Thomas Paine (Thomas Paine Kimdir? - Thomas Paine Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Thomas Paine (Thomas Paine Kimdir? - Thomas Paine Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Thomas Paine (Thomas Paine Kimdir? - Thomas Paine Hakkında)
  (1737-1809). İngiliz asıllı ABDTi siyaset adamı Thomas Paine, düşün*celeriyle Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nı ve Fransız Devrimi'ni etkilemiştir.
  Paine İngiltere'nin Norfolk bölgesindeki Thetford'da doğdu. 13 yaşında okuldan ayrı*larak bir korse yapımcısı olan babasının ya*nında çalışmaya başladı. Birçok iş değiştirdik*ten sonra vergi memuru oldu. Londra'da takıştığı Benjamin Franklin'in önerisi üzerine 37 yaşında Amerika'ya göç etti. Bu dönemde Amerikan kolonileri ile İngiltere arasındaki ilişki bozulmaya, kolonilerde bağımsızlık dü*şüncesi yeşermeye başlamıştı. Amerika'da siyasetle yakından ilgilenen Paine, köleliğin kaldırılmasını ve Amerikan kolonilerinin İn*giltere'den ayrılmalarını savunan yazılar yaz*dı. 1776'da yayımlanan Common Sense ("Sağ*duyu") adlı yapıtı Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin hazırlanmasında etkili oldu. George Washington'a göre Common Sense "insanların düşüncelerinde önemli bir değişi*me yol açmıştır".

  Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında çe*şitli kamu görevlerinde bulunan Paine, 1787'de Avrupa'ya geri döndü. İngiltere ve Fransa'da krallıkların devrilerek yerine cum*huriyetlerin kurulması için mücadele etti. 1789 Fransız Devrimiyle beklentilerinin bir bölümü gerçekleşmiş oldu.
  1791-92'de İnsan Haklan (The Rights of Man) adlı kitabını iki bölüm olarak yayımla*dı. Bu kitapta cumhuriyet yönetimini savuna*rak İngilizler'i monarşiyi yıkmaya çağırdı. Halkın eğitilmesini, yoksullara yardım edil*mesini, işsizlere devletin iş alanları açmasını, emekli aylığı verilmesini ve gelire göre artan oranda vergi alınmasını istedi. Bu kitabı yüzünden İngiltere'de vatana ihanetle suçla*nan Paine, bu arada Fransa'da Ulusal Meclis'e seçilmişti. Fransa'ya giderek meclis çalış*malarına katıldı ve monarşinin kaldırılması yönünde oy kullandı. Ne var ki, Kral XVI. Louis'nin idamına karşı çıktığı için Maximilien Robespierre yönetimi sırasında gözden düştü ve bir yıla yakın süre hapsedildi.
  Paine'in hapisteyken yazdığı Age of Reason (1794, "Akıl Çağı") adlı kitabının ikinci bölü*mü 1796'da yayımlandı. Bu kitapta Tanrı'ya inandığım, ama yürürlükteki dinsel uygulama*lara karşı olduğunu belirttiği için dinsizlikle suçlandı. 1796'da yazdığı son büyük kitabı olan Tarımsal Adalet'te (Agrarian Justice) toprak mülkiyetindeki eşitsizlikleri eleştirdi. 1802'de ABD'ye dönen Paine yaşamının son yedi yılını bu ülkede geçirdi ve New York kentinde öldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Thomas Paine (Thomas Forum Tarih
Thomas Edison kaç yılında doğdu ve kaç yılında ölmüştür? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Thomas Edison olmasaydı ne olurdu kısaca bilgi verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Şubat 2014
Thomas Edison olmasaydı neler olabilirdi? Düşünürler-Filozoflar 10 Şubat 2014
Thomas Edison Kimdir Kısaca Hayatı Düşünürler-Filozoflar 24 Ocak 2014
Thomas Edisonun Yaptığı İcatlar Bilim & Teknoloji 8 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş