Tepeyolaltı Köyü Osmancık Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tepeyolaltı Köyü Osmancık Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmancık Tepeyolaltı Köyü - Tepeyolaltı Köyü Hakkında - Tepeyolaltı Köyü Tanıtımı - Tepeyolaltı Köyü Resimleri
  İlçe: OSMANCIK

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: ADEM ERTÜRK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (364) 633 20 37

  Cep Telefonu:
  0 (542) 835 53 84


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  600

  1997
  618


  İle Uzaklığı:
  96 km

  İlçeye Uzaklığı:
  35 km

  Rakım:
  890 m


  Tarihi

  osmanlı devleti zamanındaki adı tepe tahte tarik kariyesidir.ismi geçen tarik:(yol)ipek yada baharat yolunu kast ettiği söylenmektedir.bölgede türklerden önce yaşayanlara ait kalıntılar bulunmaktadır.medeniyet seviyesi itibarıyla bi hayli ileride olduklarıda görülmektedir.yapılan kazılarda yer altında su şebekesi oldugu ve bugün bile bazı kısımlarını kalıntılarında su bulunmaktadır.


  Kültür

  Anadolunu bazı ksımlarındaki düğünlerde oynan sinsin yada simsim oyununa burda da rastlanmaktadır.düğünler nerdeyse olimpiyat havasında geçer.maraton koşu yarısı yapılır birinci gelen horozu kazanır.ikinci ve üçüncüyede ödüller verilir ama bahse konu olan horozun kazanılması olayıdır. ayrıca eskiden at yarışlarıda yapılıp çeşitli ödülleride verilirmiş. atıcılık yarışması halen devam etmektedir. Bu yarışmalar yapıldıktan sonra damat giydirme törenleri yapılmakta takı töreni köy meydanında yapılmaktadır.eski adetlerde bu törenin hemen sonrasında damadın omzun tabanca atışları yapılmaktaydı.köy heyeti ve 12 ihtilalinden sonra iptal edildi. bir başka iptal edilen ve yörede davul zurna eşliğinde oynanan teke bıçak oyunudur.Bu oyunu halen köyün yaşlıları bilmekte fakat genç nesil bilmemektedir.

  Düğünnlerde yakın cıvar köylerde davet yapılarak karakucak güreşleri yapılmaktadır.düğün yemeği heryerde olduğu gibi keşek tir.


  Coğrafya


  Çorum iline 96 km, Osmancık ilçesine 35 km uzaklıktadır.Yer şekilleri bakımından dağlık ve nisbeten de olsa engebeli bir yapıya sahiptir.Orman alanları çok geniş olmakla beraber tarım alanları da bir okadar fazladır.Çevresindeki köylere yakın olması münasebetiyle diğer yerleşim merkezleriyle iyi ilişkiler yürütmektedir. Coğrafik ve Jeopolitik açıdan çok önemli bir konumdadır.Çorum'un diğer ilçelerine ve köylerine kolaylıkla ulaşım ve erişim sağlanabilmektedir.  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Adem Ertürk
  1999 adem ertük
  1994 yaşar şentürk
  1989 yaşar şentürk
  1984 yaşar şentürk

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , YerelNet

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tepeyolaltı Köyü Osmancık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş