Tepecik Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tepecik Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tepecik Köyü Maden - Tepecik Köyü Hakkında - Tepecik Köyü Tanıtımı - Tepecik Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 310 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23400
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Maden
  Web Sitesi


  Tepecik, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün sınırlarını çevreleyen köyler eski ve yeni adları ile şunlardır: Gezin beldesi, tekevler(pırnos,şemik,keleşan) cumhuriyetçi(azgıler,beyran,kuban) örtülü(derekari,kund) kumyazı(cordik,genepi) kartaldere(şeyhkatil) küçükova(havre,mezre) köyleri ile sınırlanmıştır.

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Tepecik köyü kültürü doğu kültürünün ortak özelliklerine sahiptır.çoğu maden işçisi ve çiftçi olan babanın çocukları zamanla çeşitli mesleklerde hayata atılmışlardır işte o meslekler: Başta öğretmen olmak üzere: ilköğretim müfettişi, veteriner, savcı, avukat, eczacı, doktor, milli eğitim müdürü, esnaf, mühendis, vaize, imam, yönetici, polis, hemşire, uzman çavuş, memur vs. çeşitli branşlarda yetişmiş insanlar kamu görevi yaparak hizmet etmektedir. Özellikle dini konularda kendini yetiştirmiş isimlerde mevcuttur. İlahiyat ve imam hatip mezunları çoğunluktadır.köyün 1850 yılına kadar yerlisi çok azdır.1850 den sonra göç almıştır.
  Bağlı bulunduğu Elazığ iline 60 km, Maden ilçesine 32 km, Gezin beldesine 10 km uzaklıktadır. Köy etrafı yarım ay şeklinde dağlarla çevrili bir alana kurulmuştur. Yerleşim alanı, evler bahçeli ve bahçesiz evler olarak ikiye ayrılmaktadır. Köyün ortasından çay geçmekte bu da köyü iki mahelleye bölmektedir, çay üstüne yapılan köprü ile mahalleler biribirine bağlanmaktadır. Binaların hemen hemen tamamı taş ve kerpiçtir. Ancak son zamanlarda yapılan binalar depreme dayanıklı, betonarme yapılardır. Konumu itibariyle gelişmeye müsait merkezi bir köydür. Tepecik; Diyarbakır ile Bingöl arası yola, yani bağlar altına 2 kilometre uzaklıktadır. Tepecik, kendinden sonra gelen üç köyün geçiş yolu üzerindedir. Gidiş dönüşlü ulaşım vardır,kış hariç her mevsimde ulaşım rahattır. Ancak karın çok yağması ile birlikte zaman zaman günlerce yollar kapalı kalır. yolları asfalttır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. karasal iklimi etki alanında olan Tepecik köyünde yazları bir yayla havası hakimdir. Soğuk kaynak sularına, yazın sıcağında karpuz çatlatan sulara sahiptir. Çevre illerde kışı geçirenler Haziran ayı itibariyle geri dönerler.

  Sayfiye yeri olması hasebiyle kışın 30 hane olan köy yazın 110 haneye yükselerek çok yoğun bir nüfusa sahip olmaktadır. Yaklaşık 1200 nüfusa ulaşmaktadır. Bu yoğunluk okulların açılması ile sona erer. Bu mevsim artık hasat mevsimidir. İnsanlar hasat ettiklerini toplar, tekrar şehirlere dönerler.Bazı insanlar köyün huzur ve rahatlık verici ikliminden dolayı köyde kalmayı tercih ederler.Köyün %75 i köyleri yazlık olarak kullanırken %25 i köyde kalmayı tercih eder.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi son 20 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle artık bu durum değişti. Nüfusun 1950'lerde köyden kente göç etmesiyle, köy halkı fabrikalarda yani Maden ilçesinde bulunan Bakır işletmelerinde işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Tepecik 110 hanelik nüfusa sahiptir. Nüfusun %80 'ni yaz aylarında köye gelmektedir. Geçimini tamemen çiftçiliğe ve hayvancılığa bağlayan %10 civarıdır. Şu anda Tepecik köyü çoğunlukla kamu alanında çalışmakta ve emekli olan bir nüfusa sahiptir. Aynı zamanda tarımla uğraşan nüfus, meyve (çilek, üzüm, elma, ceviz, badem gibi) ve sebze üretimi yapmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. zaten bu seçimlerin yapılması mahalli idareler yasası ve seçim kanunu gereği olarak 5 (beş)yılda bir yapılmaktadır.daha önce yılları bilinmemekle beraber köyümüz halkından muhtarlık yapanlar şöyledir:Ahmet Boz,Mustafa Uz,Mustafa Bozkurt,Şerif Öz,Şükrü Tepe,Resul Öz, gibi.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Veli Tamar-2004 Aydın Atalı-1999 İsmail Hakkı Tepe-2000 Haşim Macit-1994 Ali Oran-1989 Aydın Atalı-1984 Muzaffer Tamar.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır son derece modern bir ilkokuldur. Ancak üç derslik olduğu için ideal değildir. Oysa 8 yıllık temel eğitime cevap verecek şekilde olması gerekirdi. Yatılı bölge okulu olarak inşa edilmesi daha uygun olurdu diye düşünmekteyiz. Kullanılamamasından dolayı şimdilik taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi sabit, telefon hattı, camisi(minareli) de mevcuttur.
  Tepecikden bir enstantane...
  2008 yılı programında 3 derslik bir okul yapımına başlanılmıştır ve bitmiştir, 2008-2009 eğitim öğretim yılında hizmete girmiştir. Köyümüz okulu eğitimine ara vermeden devam etmektedir.Köyümüzün alt yapısını oluşturan çeşitli aileler mevcuttur bunlar:  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tepecik Köyü Maden Forum Tarih
Doğanca Tepecik Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Tepecik Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Şubat 2011
Tepecik Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Aşağıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Gülova Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yukarıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş