Terkos Gölü - Durusu Gölü

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 31 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Terkos Gölü - Durusu Gölü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Terkos Gölü - Durusu Gölü
  [​IMG]

  İstanbulun su ihtiyacını karşılayan göllerden. Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde İstanbulun 50 km kuzeybatısında, Karaburunun gerisinde bulunmaktadır. Göle, Durusu Gölü de denilmektedir. Kenarları girintili çıkıntılı olan gölün yüzölçümü 25 km2, en derin yeri on bir metredir. Su toplama alanı 619 km2dir. Deniz seviyesinden 2.75 m yüksek olmasına rağmen bugün Karadenize akıntısı yoktur. Eskiden Boğazdere adı verilen bir akıntıyla suları denize boşalıyordu. Bu akıntıyı sağlayan yerin gölle birleştiği yere küçük bir set yapılınca suları denize gitmediğinden su seviyesinde bir yükselme oldu. Göl görünüş îtibârıyle eskiden buranın bir koy olup, zamanla denizin istilâsına uğramış dere ağızları olduğu intibasını vermektedir.


  Terkos Gölünün beslenme havzası küçük, fakat göle su taşıyan dereler fazladır. Bunların suyu en bol olanı batıdan gelen İstranca Deresidir. Denizden ayrıldıktan sonra gölün suyu süratle tatlılaşmıştır. Terkos Gölüne bir yılda ortalama 196 milyon metreküp su gelmektedir. Çok yağış alan zamanlarda bu su miktarı 237 milyon metreküpe çıkmaktadır.


  Gölün doğusunda bulunan TerkosKöyü, göle ismini vermiştir. Bu köyde Sultan İkinci Abdülhamid Han (1876-1909) zamânında İstanbulun su ihtiyacını karşılamak için 1885te Terkos Fabrikası adı verilen tesisler yapıldı. Yüz senedir İstanbulun suyunu temin eden bu tesisler günümüzde de mevcuttur. Su gölden alınarak Kağıthânede bulunan arıtma tesislerinden geçtikten sonra İstanbula dağıtılmaktadır. Son senelerde görülen kuraklık yüzünden ve artan İstanbul nüfûsunun su ihtiyacını karşılamak üzere deniz kıyısında vurulan sondalardan elde edilen su, pompalarla Terkos Gölüne akıtılmaktadır.

  Aynı zamanda göl, bir balıkçılık ve birçok yabânî av kuşunun yaşadığı bir avcılık alanıdır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Terkos Gölü Durusu Forum Tarih
Durusu Gölü (Terkos) Hakkında Bilgi İstanbul Tanıtımı 15 Kasım 2011
Karadeniz’in Türk gölü haline gelmesi ne anlama gelir? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Eymir Gölü Nerededir Eymir Gölü Hakkında Bilgi Ankara Tanıtımı 10 Ekim 2013
Baykal Gölü Nerededir Baykal Gölü Hakkında Kısaca Bilgi Ülkeler Coğrafyası 13 Ağustos 2013
Çıldır Gölü Nerededir, Çıldır Gölü Hakkında Bilgi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 30 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş