Tevfikiye Köyü Merkez Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tevfikiye Köyü Merkez Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Tevfikiye Köyü Bilgileri - Tevfikiye Köyü Hakkında - Tevfikiye Köyü Tanıtımı - Tevfikiye Köyü Resimleri  Tevfikiye, Çanakkale Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:30 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:864
  1997:866

  Tarihi

  Köyün asıl adı Hisarlık tır. Köy adını tarihten alır. Çünkü 1870 yılnda atalar buraya yerleştiğinde Troia henüz ayaktaymış. Troiadaki kalelerden dolayı köye Hisarlık ismini vermişler. Tevfikiye adını da Kurtuluş Savaşında köydeki birliğin komutanı Tevfik ismindeki subaydan almıştır.

  Kültür

  Köyümüz Andolu medeniyetleri ile yaşam sürdürmektedir.Çünki,Osmanlı İmparotorluğnun egemen oldoğu yıllarda,Anadoluda yaşamışlar.sonra rumeliye gitmişler.Osmanlı İMP çökünce halkımız yine anadoluya gelmişler. Düğünlerimizde kına gecemiz,damat tıraşımız,köy halkı ile birlikte yenen yemeklerimiz, tadına bakmaya değer düğün çorbamız,hamur işi,böğreklerimiz,çöğreklerimiz,tatlılarımız, çok güzel yaptığımız paça çorbamız,sebzeli bulgur pilavımız mutfak kültürümüzü oluşturur. Köyümüzde yaşam standartı yüksektir akraba evliliği yoktur,ayrıca kadın, erkek eşitliği vardır Köyümüz halkının medeniyeti çok gelişmiş olup,Hümmetçilik,hemşerhicilik yerini GÜÇLÜ bireyciliğe bırakmıştır. Kısaca insanlarımız bir dünyalı olmuştur. Köyümüzün içinde bulunan TROİA tarihi kentin Halkımızın yaşam standarlarının yükselmesinde katkısı büyüktür.

  Coğrafya

  Çanakkale merkezine 30

  km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyümüz marmara bölgesinde olmasına rahmen,çokçası ege iklimini hüküm sürer.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık. ve truzim dayalıdır.Ayrıca elsanatlarıda gelişmektedir.Minyatür tahta at yapımında önemli bir potansiyele sahiptir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : MEHMET ER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (286) 283 00 01
  Cep Telefonu: 0 (542) 217 30 89

  Altyapı bilgileri Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.tel.santrali vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Özel sağlık kabini vardır... Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Truva taşıyıcılar kooparatifi 10 araç ile saat başı haraket eder Çanakkale de Sarıçay durağından kalkarak Tevfikiye ve TROİA gelen yolcuyu taşırlar.Ayrıca Tevfikiye ve Troia da resturantlar,marketler,hotel,pansiyonlar ve güvenli caravan kampink yerlerimiz vardır.Ayrıca köy içerisinde seyir terasımız sosyal etkinlikler için anfi tiyotramız mevcuttur

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tevfikiye Köyü Merkez Forum Tarih
Tevfikiye Köyü Hakkında Bilgi Avanvık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Tevfikiye Köyü Altınova Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Tevfikiye Köyü İpsala Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Tevfikiye Köyü Alaca Çorum Çorum Tanıtımı 4 Nisan 2010
Tevfikiye İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 13 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş