Telepinu Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Telepinu Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Telepinu Efsanesi


  Telepinu büyük Fırtına Tanrısı'nın oğludur. Bolluk ve bitki tanrısıdır. Telepinu kaybolduğu zaman ocakta ateşler sondu. Tapınaklarda tanrılar bunaldı. Ağıllarda koyunlar boğuldu. Ahırlarda sığırlar oldu. Koyun kuzusunu; inek danasını bıraktı.

  Telepinu kaybolduğu zaman; tarladan ekinleri beraber götürdü. Artık arpa buğday bitmez oldu. Koyunlar sığırlar ve insanlar çiftleşmez; gebeler doğurmaz oldular. Ağaçlar kurudu filizler çürüdü kaynaklar kesildi.

  Ülkeyi kıtlık burudu. İnsanlar tanrılar açlıktan kıvrandılar. Büyük Güneş Tanrısı bir ziyafet hazırladı. Bin tanrıyı çağırdı. Yedilerse de doymadılar içtilerse de kanmadılar.

  Bunun üzerine fırtına tanrısı oğlu Telepinu'yu araştırdı. Telepinu ise kızarak kaçmış bütün iyi şeyleri beraberinde götürmüştü.

  Büyük tanrılar küçük tanrılar Telepinu'yu aramaya çıktılar. Güneş Tanrısı kartalı öncü gönderdi ve "Git yüksek dağları dereleri yamaçları araştır." dedi. Kartal gitti. Telepinu'yu bulamadı. Geri döndü. Güneş Tanrısı'na: "Kudretli tanrı! Telepinu'yu bulamadım." dedi.

  Fırtına Tanrısı Baştanrıça'ya: "Ne yapalım? Açlıktan öleceğiz." dedi. Güneş Tanrıçası Fırtına Tanrısı'na: "Ne istersen yap Telepinu'yu aramaya kendin git." dedi.

  Fırtına Tanrısı Telepinu'yu aramaya gitti. Onun şehrindeki evinin kapısını çaldı. Fakat o evde değildi. Kapı açılmadı. Kendi evine dönerek tahtına oturdu.

  Tanrıça kartalı bir daha gönderdi. Ona: "Git Telepinu'yu ara!" dedi. Fırtına tanrısı tanrıçaya: "Büyük tanrılar küçük tanrılar onu aradılar; fakat bulamadılar. Bu kartal mi onu bulacak? Bunun gözü keskinse onların gözleri de keskindir." dedi.

  Tanrıça yine kartalı gönderdi: "Git yüce dağları ara tara!" dedi. Kartal uçtu yüce dağları araştırdı bulamadı. Şu haberi getirdi: "Ben onu bulamıyorum.".

  Tanrıça bu defa Arı'yı gönderdi: "Git Telepinu'yu sen ara! Bulursan onun ellerini ayaklarını sok! Onu al getir. Mum al onu yıka temizle ve bana getir." dedi.

  Fırtına Tanrısı Tanrıça'ya dedi ki: "Büyük tanrılar küçük tanrılar onu aradılar; fakat bulamadılar. Bu Arı mı onu bulacak?"

  Tanrıça Fırtına Tanrısı'na dedi ki: "Sen Arı'yı bırak. O gidip onu bulacak."

  Arı oradan uçtu. Aramaya başladı. Her tarafı dolaştı. Irmakları kaynakları araştırdı. Sonunda Telepinu'yu uyurken buldu. Telepinu acele evine geldi. O zaman ocaklara ateş geldi ağıllara koyun ahırlara sığır doldu. Ana çocuğunu; koyun kuzusunu ve inek danasını doğurdu.

  Kaynak: "Türk Mitolojisi" Murat Uraz. Düşünen Adam Yayınları İstanbul Şubat 1992.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Telepinu Efsanesi Forum Tarih
Telepinu Efsanesi / Telepinu Efsanesi Hakkında Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Kasım 2009
Ani Harabeleri Tarihçesi ve Efsanesi Kars Tanıtımı 25 Nisan 2012
Peri Bacalarının Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 27 Şubat 2012
Lokman Hekim Efsanesi Nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Şubat 2012
Uludağ Efsanesi, Uludağ Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş