Telefona öksürün, hastalığınızı söylesin

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 13 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Telefona öksürün, hastalığınızı söylesin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cep telefonlarımız çok yakında bir doktor gibi hastalıklarımıza teşhis koyabilir.
  STAR adlı bir yazılım geliştirme firmasında çalışan bilim adamları, öksürüğü analiz edip hastalığın kaynağını teşhis edebilecek bir program üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Firmanin sözcüsü Suzanne Smith, programın öksürme esnasında çıkan sesi analiz ederek veritabanında daha önceden tanımlanmış öksürük sesleriyle karşılaştırdığını ve bir eşleşme olduğunda o sese karşılık gelen hastalığı kullanıcıya bildirdiğini söyledi. Soğuk algınlığı, grip, akciğer rahatsızlığı veya öksürükle kendisini belli eden diğer hastalıklarda doktorların da öksürüğün sesine göre teşhis koyduğunu hatırlatan Smith, programı onlarca kişi üzerinde test ettiklerini ama 1000 kişiye ulşamadan piyasaya sürmeyeceklerini söyledi.


  [​IMG]


  Program test amaçlı olarak şu anda bir bilgisayar üzerinde çalışıyor ama yapılan açıklamaya göre bir akıllı telefon uygulaması olarak yazılması da mümkün. Manchester Üniversitesinden Dr. Jaclyn Smith, "Yazılım ekibi bu işi başarabilirse gerçekten inanılmaz olacak, hasta insanların doğru teşhisle sağlık hizmeti almaları sağlanacak" şeklinde konuştu.

  Özellikle gelişmekte olan ülkelerde hastalık teşhisi konusunda yardımcı olması beklenen bu yazılımın geliştirilmesi için Bill and Melinda Gates Vakfı 100.000 dolar bağışta bulundu.
  Yazan:Hakan Kilyusufoğlu Perşembe, 12 Kasım 2009 11:16 ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Telefona öksürün hastalığınızı Forum Tarih
Nokia Telefona Format Atma Nokıa 16 Eylül 2009
GSM Telefona Program Yükleme Elektronik Projeler 12 Ocak 2009
TeLefona Format Atma, Cep Telefonuna Nasil Format Atilir, Cep Telefonlarinda Format Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 12 Ekim 2008
SAMSUNG D900i Model telefona USB kablosuyla program yüklemek Samsung 12 Eylül 2008
Her Telefona Uygun Java Oyunları İndir Java Oyunları 4 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş