Tendinit Nedir Belirtilkeri Ve Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Tendinit Nedir Belirtilkeri Ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafif bin incinme ya da aşırı kullanma omuz ya da dirsekte ağrı oluşmasına yol açabilir. Genellikle nedeni kası kemiğe bağlayan tendondaki küçük bir yırtık ya da iltihaptır.

  Belirtiler:
  Özellikle dirsek ya da omuzda eklemin hemen dışında ağrı ve hassasiyet

  Tedinit en sık omuz ve dirsekte görülür. Kemikte herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen çekilebilir.

  Tendinit tendonlarda kalıcı hasara neden olabilir. Ağrılı bölgeyi hareket ettirmemeye çalışmak da katılaşmaya yol açabilir. Eğer aşırı kullanma yıllarca sürerse önceleri belirsiz bir rahatsızlık yaratan bu durum daha sonra dokularda nedbe oluşmasına bağlı esneklik kaybına yol açabilir. Bazen dirsek ya da omuzunuzu dinlendirdiğinizde tendinitin yarattığı rahatsızlık birkaç haftada ortadan kaybolabilir. Yaşlılar-da ve etkilenen bölgeyi sürekli kullananlarda tendinit çoğu kez daha yavaş iyileşir ve genellikle ilerleyerek hareket kaybına neden olabilir; bu durum donmuş omuz olarak adlandırılır.

  Tedavi

  Dinlenme çok önemlidir. Etkilenen bölgeyi birkaç gün kullanmayın. Etkilenen bölgenin elastik bir bandajla sarılması ve kolun askıya alınması yararlı olabilir. Ayrıca bölgeye buz uygulamasırahatsızlığı ve şişmeyi azaltabilir.

  İlaç Tedavisi

  Aspirin gibi bir ağrı kesici şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Eğer tendinit sürersedoktorunuz hasta bölgeye kortizon gibi bir steroid ilaç enjekte edebilir.

  Ameliyat

  Bir tendon yırtıldığında onarıcı bir ameliyat gerekebilir.

  Egzersiz

  Dinlenme tendinit tedavisinin önemli bir parçası olmasına rağmen uzun süre hareket ettirmemeeklemde sertleşmeye neden olabilir. Birkaç gün bölgenin dinlendirilmesinden sonra ekleme hafif hareketler yaptırılarak esnekliği korunmalıdır. Bu hareketler donmuş omuz oluşmasını engelleyebilir.

  Önlem

  Tendinitin tekrarlaması egzersizden önce eklemi ısıtarak ve egzersizden sonra soğutarak engellenebilir. Güçlendirici egzersizler de tendinitin tekrarlamasını engelleyebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tendinit Nedir Belirtilkeri Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017

Bu Sayfayı Paylaş