thranduil esir aldı. Çünkü elflerle cüceler pek iyi anlaşamazlardı. Bu çok eskiye dayanırdı. Bilbo sayesinde buradan kurtuldular ve Yalnız Dağ'ın yanındaki bir insan şehri olan Esgaroth'a yani Gölkent'e varmayı başardılar.

  Gölkent'teki insanların efendisi, şehrini denizin üstüne koca bir iskele gibi kurmuştu. Bu iskele insanlarının soyu, Erebor'da cüceler yaşarken cücelerin yanında yaşayan vadi insanlarına dayanıyordu. Ama cüceler burdan gitmek zorunda kalınca onlar da deniz kıyısına kaçmışlardı. Ama eski yurtlarındaki son kralları olan Girion da Smaug tarafından öldürülmüştü eskiden... Bu ölümün korkusu yüzünden bir daha dağın dibindeki vadiye gidememişlerdi. Girion'un soyundan gelen Ozan (Bard) isimli kişi ise burada yaşıyor ama kral olmayı seçmiyordu. Bu yüzden burdaki insanları para göz bir efendi yönetiyordu.

  Buradan ayrılarak Smaug'u rahatsız ettiler. Smaug, dağın dibindeki insanların şehrine saldırdı. Oranın kahramanı Ozan, Smaug'u öldürdü ve oranın kralı oldu. Oradaki insanlar okçulukta oldukça iyilerdi ve Rohanlılar'la akrabalıkları vardı. Thorin, Yalnız Dağ'ın kralı oldu. Ejderin öldüğünü duyan Azog oğlu Bolg, babasını Azunulbizar'da öldüren cücelerden intikam almak için, Ulu Goblin'in ve Warg Reisi'nin de öldürüldüğünü duyunca, büyük bir ordu topladı ve Erebor'a saldırdı.Kuyutorman Elfleri kralı Thranduil,Vadi insanları kralı Ozan ve Demir Tepeler Kralı Dain bir ittifak oluşturdu. Ama Thorin hazinesinden ayrılmıyor ve Dağda kalarak ittifağa katılmıyordu.

  Gandalf ve Bilbo da bu savaştaydı. Durum kötüye giderken, Thorin ve kafilesi birden dağdan çıkarak Goblinler'i öldürmeye başladılar. Bu saldırı sırasında bir deri değiştirici olan ve kuyutorman oduncu insanlarının lideri olan Kocaoğlan Goblin Kralı Bolg'u öldürüldü. Ama tüm Goblinler, Thorin'e yüklendi ve Fili ile Kili, Thorin'i korumak isterken öldürüldü.

  Savaş kazanılmıştı ama savaş sonunda yaralarından dolayı Thorin öldü. Dağın dibindeki kral Dain olacaktı. Hem Demir Tepeler (Iron Hills) hem de Yalnız Dağ (Erebor),Dain'in yönetimiyle uzun sürelik huzur buldu. Böylece Thorin Meşekalkan boşuna ölmemiş oldu. Thorin Meşekalkan öldürüldüğünde üçüncü çağın 2941.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Thorin Kimdir Hayali Forum Tarih
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Kaşgarlı Mahmut kimdir hayatı kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş