Tepebağı Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tepebağı Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tepebağı Köyü Kovancılar - Tepebağı Köyü Hakkında - Tepebağı Köyü Tanıtımı - Tepebağı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı:M. ZÜLFÜ DOĞAN
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 693 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23850
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Kovancılar
  Web Sitesi

  Tepebağı, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  tepebağ koyunun asıl adı karurdur ataturk koylere ve illere yenı adalar koyduğu zaman(amacı ulkedeki diğer kulturleri turkleştırmek amclıdır)bu koy ms 4 kardeş tarıfından kurulmuştur. Bunların Urfa ve Viranşehir bölgelerinden geldigi ve o bölgedeki Mıli aşiretine mensup oldukları ve xıdırekan kabilesinden oldukları kabul edilmektedir. palunun fetıhınde bu dort kardeş asker olarak bu bölgeye gelırler bunlar dort ayrı kabileye ayrılmıştır bunlar kardeşlerın enbüyügü ismi cebrail dir buna cubu ve ya cıbık derler bu kabileyede cıbıkler diyorlar dıger kardeş huseyın bunlarda pullolar derler huseyının yuzunde pul pul benekler varmıl o yuzden dıger kardeş seyıt bunlara senguliler derler ve dıger kardeş ise sakalı olmadıgından doloayı bunada köseler, diğer adı ve şanı bılınmeyen kabileler vardır bu kuyun 4 kömü vardır 1 beroj komu 2 murkan komu 3 bülbül komu 4 (beryem komu karur adını koylulerun çok çalışkan olduklarından almıştır zaten karur kürtçede kar iş ur ekını aldığı zaman çalişkan manasına gelır. Bazı kaynaklarda ise anlamı küçük taşlık olarak verilmektedir. (Kevere hur) Nitekim köy yeri zaten taşlıktır. koy 1975 yılında yer değiştirmiştir oraya şimdi yukarı köy gundijorin (Yukarı köy) denmektedir.(bence bu tanım sadce bır sacmalık egoıstın yaptıgı basıt bır tanım tepebağı boyle basıt ıkı kabıleyle tarıf etmek bıle çok sacma. Aslında bu bilgilerin çoğu çok eskiden beri ağızdan ağıza dolaşan verilere dayanmaktadır. Ispatı ise ancak devlet arşivleri ile mümkün bu ise çok zor. yukarda zikr edilen kardeşler palu feth edildikten sonra karur tepebag köyu ganimet olarak verilir ayrıca dört mezra beroj bülbül mürkan beryem mezraları ayreten bingölde şevti yaylasinda yaylalıklar veriliyor. Ayrıca milli aşireti urfa ve suriyenin urfaya yakın sınırlarında bulunan kürt aşiretidir zaman içinde dağılmış bir çok aile elazığ il ve ilçelerine gelmişlerdir.
  Kültür


  Elazığ iline 62 km, Kovancılar ilçesine 6 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasallaşmı Akdeniz iklimine benzer bir iklim mevcut olup yılda bır veya 2 defa kar yağmakta ve 1-2 gün kar yerde kalmaktadır etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 859
  2000 693
  1997 628
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - mehmet dogan


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tepebağı Köyü Kovancılar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş