Tepeönü Köyü Samsat Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tepeönü Köyü Samsat Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tepeönü Köyü Samsat- Tepeönü Köyü Hakkında - Tepeönü Köyü Tanıtımı - Tepeönü Köyü Resimleri

  Adıyaman
  Bilgiler
  Nüfus 271
  Koordinatlar
  Posta Kodu 02800
  Alan Kodu 0416
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Adıyaman
  İlçe Samsat
  Web Sitesi
  http://www.yerelnet.org.tr/iller/koy.php?koyid=233978

  Tepeönü, Adıyaman ilinin Samsat ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Asıl adı GEVRİK (geverahöyük) olan Tepeönü'nün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yörede bir çok etnik köken yaşamıştır. Bu bölge sırasıyla Süryani Grek ve Ermeni unsurları yerleşmiştir.bilinen en eski ermeni aileleri AVANİS AİLESİ dir. Osmanlı devletinin zayıflamış olduğu dönemde bölgede asayiş bozulmuş ve sonradan özellikle 18 yüzyıldan itibaren bölgede KUZEY IRAK!ın Yezidi aşiretlerinin bir kısmı buraya yerleşmiştir. Ancak buna rağmen 19. yüzyılın sonuna kadar Gevrik veya osmanlı belgelerindeki adı ile Görük köyü yoğun olarak Ermeni ahalisi ile meskundur. Öyleki 19. yüzyılın son dönemlerinde nüfusları 180- 190 civarında aile bulunmakta olup bu Ermeni aileler 1855 yılında ana karagahı Antep olan Amerikan misyonerlerinin hedefi olmuştur. Buna rağmen Gevrik Köyünün halkı 1870'den sonra Malatya Katolik kilisesinin etkisi ile Katolik olmuşlardır. Köyde en baskın unsur olduklarından dolayı Malatya Ermeni Kotolik Kilisesinin yardımıyla Köyde bir Katolik kilisesi inşa etmişlerdir. Bu kilisesinin harabeleri en son Atatürk Brajının altında kalmıştır. Katoliklerin etkisinin zayıflamısı ile köy sahibi olan Ermeniler mallarını ve varlıklarını koruyabilmek adına bu sefer Parotestan olmuslardır. I.Dünya savaşı sırasında bölgedeki sıkıntılardan nasibini alan köy halkı Protestan olmalarından dolayı zorunlu göçe tabi tutulmamıştır.Bir süre sonrada köy halkı toptan müslüman olmuştur. Müslüman olmalarına rağmen mal varlıklarından ve servetlerinden dolayı başta erkek nüfusu olmak üzere öldürülme, dövülme dahil baskı görmüşlerdir. Müslüman olmlarına rağmen olan bu toplumun elindeki köy ve arazi tapuları ortam karışıklığı sırasında Köye sonradan gelen Kürtler tarafından tehdit, öldürme ve cebir yoluyla zorla ellerinden alınmıştır. Böylelikle köy ve arazilerin mülkyeti el değiştirmiştir. Topraksız kalan halkta zorlukla ve yoksullukla hayatlarını sürdürmüştür. Köyü elegeçiren yağmacılar ise önce tapuları yaktıkları gibi bir süre sonrada arazileri ve köyü kendi üstlerine geçirmiş ve başkalarının mal ve servetleri ile kendilerinin gibi öğünerek gününü gün etmektedirler. Köyün asıl sahiplerinin bir kısmı Amerika ve İstanbul'a göç etmişlerdir. Geri kalan kısmı Adıyaman'da avanis ailesi olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.Haklarını aramakta ve kaybedilmiş haklarını geri kazanacaklarına inanmaktadırlar.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy eski bir ermeni köyü olduğundan dolayı bu köyde Ermenilere özgü ekmek yapımı için küp tandırlar bulunmaktaydı. Yine eski Paskalya çöreklerinin bir klıntısı olarak bayram tablamaları bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Adıyaman iline 50 km, Samsat ilçesine7 km uzaklıktadır. ESKİ GEVRİKİN SINIRLARI: DOGUSU: GAZDREŞ, KEPRİ BEĞDO HERDİYAN GÜNEYİ: PIRA,GOZASOR: BATISI: DIAĞA, KEPRİ GAVURA, KUZEYİ: SAHABE ZİYARETİ VE TETUK HAREBELERİ

  Dikkat edilirse yer isimleri ve tanımlandırılması da Ermenicedir. Bu da Bölgenin eski hakimlerinin Ermeniler olduğunu göstermektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 271
  1997 263
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ömer AYHAN
  1999 - Ömer AYHAN
  1994 - Ömer AYHAN
  1989 -
  1984 -
  2009 - Haşim AYHAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tepeönü Köyü Samsat Forum Tarih
Tepeönü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Tepeönü Köyü Cizre Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş