Telefonun Dünden Bugüne Gelişimi Hakkında Bilgi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Telefonun Dünden Bugüne Gelişimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Telefonun Dünden Bugüne Gelişimi Hakkında Bilgi

  Edinburg doğumlu Alexsander Graham Bell, Amerikan yurttaşlığına geçmişti ve sağır bir kıza aşıktı. Sağırlara nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyordu. Boston Üniversitesi’nde ses fizyolojisi profesörü iken sesleri mekanik olarak yeniden üretme fikri kafasını sürekli meşgul ediyordu. Ses dalgaları, elektrik akımına dönüştürülebilirse, o zaman elektrik akımının da bir devrenin öteki ucunda yeniden sese dönüşürülebileceğini düşünüyordu. 1876 yılıydı. Bir gün sesi taşımak üzere tasarladığı bir araçla deney yaparken, pilin asiti pantolonuna döküldü. Asistanı Thomas Watson‘dan, Watson’ın binanın başka bir tarafında olduğunu bilmeden yardım istedi.


  [​IMG]

  Bundan sonra neler olduğunu laboratuvar notlarında şöyle anlatır: "Ağızlıktan şu tümceyi söylemiştim: ‘Bay Watson, buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.’ Şaşılacak bir şey, ama geldi ve söylediklerimi duyup anladığını söyledi. O’ndan sözlerimi yinelemisini istedim. Harfi harfine yineledi. Sonra yer değiştirdik Watson, kitabın birinden ağızlığa birkaç bölüm okurken alıcıdan dinledim. Çıkan seslerin alıcıdan geldiğine hiç kuşku yoktu. Duyulan ses yüksek, ama anlaşılmaz ve boğuktu. Ne söylendiğini çıkaramadım, ama rastgele bazı sözcükler çok açıktı; en sonunda da çok açık ve anlaşılır biçimde "Bay Bell, söylediklerimi anladınız mı" tümcesi duyuldu.  Bell, bir yıl sonra telefonun patentini aldı. Birkaç ay sonra Bağımsızlık Bildirgesi’nin yayımlanışının 100. yıl kutlamalarının en coşkulu günleriydi. Konuk Brezilya İmparatoru 2.Pedro, "Bu konuşuyor" diye haykırarak onu bütün dünyaya duyurdu.


  [​IMG]


  Telefon bulunduğu sıralarda, Amerikalı bir belediye başkanı "Bir gün her kentte bir tane olacak" dediğinde cüretkar bir öngörü sayıldı. İngiltere’de de Postane Başmühendisi Sir William Preece, bir halk komitesinde, "Amerikalıların telefona ihtiyaçları var, ama bizim yok. Bizim elimizde bir yığın haberci çocuk var" dedi.
  Arthur C. Clarke, yirminci yüzyılın sonlarından önce dünyadaki her köyde değil, her evde bir telefon olacağını daha o günden tahmin etmişti.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Telefon Çok aşama kaydetti. uydu telefonu, cep telefonu, internet telefonu derken baya bi gelişmeler yaşadı.rnrnTelefon ilk olarak telgraf sistemine benzer iki hat üzerinden konuşulacak şekilde kullanılmaya başlamıştır. Çoğu defa bir hat demir tel, diğer hat ise toprak olduğu için kayıplar fazla ve sesler karışık olarak işitiliyordu. Bakır alaşımlarının gelişmesiyle tel sayısı arttırıldı. Konuşma sayıları arttıkça hatları yetişmemeye başladı. 1886 senesinde tek devreden değişik frekanslarla ses gönderen bir aygıt (multiplex) devresi yapıldı. Uzun hatlara konulan yükselticilerle kayıplar telafi edildi.rnrnTelefonda büyük adım, operatör kullanmaksızın yapılan otomatik konuşmalardır. 1891 senesinde geliştirilen Strowger otomatik arayıcıyla araya operatör girmeden aboneler birbirine bağlanabilmiştir. Bu sistem 1920 senesinde Bell sistemi olarak geliştirilmiştir. 1948 senesinden sonra ise transistörün sahneye çıkmasıyla elektromanyetik röle sistemler yerini, elektronik devrelere bırakmıştır. Elektronik arayıcı sistem ilk olarak 1965 senesinde ABD'de servise konulmuştur.rnrnTelefonda atılan diğer büyük adım da, uzak mesafe konuşmalarında yüksek frekanslı radyo yayınlarından istifadedir. 150-300 km aralıklarla yer alan röle istasyonları konuşmaları koaks kablolardan ve havadan elektromanyetik yayın şeklinde iletmektedir. Frekans yükseldikçe tek hat üzerinden konuşma kanal sayısı da yükselmektedir. Böyle bir sistemle iki röle istasyonu arasında aynı anda 3600 konuşma yapmak mümkündür. Telefonda mikro dalga seviyesinde konuşmalara geçilmesi ile televizyon ve telefon sistemleri birleştirilmiş, yayınlar tek radyolink devreler üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bu gelişmeyi uydular aracılığıyla yapılan konuşmalar takip etmiştir.rnrnKıtalararası telefon konuşmaları 1915 senesinde başlamıştır. İlk konuşma Paris'le ABD'de Arlington arasında yapılmıştır. Kıtalararası telefon konuşmalarında güçlü radyo alıcı vericileri kullanılıyordu. İyonosferin etkisi konuşmaları zorlaştırdığı için sualtı kabloları kullanılmaya başlandı. İlk sualtı kablosuyla telefon görüşmeleri 1950 senesinde Florida ile Havana arasında 185 km'lik mesafede yapıldı. Netîce tatminkar olduğu için 1956 senesinde New York ile Londra arasına aynı sistem kuruldu.rnrnUydu aracılığıyla kıtalararası ilk telefon konuşmaları 1960 senesinde başladı. Echo 1 isimli uyduyla ABD'nin doğu yakası ile batı yakası arasında telefon irtibatı sağlanınca bunu Telstar I, Telstar 2 ve diğer uydular takip etti. Bugün uyduların devreye girmesiyle gemi veya uçaklarla otomatik telefon konuşması yapılabilmektedir. 1985 senesinde uzay mekiği Discovery'nin yörüngeye koyduğu uydulardan biri aynı anda 20.000 konuşma yapabilmeye müsade edebilecek kapasitededir

  [​IMG]
   

 2. daha uzun bir yazı yazsaydınız işii görürdü.çünkü proje için bu kadar bilgi yetersiz
   

 3. azıcık daha uzun yapsaydınız keyfime değmeyin....
   

 4. aynen ya biraz daha uzatabilr misiniz?
  ödev yarınaaaaaaaaaa
   

 5. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Telefonun tarih boyunca gelişimi, adım adım, yıl yıl tarihsel gelişim akışı, telefonun tarihçesi, gelişimi hakkında bilgi.

  [​IMG]

  1876 Telefonun İcadı:
  İskoçya doğumlu konuşma eğitimcisi Alexander Graham Bell 7 Mart 1876′da ilk telefonu icat etti ve patentini aldı. Sağırlarla ilgili çalışmaları Bell’i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmişti. “Armonik telgraf” adını verdiği bir mekanizma üzerinde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirebildiğini bulmuştu. İcat ettiği telefon da bu ilkeye göre çalışıyordu.

  1876

  Alexander Graham Bell ve asistanı Watson ilk kez uzak mesafeli telefon görüşmesini yaptılar. Aralarındaki uzaklık 3 km. idi.

  Hepsi Bir Arada

  Bell’in icadı telefon aygıtında, borazanı andıran ağızlıkla kulaklık bir aradaydı. Bir kişi ağızlığa konuştuğunda çıkan ses aygıtın içindeki bir diyaframı titreştiriyor, değişmeye uğrayan titreşim bir elektrik akımına dönüşüyordu. Alıcı, karşı taraftan gelen bu akımı, yeniden titreşime döndürerek ses olarak duyulmasını sağlıyordu.

  Teller

  İlk telefon kablolarında camla kaplanmış bakır teller kullanılıyordu. Özellikle yukarıdan geçen hatlarda sağlam oldukları için demir teller tercih edilirdi.

  1877 Bell’in buluşu İtibar Görmüyor

  Profesör Bell, patentini aldığı telefon adlı buluşunu VVestern Union adlı telgraf şirketine 100 bin dolara satmayı önerdi. Ancak şirket bu “saçma fikrin hiçbir işe yaramayacağı” kararına vararak öneriyi reddetti. Bunun üzerine Bell 1880 yılında kendisine sermayeleriyle destek olan iki ortağıyla birlikle Bell Telefon Şirketi’ni kurdu.

  [​IMG]

  1877

  Thomas Edison, 1877′de dinleme ve konuşma için iki ayrı parçası olan telefon aletini geliştirdi.

  1878

  New Heaven’de ilk telefon rehberi basıldı. Rehberde 21 abonenin adı ve numaraları yazılıydı.

  1885

  Artık verici ve alıcılar “ahize” denilen tek bir mekanizmada birleştirilmişti. Başlangıçta metal olan ahizeler 1929 lara doğru plastikten yapılmaya başlandı.

  1887

  Telefon ilk yıllarda Amerikada şüpheyle karşılanmıştı. Birçok kişi kulaklıktan gelen seslerin sağırlığa ya da deliliğe yol açacağını düşünüyordu. Ama sonunda telelon galip geldi. 1887 yılında Amerika daki telefon abonelerinin sayısı 150 bini aşmıştı.

  1892

  Amon Strowger adlı cenaze levazımatçısı, bir rakibinin telefon santralında çalışan karısının kendi telefon hattını meşgul ettiğini ve gelen müşteri telefonlarını kocasına transfer ettiğini fark etti. Çok kızan Strowger bunun üzerine santraldeki memuru devre dışı bırakacak otomatik çevirme sistemini buldu.

  İlk telefon görüşmeleri

  İlk telefon görüşmeleri santrallarda çalışan görevliler aracılığıyla yapılıyordu. Görevliler arayanın ve konuşmak istediği kişinin telefon numaralarını alıp, fişler ve anahtarlar vasıtasıyla bağlantıyı kurardı.

  1902

  Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanmak düşüncesine kapılan genç İtalyan mucid Marconi, bunu 1894 te bir odanın içinde yapmayı başardı. Sekiz yıl sonra da radyo sinyallerini Atlas Okyanusu üzerinden 4800 kilometre uzağa yolladı. 20 yaşında radyo gibi büyük bir buluşada imza atmış olan Marconi’nin getirdiği yeni sistem, karada ve denizde kesintisiz haberleşme olanağı da sağlıyordu.

  1907

  Telefon hatlarının uzunluğu arttıkça, elektrik sinyali zayıflıyordu. 1907 da elektron lambasının bulunması, bu sorunu çözdü.

  1916

  Kısa dalga bandındaki radyo dalgaları aracılığıyla okyanus aşırı telefon iletişimi başladı.

  [​IMG]


  1917

  Uydular aracılığıyla yollanan mikrodalgalar üzerine modülasyon yoluyla çok sayıca telefon görüşmesini bindirerek birçok konuşmayı tek hir kablo üzerinden aynı anda iletmeye olanak sağlayan sistem ABD’de uygulanmaya başlandı.

  1946

  Radyolink sistem, kullanılmaya başlandı.

  1947

  ABD’deki Bell Laboratuvarları’nda hücresel radyo ağı konsepti geliştirildi. Teknolojinin bu konsepti uygulayacak hale gelmesi için 35 sene geçmesi gerekecekti.

  1956

  İlk okyanus aşırı telefon görüşmesi

  Okyanus aşırı ilk telefon kablosu İskoçya ile Newfoundland arasında döşendi. 25 Eylül 1956′da Amerikan Telgraf ve Telefon Şirketi’nin New York’ta bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Cleo F. Graig, Londra’daki Kraliyet Posta Müdürü Dr. Charles Hill ile ilk okyanus aşırı telefon görüşmesini yaptı.

  [​IMG]

  1961

  İlk tuşlu telefon aygıtı piyasaya çıktı.

  1964 İlk Pasifik aşırı telefon görüşmesi

  Pasifik Okyanusu’nun altına döşenen telefon kablolarıyla Amerika ve Asya kıtalarını birbirine bağlandı. 18 Haziran günü Washington’da bulunan Amerikan Başkanı Johnso, Tokyo’daki Japon Başbakanı Hayato Ikeda ile bu hat üzerinden ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

  1975

  Telefon sinyallerinin lazer ışınlarına bindirilerek çok ince optik lifler içinde taşınması yöntemi denenmeye başlandı. Günümüzde uluslararası telefon konuşmalarının çoğu, deniz dibine döşenmiş optik lifler aracılığıyla yapılır. Konuşmalar, saf camdan oluşan ve “optik cam” adı verilen birkaç ince kablo içinde, ışık sinyalleri halinde yol alırlar.

  Dijital sistem

  Telefon sinyallerinin iletimi dijital (sayısal) olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Bu, hem iletişimdeki bozulmayı ve gürültüyü çok azaltıyor, hem de aynı hat üzerinde birçok konuşmanın birlikte iletilmesine olanak sağlıyordu.

  İletişim Uyduları

  Bir yer istasyonundan aldıkları sinyalleri bir başka istasyona ileten iletişim uyduları aracılığıyla dünyanın bir bölgesinden diğerine, telefon, faks, radyo ve televizyon sinyalleri gönderilmeye başlandı.

  1980′lerin başı

  Analog cep telefonu sistemleri özellikle İskandinav ülkeleri, İngiltere, Fransa ve Almanya da hızla yayılmaya başladı. Ancak her ülkenin kendi eliştirdiği sistemi kullanması sistemler arasında uyum sorunu yaratıyordu.Bu durumda mobil iletişim sadece ulusal sınırlar içinde yapılabiliyordu.

  [​IMG]


  1982


  Cep telefonu sistemleri arasındaki uyum sorununu çözmek için bir araya gelen Avrupa ülkeleri, bütün kıtayı kapsayacak olan ortak GSM yani Küresel Mobil İletişini Sistemini kurma kararı aldılar. Analog hücresel sistem kullananların itirazlarına rağmen cesur bir adım atılarak bu yeni sistemin dijital olması da karara bağlandı.

  1991

  GSM sistemi kullanıma açıldı.

  1993

  22 ülkede 36 GSM şebekesi faaliyete geçmiş durumdaydı.

  1994

  Türkiye’de GSM operatörü TURKCELL faaliyete geçti.

  1994

  Bütün dünyada cep telefonu abonesi sayısı 1300000 oldu.

  Uçakta telefon

  Günümüzde uçak yolculuğu sırasında cep telefonu görüşmesi yapılabilmektedir.Konuşmalar yere bir uydu aracılığıyla gönderilmektedir.
   

 6. bence yetersiiz güzel değil aradığım şeyi bulamadım (çünkü okumadım)yetersiz gibi görünüyo çünkü 3. sınıfa gidyom
   

 7. bnce gzel olmuş proje ödevi içnde ideal bnce
   

 8. tşk edrim ama istediğim yok
   

 9. çokkkk güzellll fakat biraz daha uzatsaydınız iyiydii
   

 10. Allah razı olsun ... {sağ ol}
   

 11. qötü bu proje öroje olmaz bundan
   

 12. çok uzun yaz yaz bitmiyo
   

 13. Az çok işime yaradı.
   

 14. olmuş olmuş güzel olmuş....ellerinize sağlık...
   

 15. öğretmen sosyal bilgilerden takvim yapma ödevi verdi ama evimizdeki takvimlerle aynı olmıycak daha değişik olucak mış lütfen yardım edin yarın için çok lazım
   

 16. çok beğendim teşekkürleeeeeer
   

 17. bence güzel olmuş fazla uzun oluncada dinlemiyorlar
   

 18. Bence iyi çünkü Perfonmas ödevime çok katkıda bulundu
   

 19. sağolun ama çoook kısaymışşş
   

 20. ya biraz kısaltın ya yazı yazmaktan nefret ediyom elim çabuk yoruluyoo
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Telefonun Dünden Bugüne Forum Tarih
Telefonun zaman içeresindeki gelişimi kısaca Eğitim Bilgileri 26 Eylül 2017
Telefonun geçmişten günümüze kadar gelişimi Bilim & Teknoloji 22 Şubat 2014
Telefonun Faydaları ve Zararları Maddeler Halinde Bilim & Teknoloji 20 Aralık 2013
Telefonun yararları ve zararları madde madde Bilim & Teknoloji 19 Aralık 2013
Telefon icadı Telefonun İcadı Hakkında Bilgi Telefonu Kim Bulmuştur Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş