Tellere konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Tellere konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tellere konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar?
  İnsanların dokundukları anda kömür oldukları binlerce volt cereyan taşıyan elektrik tellerine konan kuşlar nasıl oluyor da cereyana kapılmıyorlar? Çünkü topraklanmamışlardır. Çünkü tam bir devre meydana getirmezler. Çünkü kısa devre yaratmazlar. Tüm bu ' çünkü'lerin anlamı esasında aynı yola çıkar.
  Elektriğin, elektronların komşu atomlara çarpıp onları titreştirmesi ile iletilen bir enerji olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir jeneratörden, kablonun içindeki iki telden biri ile çıkan akım, lambayı yakıp, görevini yaptıktan sonra diğer nötr telden geri döner.
  Elektrik akımı direnci sevmez. Eve dönmek için daima en kı-
  111
  sa ve kolay yolu tercih eder. Bir su birikintisi içinde iseni/ ve elektrikli bir tele dokunursanız, akım telden en kolay yol olan vücudunuza girer, oradan da son derece iletken olan su birikintisine geçerek, topraktan eve döner.
  Elektrik telleri üzerine konan kuşların toprakla alakaları yoktur. Onlar elektriğin evine dönmesi için bir kısa yol yaratmazlar. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltaj taşıyan, çıplak elektrik telleri üzerinde durabilirler.
  Eğer bu arada kuş kazara elektrik tellerini taşıyan direğe temas ederse, elektrik akımı kuşun gövdesi ve direk yolu ile toprağa geçer ve kuş ölür. Yüksek enerji hatlarının direklerinde oturan kuşların telleri gagalama alışkanlıkları vardır. Bir zamanlar Almanya'da bu şekilde kuş ölümleri o kadar arttı ki, direkler ve destekler topraktan izole edilerek kuşlar ölümden kurtarıldı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Eylül 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tellere konan kuşlar Forum Tarih
Tellerin Üzerine Konan Kuşlara Niçin Elektrik Çarpmıyor Kuşlar 15 Şubat 2014
Atom Hakkında Ortaya Konan Görüşler Nelerdir - Atom Teorileri Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 Ağustos 2012
Atom Hakkinda Ortaya Konan Görüşler ve Atom Teorileri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 31 Aralık 2011
Eken Biçer, Konan Göçer Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 28 Ekim 2011
Hüzne Konan Kelebek - Erdal Şahin Kitap, Resim ve Dergi 25 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş