Tepsicik Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tepsicik Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tepsicik köyü bilgileri - tepsicik köyü resimleri - tepsicik köyü tanıtım  Tepsicik, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  ismail ağa ve 4 oğlu ile karsın arpaçaya bağlı möküs köyünden gelerek tepsicik köyüne yerleşmişlerdi köyün ana dili dadaşcadır
  Kültür

  köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek,ve görenek at yetiştiriciliği cirit at yarışları düğünü olacak damadı 20 gün 1 ay süreyle davetlerde gezdirip bar oynarlardı yemekleri kuzu buruyanı. tava köftesi. su böreği.hingel. . hasıta. haşıl.siron.kuymak.yufka gevreği.Ayrıca mantarın merkezi konumundadır.Her derde deva sayılabilecek şifalı soğuk sularıyla da meşhurdur.köyümüzde gizli bir cdoğa harikası dipsiz göl vardır.Köyümüzün sazlığında yaban ördeği yetişmektedir.Yaylalarıyla meşhur olan köyümüzde besicilk ve üreticilik yapılmaktadır.Tarım ürünlerinde arpa,buğday,çavdar,yonca,fig hayvan yetiştiriciliğinde çok yağlı ve yumuşuk otlarıyla da meşhur bir köydür.
  Coğrafya

  Erzurum iline 45 km, Aşkale ilçesine 55 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 240
  2000 203
  1997 165
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca her taşı altın değerindedir.öyleki köy çevresin de hazine bulmak için kazmadık yer kalmamıştır.
  TEPSİCİK KÖYÜ
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - H.osman Ülker
  2004 - H.osman Ülker
  1999 - H.osman ülker
  1994 - mikail yıldırım
  1989 - h.nuri ülker
  1984 -
  1968 - ali yeşilyurt

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.bir hemşireli sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.cami 2009 yılında muhtarlık tarafından yenilenerek daha modern hale getirilmiştir.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş