Tetris beyin gücünü arttırıyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tetris beyin gücünü arttırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artık klasikleşen bilgisayar oyunu Tetris'in, beyin gücünü artırabildiği bildirildi.

  Yapılan araştırmada, günümüzdeki karmaşık bilgisayar oyunlarına kıyasla çok basit kalan Tetris, düzenli olarak oynanırsa beyindeki gri maddeyi geliştirebiliyor ve düşünme gücünü artırıyor.

  Daily Telegraph'taki habere göre, ABD'deki Zihin Araştırma Merkezi bilim adamları, onlu yaşlardaki kızlar üzerinde yaptıkları testlerde, deneklerden üç ay boyunda günde yarım saat Tetris oynamalarını istediler.

  Bunun ardından beyinde yapılan tarama testlerinde, deneklerin beyinlerinin hareket, eleştirel düşünce, mantık kurma, dil ve işlemlemeyle ilgili bölümünde "yapısal değişiklikler" olduğu görüldü.

  BMC Research Notes adlı dergide yayımlanan araştırmayı yapan bilim adamları, Tetris oynamanın "zihin randımanını" artırdığını düşündüklerini söylediler.

  Dr. Rex Jung, son 5 yıldaki beyin araştırmalarının en şaşırtıcı yanlarından birinin pratik yapmanın beynin motor bölgelerindeki gri maddeyi büyüttüğünün görülmesi olduğunu söyledi. Jung, zihinsel pratik yapmanın, gri maddedeki büyümenin işareti olan kortikal yoğunluğu artırıp artırmadığını görmek için Tetris'le ilgili araştırmayı yaptıklarını belirtti.

  Araştırmayı kaleme alanlardan Dr. Richard Haier de, "Tetris oynayan ve oynamayan kızların beyinlerindeki kortikal yoğunluktaki farkı görmek bizi çok heyecanlandırdı" dedi.

  Daha fazla gri madde, beynin belli bölümlerinin karmaşık görevleri yerine getirmek için çok çalışmak zorunda kalmaması anlamına geliyor.

  Tetris, Rus bilgisayar programcısı Alexey Pajitnov tarafından 1984'te geliştirilmiş ve dünyanın en popüler bilgisayar oyunlarından biri olmuştu.


  Haber3
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tetris beyin gücünü Forum Tarih
Tetris Oyunu Oyunların Tam Çözümü 9 Eylül 2011
Pentix 1.1 Tetris Oyunu Ücretsiz İndir Ücretsiz Oyunlar (Free) 9 Haziran 2010
Tetris N-Gage 2.0 Games (s60 3rd) N-Gage & Os9x Oyunları 6 Ekim 2009
Tetris Kitaplık Modelleri Dekorasyon 22 Ağustos 2009
Tetris 1.0 İndir Ücretsiz Oyunlar (Free) 19 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş