Telgraf Çiçeği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Telgraf Çiçeği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tradescantia - Telgraf Çiçeği Nedir - Telgraf Çiçeği Yetiştiriciliği
  Tradescantia (Telgraf Çiçeği)  Commelinaceae familyasmdandır. 60 kadar türü olup doğal olarak Kuzey ve Tropik Güney Amerika'da yaşamaktadır. Odunsu ve olsu karakterde olan türleri vardır. Saksı çiçekleri yetiştiriciliğinde otsu karakterde olanlar yetiştirilir. Önemli türü T.albiflora "Aurea vittata dır Yaprakları sarı-yeşil sarı ve şarkıcıdır.

  Herdem yeşil süs bitkisidir. Sap ve yaprağı koyu mor renklidir. Çiçekleri pembe veya pembe beyazdır. Sap sürünücü özelliğe sahiptir. Çiçeklenme mevsimi yazdır. Boyu 30-40 cm'dir. Güneşi sever, sıcak iklimlerde yetişir. Kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişme gösterir. Minimum sıcaklık isteği 15°C'dir.

  Telgraf Çiçeği (Tradescantia fluminensis)

  Genel Özellikleri


  Anavatanı Güney Amerika’dır. Yaprakları yumurta şeklinde, küçük, üst yüzü yeşil, beyaz ve pembe şeritli, alt yüzü mor; çiçekleri beyaz, sarkıcı formda bitkilerdir. Tabiatta 60 türü bulunan Tradescantia cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan türleri T.albiflora ve T.blossfeldiana’dır.

  İklim İstekleri
  Sıcaklığı 18-24 C olan yerlerde bulundurulabilir. Fakat en iyi gelişmeyi 10-15 C arasındaki sıcaklıklarda gösterir. Sıcaklık 8 C altına düşmemelidir. Yüksek orantılı nem %70 oranında ister. Yarı gölge veya hafif güneşli yerleri sever. Yeşil yapraklı türlerin az ışıkta gelişebilmelerine karşılık, alaca yapraklılar daha çok ışık isterler.
  Toprak İsteğiJohn Innes saksı kompostu No.2’ de iyi gelişme gösterir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır.

  Üretim Tekniği
  Üretimi çelik ile Nisan-Eylül ayları arasında yapılır. Sürgün uçlarından alınan 5-7.5 cm uzunluğundaki çelikler John Innes saksı kompostu No.2’ ye dikilirler. Gölge bir yerde ve 16 C’ de 2-3 hafta içerisinde köklenirler.

  Gübreleme
  Her yıl Nisan ayında yapılır. Mayıs-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/l kompoze gübre verilir.

  Sulama
  Yazın büyüme döneminde bolca sulanmalı ve sıcak havalarda sık sık su püskürtmelidir. Kışın ise orta derecede nemli tutulmalıdır.

  Budama
  Genç bitkilerde dallanmayı teşvik etmek amacıyla uç alma yapılmalıdır.

  Hastalık ve Zararlılarla Mücadele
  En önemli hastalığı Kurşuni Küf; zararlıları ise Nematodlar, Sümüklü Böcekler, Kırmızı Örümcekler ve Yaprak Bitler’ dir. Kurşuni küf; Yaprak, gövde ve çiçeklerde etkilidir. Fazla nemli ortamlarda bu bitki kısımlarının üstlerini gri küf tabakası kaplar. Bulaşmalar çiçeklerde küçük koyu renkli lekeler halinde görülür. Uzun süre devam eden %85’in üzerindeki orantılı nem ve özellikle 15-25 C sıcaklıklarda hastalığın yayılması için en uygun ortamdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Telgraf Çiçeği Hakkında Forum Tarih
Telgraf nedir kısaca nasıl çalışır Konu Dışı Başlıklar 11 Temmuz 2014
Telgrafın İcadı ve Tarihi Bilim & Teknoloji 14 Şubat 2012
Telgraf Nedir, Telgrafı Kim Bulmuştur, Telgrafı Kim İcat Etmiştir? Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
Telgraf'ın İcadı - Telgraf'ı Kim İcat Etmiştir? Bilim & Teknoloji 30 Nisan 2011
Telgrafın Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ? Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş