Tetrafobi Nedir?Tetrafobi Hakkında

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tetrafobi Nedir?Tetrafobi Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tetrafobi,

  4 rakamından korkma durumudur. Özellikle Uzak Doğu halklarında yoğunlukla görülen bu fobiye; Çin, Japonya, Kore ve Tayvan'da karşılaşılmaktadır.
  Dört kelimesi ölüm kelimesine güncel Çince'de oldukça benzemektedir. Benzer şekilde, Sino-Japonca ve Sino-Kore dilinde dört kelimesi için, "ölüm"e benzer bir kelime kullanılmaktadır.

  Özellikle Çin Kültürü'nde bayram günlerinde veya ailenin birinin hasta olduğu günlerde 4 rakamını hatırlatacak olayların gerçekleştirmekten kaçınılmalıdır. Aynı şekilde 14, 24, vs. gibi içinde 4 rakamı içeren başka sayılardan da uzak durulur
  .
  Bu ülkelerde, otellerden apartmanlara kadar, hatta hastaneler de dahil olmak üzere, pekçok binada bu kat numaraları atlanmıştır. Düğün gibi törenlerde 4, 14, 24 gibi masa numaraları da bulunmaz. Pek çok yerleşim kompleksinde 4, 14, 24 gibi bina blokları yerine 3A, 13A, 23A gibi isimler verilir.
  Hong Kong'da, Vision City ve The Arch gibi gökdelenlerde 40 ile 49 arasıdaki tüm katlar atlanmıştır. 39. kattan sonraki kata 50 numara verilen bu binalarda bu durum, tetrafobiden habersiz yabancı kişiler tarafından şaşkınlıkla karşılanmaktadır.
  Çin'de üretilen savaş uçakları, "Shenyang J-5" örneğinde de olduğu gibi, 5 sayısı ile başlar. Benzer şekilde Tayvan ve Güney Kore orduları gemilerinin fors numaralarında 4 rakamını kullanmaz.

  Doğu Asya'da bulunan ve Batı Kültürü'nün de hakim olduğu Hong Kong ve Singapore gibi şehirlerde, bazı binalarda 4 rakamını içeren diğer katlar gibi hem 13 hem de 14. katlar ardarda atlanmaktadır.

  Kore'de, tetrafobi diğer ülkelerdeki gibi yoğun olarak yaşanmasa da, 4'lü katlar hastane ve kamuya yönelik benzer binalarda yoktur. Diğer binalarda ise dördüncü katta asansörlerde 4 yerine "F" (Four, Dört) yazar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tetrafobi Nedir Tetrafobi Forum Tarih
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş