Tereyağı ve kuyruk yağının karaciğere etkisi

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tereyağı ve kuyruk yağının karaciğere etkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tereyağı ve kuyruk yağının karaciğere etkisi


  Tereyağı ve kuyrukyağı hayvansal yağlardır.. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan, tereyağı ve kuyrukyağını çok tüketmek kolesterol ve doymuş yağ oranını yükseltir ve bu da karaciğerde depolanır, dolayısıyla karaciğer yağlanmasına yol açar. Fakat bundan daha öncelikle zararlı olan ise. Kolesterolun LDL tarafından damarlarda her organa taşınmasıdır. Bu sıkça devam ederse damarlarda o yağlardan kalıntı kalır ve damar tıkanıklığına yol açar, bu da kalp hastalıkları damarhastalıklarını birlikteliğinde getirir..
  Karaciğer yağlanması, adı üstünde karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Orta yaş üstü, özellikle kilolu kişilerde oldukça sık görülür. Erişkin insanların yaklaşık %20-30 ‘unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her 10 kişiden birine karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğer yağlanması genellikle hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilir.


  Karaciğerimiz, kanımızın toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organizmadır. Karaciğerin en önemli görevlerinden birisi de yağ yakıcı rolüdür, bu yüzden kilo kontrolünde karaciğerin önemli bir işlevi vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tereyağı kuyruk yağının Forum Tarih
Kolber tereyağı / Kolber tereyağı nasıl yapılır Mutfağımız Yemeklerimiz 10 Şubat 2010
Tereyağından Yapılan Sanat Hobiler Ve Videolar 12 Ocak 2009
İşte Tereyağın Faydaları Genel Sağlık 20 Aralık 2008
Kuyruklu Yıldız Niçin Diğer Yıldızlara Benzemiyor Uzay ve Gökyüzü 3 Aralık 2013
2013 Kuyruklu Gelinlik Modelleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş