Ters Yüzen Çöpçü (Synodontis nigriventris)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ters Yüzen Çöpçü (Synodontis nigriventris) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ters Yüzen Çöpçü (Synodontis nigriventris)

  [​IMG]


  [​IMG]


  Latince Adı: Synodontis nigriventris

  Habitatı ve Anavatanı: Kongo

  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Doğada su üzerindeki böcek yavruları ve bitkilerin yapraklarıyla beslenirler. Akvaryumlarda ise kuru yemleri severek yerler.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha büyük ve uzun olurlar.

  Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da ters veya tırmanır şeklinde hareket ederler.

  Üreme: Çift bir saksıya veya PVC boruya yumurtlar. Yavrulara baktıkları için anne babayı ayırmaya gerek yoktur. Yavrular 2 günde çıkar 4. günde ise yumurta keselerini kaybetmiş artemia yemeye hazır durumda olurlar.

  Sıcaklık: 22 - 26°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 6.5 - 7.2

  Genel Yorum: Barışçıl bir türdür, agresif türlerle bir arada barındırılmamalıdır. En az 4'lü gruplar halinde beslenmelidir. Ömürleri 5 yıldan fazladır.


  Aktavist Yorumları: 1) Herkese tavsiye edebileceğim bir tür. Aşırı barışçıllar ve uyum içindeler. Güzel oluşturulmuş bir grup asla tabanda kalmış yem bırakmaz. Çok hareketlidirler ama diğer balıkları rahatsız edecek kadar değil. Cihlidlerlede bakılabilir ama bol bol saklanma yeri olmalı ki zarar görmesinler. Bu balıkların bir diğer ilginç özelliği ise isminden anlaşılabileceği gibi ters yüzmesidir. Ters yüzerken akvaryumda çok hoş bir görüntü oluşturuyorlar. Cinsiyet ayrımı zor da olsa iyi bir gözlemle yapılabilir. Dişiler daha yuvarlak ve şişmanken erkekler ince uzundur. Pulları olmadığından ani ısı değişimlerinden dolayı beyaz benek alabilirler. Ayrıca bu balık için yukarıda en büyük boyu 10 cm yazsada benim 17 cm büyüttüğüm olmuştu. Tamamen yerle alakı Kısaca her akvaryumda olması gerektiğini düşüngüğüm bir tür. Saygılarımla...


  2) Akvaryumumda 5 senedir besliyorum, bu kadar barışçıl bir balık aha görmedim. Bir de ürkek olmasalar...

  3) Bence en iyi çöpçü türü. Çünkü diğer çöpçülere göre daha hızlı ve dayanıklı. Üstelik her tür balıkla yaşayabiliyorlar. Dikenli olduklarından diğer balıklardan korunabiliyorlar. Ayrıca çok hızlı büyüyorlar. Büyüdüklerinde ise bambaşka bir görünüm alıyorlar. (Balıkların üzerindeki parazitlerle de beslendiğine birkaç kez şahit oldum.)

  4) Alana kadar nasıl ters yüzüyor diye merak ediyordum, Süperler yaa, Frontozalarla en iyi anlaşan balıklar olduğunu öğrendiğim için almıştım frontozalarımda bende çok memnunuz
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ters Yüzen Çöpçü - Synodontis nigriventris - Ters Yüzen - Upside Down Catfih
  [​IMG]
  Synodontis - Ters Yüzen - Upside Down Catfih

  Synodontis'ler Afrika orijinli balıklardır. Afrikanın Orta ve Güney bölgelerinde çok geniş bir alana yayılmışlardır. Görünüm olarak ülkemizde Vatoz olarak isimlendirilen Hypostomus'lara benzerler.

  Synodontislerin 100'den fazla türü bulunmaktadır. Genel olarak 22-28 C° arası sulardan hoşlanırlar. Afrika'da çeşitli nehir ve göllerde bulunduklarından her türün hoşlandığı sıcaklık derecesi, pH ve dH dereceleri değişir.

  En Bilinen Synodontislerden Synodontis eupterus

  100'den fazla Synodontis türü içerisinde 5 cm.lik Synodontis marmoratus'tan, 80 cm.lik Synodontis xiphias'a kadar çeşitli büyüklüklerde olabilirler.

  Synodontisler geceleri yemlenme alışkanlığına sahiptirler. Doğada küçük balıkları ve diğer canlıları yiyerek beslenirler. Akvaryumlarda kuru yem almaya da alışırlar. Camlarda ya da akvaryum dekorunda oluşan algleri de tüketebilirler. Kuru yemlerle de beslebilirlerse de arasıra marul, salatalık gibi taze sebzeler de verilmesi yararlı olur. Yem seçmek gibi bir huyları yoktur. Her tür yemi alabilen iştahlı balıklardır.

  ADI BOYUT HABİTAT
  Synodontis angelicus: 55 cm. Kongo nehir sistemi.
  Synodontis decorus: 32 cm. Kongo havzası.
  Synodontis eupterus: 30 cm. Beyaz Nil, Çat, Volta ve Nijer havzaları.
  Synodontis flavitaeniatus: 19,5 cm. Kongo Cumhuriyeti'nin Merkezi bölgeleri.
  Synodontis multipunctatus: 27,5 cm. Tanganyika Gölü.
  Synodontis nigriventris: 10 cm. Merkezi Kongo havzası.
  Synodontis njassae: 19,2 cm. Malawi Gölü.
  Synodontis notatus: 26,5 cm. Kongo Havzası.
  Synodontis petricola: 10,2 cm. Tanganyika Gölü.
  Synodontis robertsi: 10 cm. Lukenie nehri, Merkezi Kongo.
  Synodontis ocellifer: 49 cm. Senegal, Gambiya, Volta, Çad, Nijer havzaları.

  Bazı Synodontis Türlerinin Boyutları ve Yaşam Alanları
  (Bu türlerden bazılarının resimlerini Diğer Synodontis Türleri bahsinde bulabilirsiniz.)

  Cinsiyet ayrımları çok güçtür. Dişilerin daha şişmanca, daha soluk renkli, tıknaz ve yuvarlakça bir vücut şekilleri olduğu söylenebilir. Bu vücut şekli özellikle yumurtlama döneminde çok daha belirgin olur. Bazı Synodontis türlerinin akvaryumlarda üretilebildiklerine dair az sayıda kayıt vardır. Birçok Synodontis türü akvaryumlarda üretilememiştir. Akvaryumlarda üretim için hormonal takviye de kullanılmıştır.


  Synodontis multipunctatus

  Synodontislerde türlere göre birkaç çeşit üreme görülür. Bazı Synodontisler yumurtalarını bir mağara ya da oyuğa bırakırlar ve onlarla ilgilenmezler. Kimi Synodontis'ler ise parazit üreme şekline sahiptirler. Mesela üstteki resimde görebileceğiniz Synodontis multipunctatus kendi yumurtalarının Afrika Cichlidlerinin ağzında gelişmesini sağlayarak bir tür parazit üreme yöntemi uygular. Çiftleşen Cichlidlerin etrafında gezinerek yumurtalarını bırakır. Döllenen yumurtaları ağzına alan dişi Cichlid, farkında olmadan Synodontis multipunctatus yumurtalarını da ağzına alır. Bu şekilde Synodontis multipunctatus yumurtası dişi Cichlidin ağzında gelişmeye başlar. 48 - 72 saat içerisinde açılan bu yumurtadan çıkacak olan yavru Synodontis multipunctatus, dişi Cichlidin ağzındaki diğer yumurtalar ve yeni çıkan yavru Cichlidler ile beslenir.
  Synodontis multipunctatus yavrusu ağzında geliştiği annenin yavrusunu yiyor.

  Ülkemizde en bilinen Synodontis türleri Synodontis nigriventris ve Synodontis eupterus'tur. Özellikle Synodontis nigriventris Ters Yüzen olarak tanınmakla beraber Synodontislerde genel bir ters yüzme eğilimi mevcuttur. İlginç bir şekilde resimdeki gibi başaşağı yüzebilirler.
  Synodontis nigriventris

  --------------------------------------------------------------------------------

  DİĞER SYNODONTİS TÜRLERİ

  Yaklaşık 120 civarı Synodontis türü bulunmaktadır. Bunlardan birkaçının resimleri aşağıdadır.
  Synodontis njassae, akvaryumsevenler için önemli bir yeri olan Malawi Gölü'nde yaşayan tek Synodontis türü olması açısından ilginçtir.


  Synodontis angelicus Synodontis decorus Synodontis flavitaeniatus

  Synodontis njassae Synodontis notatus Synodontis petricola

  Synodontis robertsi Synodontis ocellifer

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş