Tekstil Baskı

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tekstil Baskı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu bölüm, dokuma ve tekstil endüstrisinin gereksinimi olan ara teknik elemanları yetiştirir. Mezunlar Tekstil Mühendislerinin gözetiminde fabrika veya özel üretim atölyelerinde tekstil ürünlerinin boya, desen, baskı işlerinde çalışırlar.

  Programın Amacı: Tekstil baskı programının amacı, tekstil işletmelerinde, tekstil teknolojisi ve desen tasarımı alanında, tekstil mühendisleri ile ustabaşları ve işçiler arasında görev yapacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tekstil baskı programında temel sanat eğitimi, desen tasarımı, tekstil boyacılığı, dokuma teknolojisi, tekstil terbiyesi ve makineleri, kalıpçılık, tekstil el sanatları, dokuma analizi, örme analizi, baskı desen tasarım gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Tekstil baskı programında okumak isteyenlerin, fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili mekanik, tasarım ve çizim, el ve gözü eş güdümle kullanabilme yetenekleri gelişmiş, sanata meraklı kimseler olmaları gerekir, yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tekstil baskı programını bitirenlere "Tekstil Baskı Teknikeri" ünvanı verilir. Tekstil baskı teknikeri tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulanması için gerekli malzemenin alınması, uygun makinenin seçimi, bakımı ve üretime hazırlanması, iplik kalitesinin kontrolü, üretimin gerçekleştirilmesi sırasında denetimi ve ürünün pazarlanması gibi işlemleri yürütür. Çalışma ortamı kapalı tozlu ve gürültülüdür.

  Çalışma Alanları: Tekstil endüstrisinde şu anda tekstil alanında yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Mezunların özellikle Tokat, Çorlu, Kahramanmaraş, Denizli ve Adana gibi illerimizde iş bulma sorunu olmayabilir. Sermayesi olanlar kendi işletmelerini kurabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekstil Baskı Forum Tarih
Tekstil Baskı Teknikeri Mesleği ve Özellikleri Meslekler Rehberi 30 Mayıs 2011
Dekoratif Ev Tekstili Modelleri Dekorasyon 2 Nisan 2012
2012 Zara Home Kids Çocuk Odaları ve Tekstil Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 9 Ocak 2012
Türkiyenin En Büyük Tekstil Firmaları 2011 Ekonomi Ve Borsa 12 Aralık 2011
Tekstil Mühendisliği Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş