Tema Nasıl Yapılır ? (Carbide UI Theme Edition)

'Cep Temalar' forumunda UquR tarafından 11 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Tema Nasıl Yapılır ? (Carbide UI Theme Edition) konusu
  Tema Nasıl Yapılır ? (Carbide UI Theme Edition)


  Tema yapmak çoğumuzun bir merakı olmuştur. geçen yıla kadar ''Theme editor'' veya Carbide nin Theme edition 1.2 sürümü ile 6600 ve benzeri seri telefonlara temalar yaptık.. Ownskin isimli Çin kökenli sitede hazır şablonlar ile temalar oluşturduk..En güzeli herşeyini kendi oluşturduğumuz eserlerdir tabiiki.

  Eski S60 telefonlarda elementler için kullanılan imaj formatı Bmp idi. Bmp resimler çok kaliteli çözünürlük verir.. fakat boyut bakımından büyüktür.Tema programında önce bir bmp resim seçiyorduk ardından onun maskını oluşturuyorduk.. mask kullandığımız resimin etrafındaki istemediğimiz görüntüyü yok etmek içindir.

  Yeni nesil symbian telefonlarda artık SVG formatında resimler kullanılıyor. Ben yapıpta paylaştığım temalarda sürekli bundan bahsediyorum. Tema yapmak için bu resim formatını tanımak lazım.. aşağıda google da arıyarak bulduğum açıklayıcı birkaç linki veriyorum.. Tema yapmak istiyorsanız lütfen bu adımı atlamayın.. çünki işin bütün püf noktası bu ve asıl önemli olan çok değil bir veya 2 yıl içinde SVG formatı internet ve bilgisayar ortamında vazgeçilmez bir format olacak.. hem öğrenmiş olursunuz.. [​IMG]

  SVG - Vikipedi
  SVG - openSUSE
  SVG (Scalable Vector Graphics)
  Webula: Svg Nedir[​IMG] Ne İşe Yarar
  http://help.adobe.com/tr_TR/Illustra...bc5f-655b.html
  http://help.adobe.com/tr_TR/Illustra...BDE9DD861.html

  (son iki linki özellikle incelemenizi tavsiye ederim.)
  SVG ; Sclable Vectorel Graphics demek.. yani ölçeklenebilir grafikler.. verdiğim linklerde biraz gezinirseniz eğerki biraz resim formatlarından anlıyorsanız çok ilginizi çeken bilgilere ulaşacaksınız.
  Şu an sadece FİREFOX ve Opera svg formatını tanıyor yanılmıyorsam..

  Evet ... Bu konuda zaman zaman ne biliyorsam ve bulursam burada yer vereceğim...

  Tema yapmak için.. Carbide UI THEME EDİTON[​IMG] ADOBE İLLUSTRATOR programlarına ihtiyacımız var.
  ayrıca İrfan wiev[​IMG] paint[​IMG] adobe photoshop[​IMG] Gimp.. gibi grafik işleme programları ile yeteneğiniz çerçevesinde eserinize güç katabilirsiniz.[​IMG]

  Carbide UI THEME EDİTON PROGRAMI ; Nokia'nın orjinal yazılımı ve ücretsiz olmasına rağmen kayıt edilmesi gereken bir program.. Temin etmek için NOKIA nın resmi forum sitesine üye olmanız gerekiyor.. Üye olduktan sonra programı indirebilrsiniz.. üye olmak için link aşağıda...

  Forum Nokia - Forum Nokia Registration

  Üye olduktan sonra ; aşağıdaki linkten Carbide UI 3.4 THEME EDİTİON programını indirebilirsiniz..program 166 mb civarı..
  [​IMG]Resim ufaltılmıştır. Orjinal halini görmek için buraya tıklayın (Orjinali: 701x539)[​IMG]

  Carbide.ui Theme Edition (versiyon 3.4 en son sürüm)  DİKKAT: Yukarıda verilen linkte programın en son sürümü mevcut..fakat sürekli güncellemeleri takip ediyorum.. her yeni sürümde her nedense bir sorun çıkıyor.. bu yüzden benimde şu an kullandığım ve sorunsuz çalışan 3.2 theme edition programının 3.2 stabil sorunsuz versiyonunu tavsiye ederim.. link aşağıda...
  http://www.forum.nokia.com/info/sw.n...vAeqKPAdDdg-20

  [​IMG]


  PROGRAMIN KURULUMU : XP kullanıyorsanız SETUP programını çalıştırın ve yönergeleri izleyin.
  Programın Vista ile bir anlaşmazlığı var.. Vista sürekli güvenlik istiyor ve bu yüzden sorun çıkıyor.. bunun için benim tavsiyem programı D: sürücüsüne kurun.

  Program kurulduktan sonra; kayıt ettirmeniz gerekiyor. Üye olduğunuz siteye girin ve online olun.. programı çalıştırın ve Help > Register Now denilen yere tıklayın.
  [​IMG]

  resimde görülen sayfa açılacak..
  [​IMG]


  Next’e basın. İnternete bağlı olduğunuzu işaretleyin.. foruma kayıt olduğunuz nicki yazın.. birazdan sanırım 75 haneli bir - gelicek.. (ekranda açılır..açılmaz ise.. verdiğiniz e mail adresine gelir) > - copy-paste yapılmıyor. Elle tek tek dikkatli bir şekilde gösterilen yere yazın. Doğru yazdıysanız Finish butonu aktif olacaktır. Finish ‘e basın.. bitti. J
  Programı kayıt ettikten sonra..

  Yapacağımız tema sonuçta bir symbian yazılım.. hemde sizin eseriniz.. bu yazılımın bir sertifikası olmalı.. lisansını siz belirlemelisiniz.. program ile iki şekilde tema yapabilirsiniz. Ya sertifaksız verirsiniz.. alan kişi kendi cer ve K E Y dosyası ile sertifkalandırır.. veya siz sertifikalı verirsiniz.. free olur.. temanın nekadar süre ile yani lİsans süresini de siz belirlersiniz.. bunun için lisans oluşturmak gerekiyor.. program açık iken..
  Tolls > Handle K E Y Pairs denilen yere tıklayın.. (bknz resim)
  [​IMG]

  aşağıdaki sayfa açılacak..

  [​IMG]

  New butonuna basın.. program cer ve K E Y dosyası oluşturacak.. bunu C: de yapıyor.. kolaylık olması için siz programın kurulduğu dizinde bir dosya oluşturun.. adını siz koyun.. ve oluşan k e y ve cer dosyası için adresi bu dosya gösterin..
  New butonuna basınca sayfa aşağıdaki gibi olacak..
  [​IMG]

  k e y pair name için(lisansınızın ismi) bir isim verin..make k e y butonuna basın..ekran şöyle olacak…
  [​IMG]
  gerekli bilgileri benzer şekilde girin… browse butonuna basın.. adresi az önce program dizini içinde oluşturduğunuz sertifika klasörünü gösterin.. bunu sırasıyla cer ve k e y için yapın.. validity denilen kısımda temanıza vediğiniz kullanım süresi var.. istediğiniz gibi belirleyin..
  Save ettiğinizde lisansınız hazır.. bundan sonra oluşturduğunuz temaları bununla sertifika edeceksiniz.. birden fazla sertifika oluşturabilirsiniz..

  Tema yapmak için yardımcı programlara ihtiyaç var.. Adobe İllustrator CS3 veya CS4 kilit programımız.. temanın hemen hemen her şeyini bununla yapacağız…Programı nasıl temin edersiniz.. artık o size kalmış.. Benim uyanık arkadaşlarım işini bilir..
  Kullanacağımız yardımcı programları tema programına Path yapmamız gerekli.. yani tanıtmak.. bunun için programın window >preferences > carbide.ui yazan yere ikikez tıklayın.. extarnal tool denilen yere tıklayın. Aşağıdaki sayfa açılacak.
  [​IMG]Resim ufaltılmıştır. Orjinal halini görmek için buraya tıklayın (Orjinali: 789x644)[​IMG]
  yardımcı programların exe uzantılı ana dosyanın yolunu burada gösterin.. resime dikkat edin..
  ben Bitmap için WİNDOWS un paint’i video ve müzik için gom playeri kullandım..
  görüldüğü gibi illustrator vector editor satırında baş köşede…. Bittikten sonra ok deyip kapatıyoruz…
  Tema yapalım…


  PROGRAMI kapatın ve tekrar açın.. ilk açılacak sayfa aşağıdaki gibidir. Wellcome sayfası..
  Bu sayfada yeni bir tema yapmak.. eski çalışmanıza devam etmek[​IMG] Nokia foruma gitmek[​IMG] veya program ile birlikte gelen şablon temalara ulaşmak için butonlar var…
  Hiçbirine basmayıp mavi ok butonuna basarsanız en son çalıştığınız tema açılır..
  [​IMG]Resim ufaltılmıştır. Orjinal halini görmek için buraya tıklayın (Orjinali: 814x764)[​IMG]

  temanızı bitirdikten sonra.. resimde görülen butona tıklayın..
  [​IMG]

  temanıza isim verin.. Next’ tıklayın..
  [​IMG]

  1-2 dk sonra temanızın Workspace klasörü içinde olduğunu söyleyen mesaj kutusu görünecektir.. Workspace klasörü otomatik oluşturulur.. oluşmaz ise kurulum dizininde siz oluşturun. Program her açıldığında hangi workspace ile çalışacaksınız diye sorar.. bu ekranı görmek istemiyorsanız.. sorduğunda don’t show again deyin…


   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Tema Nasıl Yapılır Forum Tarih
İnsan Sevgisi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? Makaleler-Denemeler 30 Aralık 2011
Gezdikçe öğreniriz temalı araştırma nasıl yapılır? Makaleler-Denemeler 30 Aralık 2010
Tema Nasıl Yapılır - Tema Yapımı Cep Temalar 14 Ağustos 2008
Ömer Hayyam Matematikle İlgili Nasıl Sözler Söylemiştir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 9 Aralık 2013
Matematik Dersine Nasıl Çalışabilirim Matematik Dersi Nasıl Çalışılmalı Eğitim Bilgileri 30 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş