Tesbih Çiçeği Bilgileri -Tesbih Çiçeği Yetiştiriciliği

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 6 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tesbih Çiçeği Bilgileri -Tesbih Çiçeği Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tesbih çiçeği hakkında - tesbih çiçeği nedir


  CANNA ( TESBİH ÇİÇEĞİ, KANA, ARAROT ) YETİŞTİRİCİLİĞİ

  Bilimsel Sınıflandırma
  Âlem: Plantae
  Bölüm: Magnoliophyta
  Sınıf: Liliopsida
  Takım: Zingiberales
  cins: Canna sp.

  1.1. Genel Özellikleri
  Amerika’nın tropik ve subtropik bölgelerinde yerli olarak bulunur. Ülkemizde yaklaşık olarak 60 türü bulunmaktadır. Kaba yapısına rağmen duyarlı ya da yarı duyarlı ve tropik kuşağında bulunan otsu, yumrulu ( rizomlu ) bir bitkidir.
  [​IMG]
  Donlardan kolay etkilenir. Değişik görünüşte güzel büyük açık yeşil çiçeklidir. Haziran aylarından sonbahar kadar çiçekli kalır. Çiçekleri bir sap üzerinde çiçekçiklerin birleşmesinden meydana gelir. Yaklaşık 1 metre boy yapar. Parlak pembe, turuncu, kırmızı, sarı çiçek açar. Kırmızı – yeşil renkte ve geniş yaprakları vardır. Tohumları sert, yuvarlak ve siyah renklidir.

  1.2. Üretimi
  Tohum, çelik ve rizomların ayrılması ile üretilir. Tohumları tespih tanesi gibidir. Tohumlar sonbaharda toplanır. Tohumlar 1 – 2 mm törpülenerek kabuğu inceltilir. 4 – 5 gün sıcak suda bekletilir. Şubat ve mart ayında ekimi yapılır. Çimlenme gerçekleştikten sonra bitki 8 – 10 cm boya gelince şaşırtılır. Mayıs ayında da 3 – 4 yaprak olunca uygulanacak yere dikilir.

  Çelikle üretimde ise, rizomlar şubat ayında kasalara yüzlek ekilir. Meydana gelen sürgünleri 6 – 8 cm boylandığında kökü ile birlikte anadan ayrılarak fincan saksılara şaşırtılır. Burada iyice pişkinleşen ve kuvvetlenen tespih çiçekleri havalar ısınınca dikim yerlerine alınır. Rizomları ayırarak üretim de ise, rizomların her parçasında 2 -3 göz kalacak şekilde ilkbahar ya da sonbaharda parçalanarak yapılır

  1.3. Ekolojik İstekleri
  Her çeşit toprakta rahatlıkla yetişebilmektedir. Ancak kumlu ve gübreli topraklardan daha çok hoşlanır. Soğukların başlamasıyla birlikte toprak üstü kısmı donar. Bozulan bu kısım kesilir. 2 – 3 hafta sonra sökümü yapılır. Dikim zamanına kadar korunaklı bir yerde saklanır. Bol güneş ve su sever.

  1.4. Peyzajda Kullanımı
  Park ve bahçelerde gruplar halinde veya kitlelerin etrafında, arasında kullanılır. Don tehlikesi atlatıldıktan sonra rizomları nisan – mayıs aylarında 40 – 50 cm aralıkla, 10 – 15 cm derinliğe dikilir.

  1.5. Önemli Türleri
   Canna hortensis
  Amerika kökenlidir. Çok yıllıktır. Sera bitkisidir. Melez çeşitleri mevcuttur. 120 cm kadar boylanabilir. Haziran – eylül aylarında açan çiçekleri büyük olup renkleri kırmızı, pembe, sarı olabilir. Güneşli, bol ışıklı yerlerden hoşlanır. Kuru ve taze hafif kumlu topraklarda iyi gelişir. Soğuktan etkilendikleri için, rizomları ( yumruları ) kışı toprakta bir örtü altında geçirir.
  [​IMG]
  Fotoğraf 1.2. Canna hortensis
  Ayrıca Canna bitkisinin başka türleri de bulunmaktadır. Bunlar çok bilinmemekle ve çok kullanılmamakla birlikte yine de bir fikir vermesi açısından aşağıda fotoğraflarına yer verilmiştir.
  [​IMG]
  Fotoğraf 1.3: Canna indica ( Hint kanası )

  1.6. Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
  Çok karşılaşılan bir hastalık ve zararlısı yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tesbih Çiçeği Bilgileri Forum Tarih
Kadir gecesi tesbih namazı nasıl kılınır? Dinimizin Direği Namaz 28 Haziran 2015
Teşbih ne demek kısaca örnekler Eğitim Bilgileri 11 Temmuz 2014
Kadir Gecesi Çekilecek Tesbihler İman ve İslam Forumu 9 Temmuz 2013
Namazdan Sonra Tesbihat Yapmanın Önemi Dinimizin Direği Namaz 11 Aralık 2012
Tesbih Namazı Cemaatle Kılınır mı? Dinimizin Direği Namaz 9 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş