Tencerede Domatesli Piliç Tarifi

'Etli ve Sulu Yemekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tencerede Domatesli Piliç Tarifi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TENCEREDE DOMATESLİ PİLİÇ

  3 adet piliç
  60 gram çiçekyağı (3 çorba kaşığı)
  30 gram tereyağı ya da margarin (1/2 çorba kaşığı)
  500 gram domates (3 büyükçe)
  2 kahve fincanı su
  Tuz

  1 Bir tencereye; 3 silme çorba kaşığı margarin koyarak kızdırmak, yağ kızınca buna; tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış ve ayaklan gerisine geçirilmiş ve tuzlanmış 3 adet semiz piliç katarak tencerenin kapağını kapatmalı ve piliçlerin bir tarafları kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirerek her bir tarafları da nar gibi oluncaya kadar ortadan daha az kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 20 - 30 dakika arasında kızarmaya bırakmalıdır. (Piliçlerin küçük ateşte pişirilmesine önemle dikkat etmelidir).
  2 Piliçler kızarınca; tencereye, kabuklan çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış 3 büyükçe domates, bir buçuk silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin katarak, tencerenin kapağını kapatmalı ve domatesler sularını salıp çekmesi için 30 dakika daha pişirmelidir.
  3 Piliçler iyice pişince bunlara, 2 kahve fincanı da su katmak suretiyle bir beş dakika daha pişirmeli, sonra tencereyi ateşten alarak, piliçleri uzunluklanna doğru ortalarından ikiye kesmeli ve kesilmiş piliçleri bir tabağa yerleştirdikten sonra üstlerine salçasını dökmeli ve servis yapmalıdır
   

Bu Sayfayı Paylaş