Terken Köyü Mecitközü Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Terken Köyü Mecitközü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mecitözü Terken Köyü - Terken Köyü Hakkında - Terken Köyü Tanıtımı - Terken Köyü Resimleri
  İlçe: MECİTÖZÜ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: ŞÜKRÜ DOĞANGÖZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)4738928

  Cep Telefonu:
  0(542)7105174


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  284

  1997
  235


  İle Uzaklığı:
  45 km

  İlçeye Uzaklığı:
  17 km

  Rakım:
  950 m


  Tarihi

  Tam olarak bilinmemekle beraber köyün, Kurtuluş Savaşı sonrası, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden insanlar getirtilerek oluşturulduğu söylenmekteyse de bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Adının neden TERKEN olduğu ise hâlâ bilinmemektedir.

  Kültür

  Köyümüzünde kendine göre gelenekleri ve görenekleri vardır. Köyde düğünler cuma günü başlar ve pazar gününe kadar devam eder. Düğün, cuma günü gelen davul ve zurnayla başlar. O gün halaylar çekilir, yemekler yapılır. Cumartesi günü köyün kızları gelinle beraber hamama götürülür. Akşam kına gecesi ve Sinsin deilen Halay oyunları olur. Kına gecesinde geline hediyeleri verilir. Geline kına yakılır. Erkek tarafı da kına almak için kına gecesine gelir. Daha sonra erkekler Sinsin oyununa gider. Pazar günü, köyün erkekleri damat tarafıyla beraber hamama gider. Hamam dönüşü damat, yanında kendi akrabası olan küçük sağdıcıyla beraber düğün evinin önünde yiğitbaşı denilen düğün duyurucusu tarafından veya köyde sevilen ve sayılan biri tarafından giydirilir. Bu giydirme geleneklerine uygun olarak dualarla, ilahilerle ve manilerle yapılır. Daha sonra erkek tarafı gelini almak için konvoy şeklinde kız evine gider. Gelin evine gelindiğinde kızı almak için önce gelinin akrabası olan küçük çocuklar memnun edilmelidir. Aksi halde gelinin çeyizini vermezler. Daha sonra gelin alınır ve köyün giriş yolu olan, SUSA denilen yere kadar konvoyla götürülüp getirilir. Düğün, akşam, gerdek gecesiyle sona erer. Pazartesi günü ise kadınlar arasında gelinin, duvak denilen dualaması yapılır ve böylece bir düğün daha bitmiş olur.

  Coğrafya

  Çorum iline 45 Km., Mecitözü ilçesine 17 Km., Merzifon'a 32 Km. uzaklıktadır. Köy, tam Merzifon'la Mecitözü'nün kesiştiği yani sınır olduğu yerdedir. Bir anlamda Çorum ve Amasya il sınırında bulunmaktadır. Köy, Mecitözü ilçesine bağlanmıştır fakat yaklaşık olarak 1 Km. yukarısındaki Mahmutlu köyü Merzifon'a bağlıdır.

  Köy 2-3 tepe arasında yeşilliği ve ağacı bol olan bir yerleşim alanına kurulmuştur. Bağları ve bahçeleriyle iç içe olan köyün bir de ormanı vardır. Bu ormanda çeşitli yemiş ve meyve ağaçları ile meşe ve çam ağaçları bolca bulunur. Ayrıca ormanda bolca su kaynakları ve suyundan içilebilir dereleri vardır.

  Köyün 1 Km. yukarısında Merzifon'a bağlı Mahmutlu köyü vardır. Köyde adı Arnavutlar olarak geçer. Mecitözü tarafında ise Işıklı köyü vardır. Orasının adı da köyde Şemi'dir. Köyün girişinde Susa denilen yerin 10 metre ilerisinden Çitli köyüne ayrılan bir yol vardır. Bu Çitli köyü de komşularından biridir. Diğer yakın köyleri sayacak olursak bunlar: Gökçebel, Yaylacık ve Sarıhasandır. Pınarbaşı ve Balgöze köyleri biraz uzak olmakla beraber, sık sık uğranılan komşu köylerdendir.

  Kaynak : Vikipedi , YerelNet

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Terken Köyü Mecitközü Forum Tarih
Terken Köyü Nurdağı Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Boynuz İsterken Kulaktan Olmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 7 Temmuz 2012
Baykuşlar Öterken Kitabı - Janet Frame Kitap, Resim ve Dergi 27 Kasım 2010
Kuşların, öterken zikrettikleri doğru mudur? Dini Sorular ve Cevaplar 29 Mart 2010
Bir Bakış Yeterken Çocuk - Bebek Resimleri 14 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş