Tekyol Köyü Merkez Muş

'Muş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tekyol Köyü Merkez Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekyol Köyü Merkez - Tekyol Köyü Hakkında - Tekyol Köyü Tanıtımı - Tekyol Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi Yok

  Cep Telefonu: Bilgi Yok
  Muş
  Bilgiler
  Nüfus 2.225 [(2000)
  Koordinatlar 38°″D
  Posta Kodu 49XXX
  Alan Kodu 436
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Muş
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Tekyol, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün eski adı Pertek'tir. Söylentilere göre, köy eski bir Ermeni köyü, 1915 yılından 1941 yılına kadar köy boştu. (büyük bir ihtimal Ermenilerin köyü terk etmesi. Ermeni isyanlarinda (Bingöl) köyde catşmanın olduğu ve bu catışmalarda 80 kadar Osmanlı askerinin öldüğü bilinmektedir. Olaylar Ermeni Mezarlığında ceyran etmiştir.

  1935 yılında, doğu vilayetlerinin boş olan yerlere Türkiyenin farklı yerlerinden, Toprağı olmayan (genelde azınlık unsurlara tabi) insanlar Gönulu olarak (?)yola cıkar eski adı Pertek olan köye Trabzon Çaykara'nın bir kaç farklı köylerinden insanlar yerleşir. (Rum asılı bir kaç aile, Dağıstanlı bir kaç ile). Aynı zamanda köyde yerlerinden sürgün edilen 4 Kürt aşireti yerleşir. Karadeniz muhacirleri aradıklarını bulamaz ve 1948'de yerleştikleri yeri son aile 1981 yılında son muhacir terk eder.
  Kültür

  Köy, Kürt ve Türklerden olusmasından dolayi, aralarında bir kaynasma tam olmamıştir. Kürtler tandır ekmekleri, yoğurt, ayran kounculuk ugraşır. Lazlar, tütün ekeridiler mısır, inek, insat işlerinde çalısır erkekler 9 ay (gurbet) yurt içinde calışmaya giderdi. Kürt ve Türklerin kaynaştıkları tek bir şey vardı. O da yılda bir sefer Ermeni mezarlığının yanında toplanır pişirilen yemekler yenirdi. Tek bir cami var, Ermenilerden kalma köyün tam yamacında çeşmeye yakın ufak bir tapnağın kalıntıları bulunmakta. Üzüm ağaçlarının kökleri bile kayboldu, iyi arastırılsa toprağa sıkışmış bulmak mümkün.
  Coğrafya
  Muş merkezine 11 km uzaklıktadır. 1948 yılında köyün yamacında, çok olmamakla birlikte hafif ormanlık yeşilik olduğu bilinir. Şu anda bunlardan eser bulmak imkânsiz, kışın köy yolu kapanır. Yeşil bir yapıya sahip (agaçlık anlanında değil) Köy içinde agaç bulmak mümkün.
  İklim
  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2.225
  1997 1.144
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgiler

  Köyde, faal bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Faal sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş