Theodor W. Adorno Kimdir - Theodor W. Adorno Hayatı ve Eserleri

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Theodor W. Adorno Kimdir - Theodor W. Adorno Hayatı ve Eserleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Theodor W. Adorno Kimdir - Theodor W. Adorno Hayatı ve Eserleri

  Theodor W. Adorno (Theodor Ludwig Wiesengrund-Adorno), 11 Eylül 1903 yılında Frankfurt am Main'de doğmuş ve 6 Ağustos 1969'da İsviçre'nin Wallis kantonunda bir klinikte hayata gözlerini yummuş Alman felsefeci, sosyolog, kompozitör ve müzikolog.

  [​IMG]

  Yaşamı ve başlıca eserleri

  Adorno, sosyoloji ve felsefe profesörüydü. Aynı zamanda kompozitörlük de yapan bir müzikolog ve eleştirmendi. Düşüncelerinin ağırlık noktası toplumsal kritiğin bütününü oluşturduğundan bir toplum bilimci olarak da anılır. Nesnel olanın özdeşleşmesindeki "düşüncenin ilk ortaya çıkış formu" onun ideoloji kritiğinin diyalektini temsil ederken aracı olmaya çalışarak paylaştığı görünen dolaysızlığın ki bütün aşamalarında yine kendine dağılan değişkenliği, doğru düzleminde aracısız olarak varlığını kabullenmeliydi. Sanki kendi içinde, mantık sınırlarını aşmadan gelinen felsefik bir kritik noktada istençle yoğrulmuş, geriye bakmadan objektif verilerle beslenerek sakinleştirici özellik taşıyan bir denemeyi, düşüncenin asıl çıktığı yerin dışına taşırmak gibi.


  Bir filozof ve toplum bilimci olarak Adorno'nun, Institut für Sozialforschung (Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Frankfurt Okulu) 1950'lerdeki totaliter antisemitizm ve üniversite öğrenci hareketinin kültürel kimliği ve kritiği bağlamında bütün nesnelliğinde objektifleştrmeye çalıştığı "Vatandaşlığın körleşen birlikteliği"ndeki değerlendirmesi günümüzde önemini hâlâ yitirmemiş olması açısından önemlidir.


  Dialektik der Aufklärung (Aydınlanmanın Diyalektiği), Philosophische Fragmente (Felsefik Parçalar), 1947, Max Horkheimer ile beraber yapılmış, kültür endüstrisi üzerine başlık taşır, Minima Moralia Reflexionen aus dem beschädigten Leben 1951 (Asgari Etik, hasar görmüş yaşamdan yansımalar), Ästhetische Theorie (Estetik Teorisi) 1970 posthum, Modern Müziğin Felsefesi 1949, Otoriter Kişilik, (Adorno yönetiminde bir çalışma grubu tarafından 1950'de hazırlanmıştır), Negative Dialektik (Negatif Diyalektik) 1966'da yayınlanmış başlıca eserleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Theodor Adorno Kimdir Forum Tarih
Theodor Adorno Kimdir - Theodor Adorno Hayatı Düşünürler-Filozoflar 19 Mayıs 2011
Theodor Wiesengrund Adorno Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 9 Eylül 2008
Otoritaryen Kişilik Üstüne Kitap Özeti - Theodor W Adorno Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ocak 2011
Karl Jaspersin Sözleri - Karl Theodor Jaspers Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 10 Ekim 2011
Theodor Svedberg Kimdir - Theodor Svedberg Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 29 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş