Tezlik Köyü Dursunbey Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tezlik Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tezlik Köyü Dursunbey - Tezlik Köyü resimleri - Tezlik Köyü hakkında - Tezlik Köyü tanıtımı Balıkesir  İlçe: DURSUNBEY - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Tezlik, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Rivayetlere göre köy halkının çok çalışkan olmasından dolayı acele anlamına gelen tezlik adı verilmiştir.

  Tezlik Köyü'nün tarihi çok eskidir. Köy, yerleşim yeri olarak birkaç yer değiştirmiştir. Bunlar Köseler ve Köy yeri'dir. Bu bölgelerin yağmur yağdığı zaman çok çamur olmasından dolayı köy şu anki yerine yerleşmiştir. Köyde çok eski, çeşmenin başının nerden geldiği belli olmayan, çok tatlı bir içme suyu vardır.

  Köyü oluşturan sülaleler şöyledir: Yusuflar, Talipler, Yayalar, Havalar, Maremler, Raifler, Hüseyinler, Aliosmanlar, Kokuşlar, Karaahmetler Tatarlar....

  Kültürü

  1. Dini Bayramlarda; bayramlardan 1 hafta önce ev temizliği yapılır. Bayram ekmeği yapılır. Bayramlardan 1 gün önce kabirler ziyaret edilir. Bayram sabahı erkekler erkenden kalkar, erkek çoçuklarıyla beraber namaza giderler. Bayram günü sabah namazını müteakip kılınan Bayram namazından sonra erkekler bayramlaşırlar. Evlerde hazırlanan kahvaltı sofraları cami önüne getirilir, topluca cami önünde kahvaltı yapılır. Daha sonra bayramlaşmaya çıkılarak büyükler ve akrabalar ziyaret edilir. Gençler de çevre köylerle maç yapmak ve bayramlaşmak üzere Tavalan mevkiine gideler.
  2. Tezlik Köyü'nde düğünler cumadan başlar. Düğün sahibi cuma akşamı köy halkına yemek verir. Düğüne davet ettiği misafirlerin hanelere dağıtımı yapılr. Düğüne gelen misafirler asla mağdur olmazlar. Cumartesi günü de misafirler ağırlanır. Pazar günü de köy halkı düğüne iner. Yemekler yendikten sonra gelin almaya gidilir. Gençler yöresel beyitler söylerler. Gelin alındığında müjdeci, kayın valideye haber vermek için büyük bir yarış başlar. Müjdeyi verene ödül olarak tavuk verilir. Damat ve köy halkı, yatsı namazı kıldıktan sonra dualar eşliğinde "damat salma" adeti gerçekleşir.
  3. Mahallî giysileri: Kadınlar şehre giderken ferace giyerler. Erkekler de dokuma yelek ve dokuma pantolon giyerler. Normal işlerinde ise rahat elbiseler giyerler.
  4. Mahallî yemekler: Bayramekmeği, Tokurcum, Yazekmeği, Tirit, Keşkek, Fırın Kabağı, Sütlaç, Saraylı, Kabak yemeği, keklik etiyle yapılan Arap aşı vb. özel yemekler yapılır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 112 km, Dursunbey ilçesine 35 km uzaklıktadır. Doğusunda Çaltıcak ve Ören, güneyinde Doğancılar, batısında Çamaharman ve Akçaalan, kuzebatısında Kuz Köy bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 123
  1997 99

  Ekonomi

  Tezlik Köyü'nün dağlık, ormanlık ve engebeli yüzey şekillerine sahip olması nedeniyle tarım yapılacak verimli alan çok az olmakla beraber her türlü tarımsal bitkilerin yetişebileceği bir iklime sahiptir. 6 Km.'den gelen içme suyu yeterli olup, fazlasıyla da sebze yetiştirilmektetir. Bölgede iş sahalarının olmayışı gençleri çevre il ve ilçelere göçe zorlamaktadır. Başta Bursa, Balıkesir ve Soma, Tavşanlı, Dursunbey göç edilen bölgelerdir. Değişik kurum ve kuruluşlarda çalışan birçok memur vardır.

  Köyün toplam arazisi 7.500 dönüm olup bu arazinin % 20’si tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.

  Köyde Ekim-Kasım aylarında buğday ve arpa ekimi, Nisan-Mayıs aylarında ise kavun, karpuz ekimi yapılmaktadır.

  Köyün büyük kısmı hayvancılıkla uğraşmaktadır. Hayvancılık yapanların çoğunluğu sağımlık sığır üreticiliği yaparlar. Genellikle montufon inekçiliği yaygın olup köylüler elde ettikleri sütleri mandıralara verirler. 35 adet büyük baş montufon inek vardır.

  Tezlik Köyü’nün genel coğrafi yapısının ormanlık ve dağlık bölgelerden oluşması nedeniyle bölgede daha çok orman ürünü olarak karaçam türü ağaç bulunmaktadır. Keresteciliğin yanında yakacak odun ve talaş da önemli oranda katkı sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yusuf BALCI
  1999 - Yusuf BALCI
  1994 - Yusuf BALCI
  1989 - Yusuf BALCI
  1984 - Yusuf BALCI
  ( 1984 ) - Öncesi 17 yıl muhtarlık yapan: Mustafa ÇALIŞKAN'dır

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol (stabileze) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün camisi 1997 tarihinde yenisi yapılmıştır. Kadrolu İmam Hatip'i vardır.

  Tezlik Köyü'ne bağlı, 5 Km. uzaklıkta Kazan Kuzu mahallesi vardır. Mahallenin içme suyu vardır. Camisi olup görevlisi yoktur.


  Kaynak : Özgür Ansiklopedi , Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tezlik Köyü Dursunbey Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş