Tepedelenli Ali Paşa Kitabı - Alexandre Dumas

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tepedelenli Ali Paşa Kitabı - Alexandre Dumas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tepedelenli Ali Paşa Kitap Özet - Alexandre Dumas Kitapları - Tepedelenli Ali Paşa Kitap Tanıtım - Tepedelenli Ali Paşa Kitap Fiyatı - Tepedelenli Ali Paşa Ön Okuma  Kitap Özet

  Tepedelenli Ali Paşa 1744 yılında bugünkü Arnavutluk'un Tepelen kasabasında doğdu. Zengin ve nüfuzlu bir ailenin çocuğu olmasına rağmen 1758 yılında babasının öldürülmesinden sonra ailesi nüfuzunu büyük ölçüde kaybetmişti. 1768 yılında zengin bir paşanın kızıyla evlendi ve Osmanlı Devleti hizmetinde hızla yükselmeğe başladı. 1788 yılında Yanya valiliğine getirildi.

  Bu dönemde bölgedeki Rumlar Filiki Eterya Derneği gibi dernekler kurarak Osmanlı Devleti'nden bağımsızlıklarını kazanmak üzere çalışmalara başlamışlardı. Tepedelenli Ali Paşa bu bağımsızlık hareketlerini bastırmak için sert önlemler aldı. Fakat Osmanlı Devleti'nin o dönemdeki zayıflığından yararlanarak Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki Epir bölgesinde nüfuz bölgesini genişletti.

  Osmanlı Devleti'nden yarı-bağımsız bir şekilde davranmaya başladı. Değişik Avrupa ülkeleriyle çıkarlarına göre doğrudan ilişkiler kurdu. Osmanlı Devleti Tepedelenli Ali Paşa'nın gitgide artan gücünden rahatsız olmakla birlikte başka sorunlarla uğraşmaktan dolayı uzun süre fazla bir şey yapamadı.
  1822'de başı kesilerek İstanbul'a getirildi


  [​IMG]

  Tepedelenli Ali Paşa

  Alexandre Dumas
  · Parşömen Yayınları
  · Basım Tarihi : 01 - 2011
  · ISBN : 978-605-4452-49-1
  · Sayfa Sayısı : 230
  · Çevirmen : Ali İhsan Güzel
  · Etiket Fiyatı : 11.00 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş