Tevhit inancı kısaca nedir

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mehmet tarafından 4 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet

  Mehmet Özel Üye

  Tevhit inancı kısaca nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tevhit inancı nedir? Kısaca

  Allah'ın varlığını, birliğini, tüm yetkin nitelikleri kendisinde toplandığını, eşi ve benzeri bulunmadığını bilmek ve buna inanmak. Bu bilgi ve inanç en özlü biçimde "Lâ İlâhe İllallah Muhammedün Rasülüllah' (Allah'tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed onun peygamberidir) cümlesiyle ifade edilir. Bu nedenle bu cümleye tevhid kelimesi (kelime-i tevhid) denir. Tevhid kelimesini söyleyen ve buna inanan kişi mümin ve muvahhid adını alır.
   

 2. Allah'ın varlığını, birliğini, tüm yetkin nitelikleri kendisinde toplandığını, eşi ve benzeri bulunmadığını bilmek ve buna inanmak. Bu bilgi ve inanç en özlü biçimde "Lâ İlâhe İllallah Muhammedün Rasülüllah' (Allah'tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed onun peygamberidir) cümlesiyle ifade edilir. Bu nedenle bu cümleye tevhid kelimesi (kelime-i tevhid) denir. Tevhid kelimesini söyleyen ve buna inanan kişi mümin ve muvahhid adını alır.
   

 3. Allah'ın varlığını, birliğini, tüm yetkin nitelikleri kendisinde toplandığını, eşi ve benzeri bulunmadığını bilmek ve buna inanmak. Bu bilgi ve inanç en özlü biçimde "Lâ İlâhe İllallah Muhammedün Rasülüllah' (Allah'tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed onun peygamberidir) cümlesiyle ifade edilir. Bu nedenle bu cümleye tevhid kelimesi (kelime-i tevhid) denir. Tevhid kelimesini söyleyen ve buna inanan kişi mümin ve muvahhid adını alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tevhit inancı kısaca Forum Tarih
Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı, Tevhidin Sırları (3) Dini Sohbetler Dini Forum 22 Temmuz 2013
Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı, Tevhidin Sırları (2) Dini Sohbetler Dini Forum 19 Haziran 2013
Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı, Tevhidin Sırları Dini Sohbetler Dini Forum 3 Haziran 2013
Kelime i Tevhit Nedir Anlamı Ne Demektir Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 24 Aralık 2012
Tevhit ne demektir? Biliyor musunuz? Dini Terimler Sözlüğü 14 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş