Teksas Eyaleti Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda DeMSaL tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Teksas Eyaleti Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Teksas Hakkında - Teksas Genel Bilgi - Amerika Eyaletleri - Teksas Eyaleti  Teksas, Amerika Birleşik Devletleri 'nin güneyinde yer alan bir eyalet. Başkenti Austin'dir. Yüzölçümü 695,622km²'dir. Batısında New Mexico, kuzeyinde Oklahoma kuzeydoğusunda Arkansas, doğusunda Louisiana ve güneydoğusunda Meksika körfezi güneyinde Meksika vardır. Meksika'yla olan sınırı tamamen "Rio Grande" nehri ile çizilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzölçümü bakımından Alaska'dan sonra 2. gelir. Yüzölçümü Rusya ve Türkiye dışında tüm Avrupa devletlerinden geniştir.

  Nüfus ve etnik yapı

  Teksas eyaletinin nüfusu 23.5 milyon kişidir. Halkın (%83)'ü beyazdır. geri kalan (%17)ise zencidir. Etnik köken olarak ;
  Meksikalı (25.3%), Alman (10.9%), Afrikalı ve yerliler (10.5%), İngilizler (7.2%), ve İskoçlar ile İrlandalılar (7.2%) ve geri kalanlar oluşturur.

  İklim

  Kıyılarda ve doğuda sıcak ve nemli alttropikal, iç kesimlerde özellikle Panhandle'de kuru ve en düşük sıcaklık ile en yüksek sıcaklık dereceleri arasında fark büyük olan kara iklimi egemendir. Yüzölçümünün genişliği ve iklimin çeşitliliği, topraklarının ancak %20 kadarının ekildiği halde çeşitli bir tarımsal üretime olanak vermektedir.

  Ekonomi

  Teksas dünyanın en zengin yerlerinden biridir. Yalnız Amerika Birleşik Devletleri'nde değil bütün dünyada yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle önemli bir yer tutar. Ilımlı bir bölgede bulunan geniş topraklarında tarımın biçok türü, hayvancılık yapılır. Ayrıca dünyanın en zengin petrol yataklarının bir kısmı da buradadır. Yalnız petrol ele alındığında yıllık kazancı milyar dolarları bulur. Amerika Birleşik Devletleri'nin petrol ihtiyacının %40 kadarı Teksas'tan sağlanır. Tarımda Amerika Birleşik Devletleri içinde liderdir. Hayvancılıkta da lider konumundadır. Texas ayda 982.4 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya'dan sonra en büyük ticareti gerçekleştirir.

  Tarih

  Teksas ilk defa 1528'de İspanyol gemici Cabeza Da Vaca ile gelenler ayak basmıştır. O günden sonra sırasıyla Fransa, İspanya, Meksika'nın eline geçti. 1836'da bağımsız bir cumhuriyet oldu. 1845'te Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı. O sıralarda Texas'ta birkaç küçük şehir ve hayvan beslenen büyük çiftliklerden başka bir şey yoktu. Gerek hayvancılık, gerek tarım, gerekse petrol'ün bulunması XX.yüzyıl içinde teksas'ın gelişmesinde en önemli etkenlerdi.Texas eyaletinin diğer eyaletlere nazaran ayrıcalıklı olduğu söylenebilir.Halk oylaması sonucu gerekli çoğunluğa ulaştığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma hakkı vardır.

  Teksas'daki şehirler

  Teksas'da 254 şehir vardır. En önemli 7 şehri Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Fort Worth, Lubbock ve El Paso'dur. Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük 20 şehri arasında buradaki birçok şehir bulunmaktadır.

  Dil

  Teksas'ta en çok konuşulan dil İngilizce'dir.İngilizce'den sonra İspanyolca konuşulur ve İspanyolca'yı Fransızca izler. Türkçe, Almanca, Lehçe, Çekçe, Korece, Vietnamca, Ermenice, ve Urduca konuşan küçük gruplar vardır. Ayrıca Amerikan yerlileri kendilerine özgü bazı diller konuşurlar.

  Eğitim

  Teksas'ta yüksek kalitede eğitim veren bir çok üniversite ve kolej vardır.
  College Station'taki Teksas A&M Üniversitesi, Austindeki Texas Üniversitesi, Houston Üniversitesi, Lubbock'taki Teksas Tech Üniversitesi, Dallas'daki UTD (UT Dallas) Universitesi gibi uluslararası üniversitelerle birlikte daha küçük dereceli üniversitelerde vardır örneğin; Denton'daki Kuzey Texas Üniversitesi, Houstan'daki Rice Üniversitesi, San Antonio'daki Trinity Üniversitesi gibi yuz'un uzerinde üniversite bulunur
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Teksas Eyaleti Hakkında Forum Tarih
Amerikanın Kaç Eyaleti Var Ülkeler Coğrafyası 22 Nisan 2011
Kolorado Eyaleti Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 12 Haziran 2010
Pensilvanya Eyaleti Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 12 Haziran 2010
Kansas Eyaleti Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 12 Haziran 2010
Georgia Eyaleti Hakkında Bilgi ve Resimleri Ülkeler Coğrafyası 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş