Thespis'in Delileri - Yusuf Eradam

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Thespis'in Delileri - Yusuf Eradam konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Thespis'in Delileri - Yusuf Eradam kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Thespis'in Delileri
  (Tiyatroda Tek Etki)
  Yusuf Eradam
  Eflatun Yayınevi / Tiyatro Dizisi
  Türkçe
  312 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
  ISBN : 9786054334094
  2010


  Kitap hakkında

  Thespis, Antik Yunan'da Dionysos şenliklerinde kendini gösteren şair, ditramboslar okuyan adam, korobaşı ile konuşunca da ilk oyuncu diye kayıtlara geçmiş. İ.Ö. 534 yılında bir de ödül alan Thespis, tiyatro adına birçok yeniliğin de sahibi. Tiyatroya bağımsız aktör kavramını, maskeyi, makyaj ve kostümü getiren de o. Onun izinden yürüyen tiyatro sanatçılarını, tiyatroya gönül verenleri Thespis'in delileri, çılgın çocukları diye nitelendiren Prof. Dr. Yusuf Eradam, tiyatro ile uğraşanlardan Thespis asiliğine yakışır beklentilerini ve fikirlerini bu kitaptaki tiyatro incelemeleri, deneme ve eleştirilerinde bir araya getirdi.

  Edgar Allan Poe'nun şiir ve öykü için kaleme aldığı "tek etki" kuramını tiyatro/gösteri ürünlerine uyarlayarak okuduğu ve izlediği oyunlardan ve gösterilerden örneklerle tartışıyor. "Tek etki" eksenindeki bu yazılar içinde tiyatroda/gösteri sanatlarında mekân/uzam, diksiyon, artikülasyon, simetri, renk, müzik, ışık ve maske, dil ve beden kullanımlarına ilişkin ders niteliğinde ipuçları, ironi, vasatlık, bathos, bellek, eşik, trajik yücelik, göstermeci oyunculuk, ikili karşıtlıklar, öznel ve nesnel ilüzyon, gibi kavramların izlenen yapıtlardaki etki ve önemi ile bienal vb. etkinliklerde teatrallik üzerine yorumlarını bulacaksınız.

  Keyifli bir okuma sürecinden sonra kitabı bitirdiğinizde, tiyatro ve gösteri sanatları dışında da birçok alanı ilgilendiren değerli fikirler edinmiş olacaksınız.
  (Tanıtım Bülteninden)

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Thespis'in Delileri Yusuf Forum Tarih
Dağ Delileri Kitabı Kitabı - Hatice Özçelebi Kitap, Resim ve Dergi 20 Ağustos 2010
Kınıkdelileri Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Ben DeLiyim Dedim Ya,AnLamak Zordur DeLiLeri . . . Hasret ve Özlem Yazıları 9 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş